Доступність посилання

ТОП новини

У Харкові протестують працівники Тракторного заводу


Пікет працівників ХТЗ

Харків – Із акцією протесту на майдан Свободи сьогодні вийшли працівники Харківського тракторного заводу (ХТЗ). Вони вимагали від уряду України розпочати кредитування аграріїв і виконати обіцянки про підтримку вітчизняного виробника.

Валерій Бондур працює на тракторному заводі 41 рік. Згадує, востаннє проблеми зі збутом були на початку 90-х років. Після розпаду СРСР працівникам заводу доводилося самим шукати покупців і працювати за бартером.

«Ми знаходили покупців. Їздили по колгоспах, віддавали по бартеру. Але все одно ми працювали, ми жили. Так, важко було. Людям платили і м'ясом, і ковбасою, але ми жили. А зараз взагалі сільськогосподарська техніка не потрібна», – каже працівник заводу.

Вітчизняні аграрії і сьогодні готові працювати на харківських тракторах. Адже вони не поступаються іноземним: ні за дизайном, ані за якістю, переконаний голова профспілки ХТЗ Валерій Дейнеко. Втім, система лізингу, за якою фермери могли б взяти трактор у довгострокову оренду із правом поступового викупу, або ж у кредит, в Україні не працює. Через відсутність кредитування аграріїв машини, на які вже є замовлення, покриваються пилом на складах.

На Харківському тракторному заводі кажуть: держава підтримує не вітчизняного, а іноземного виробника. Так, якщо в 2000 році на закупівлю імпортної сільгосптехніки Україна витратила 142 мільйони доларів, то в 2008-му на це пішло вже 2,5 мільярди доларів. Але про харківські трактори уряд ніби забув, нарікає Валерій Дейнеко.

«Український ринок зараз нульовий. В Україні зараз нічого не продається і не купується. Від початку січня поточного року на території України жодної машини не було продано», – говорить голова профспілки заводу.

На заводі побоюються масових звільнень

Трактори ХТЗ
Через відсутність державних замовлень і кредитування завод півроку простоював, понад тисячу працівників за цей час звільнили, ті ж хто працює, отримують лише дві третини зарплати. На заводі побоюються повної зупинки виробництва і масових звільнень, каже Валерій Дейнеко.

«Харківський тракторний зменшив обсяги виробництва. Не потрібно для виготовлення сотні машин чотири тисячі робітників. Що за цим буде? Скорочення кількості людей. А чи потрібно скорочення для України? Тобто, це ж поповнення армії безробітних», – наголошує Валерій Дейнеко.

Замість 700 тракторів уряд тепер обіцяє закупити лише 386

Ще у березні Кабінет Міністрів пообіцяв закупити в ХТЗ 700 тракторів у рамках програми підтримки вітчизняного виробника і навіть підписав відповідне розпорядження. Але справа так і не зрушила з місця. Більше того, каже Тетяна Добровольська, уряд вирішив замовити в підприємства на кілька сотень тракторів менше.

«Ухвалили потім 500 тракторів, а тепер вже 386 тракторів. Оплати немає. Нібито в них уже грошей немає, тих, які виділили», – обурюється Тетяна Добровольська.

Місцева влада обіцяє рекламувати харківські трактори

Причиною зволікань із оплатою перший заступник голови обласної адміністрації Володимир Бабаєв вважає бюрократичну тяганину. За його словами, цього тижня губернатор вже мав розмову із міністром промислової політики, а незабаром має зустрітись із Прем'єр-міністром Юлією Тимошенко. Сам Бабаєв обіцяє в подальшому всіляко рекламувати трактори ХТЗ.

«Я більше ніж упевнений, що найближчим часом ми зробимо перші кроки по лізингу. Більше того, ми з керівництвом визначились, що до 20-го числа зберемо всіх харківських аграріїв, щоб продемонструвати їм нові машини, нову техніку, і таким чином їх зацікавити», – зазначає Володимир Бабаєв.

А вже сьогодні нову техніку мали змогу побачити усі харків'яни. Трактори, що їх пригнали на майдан Свободи, теж були «учасниками акції протесту».

(Харків – Київ – Прага)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG