Доступність посилання

ТОП новини
18 Жовтень 2018, Київ 02:14

Обама в Каїрі: ніколи не просунемося вперед, якщо не позбудемося кайданів минулого


Барак Обама під час виступу зі зверненням до ісламського світу. Каїрський університет, 4 червня 2009 р.

Прага – Президент США Барак Обама продовжує близькосхідне турне. У четвер він виступив у Єгипті з великою промовою перед студентами Каїрського університету. Серед найголовніших тез його виступу: іслам – не проблема, а частина прогресу; мають бути дві держави – ізраїльська й палестинська; гонку озброєнь на Близькому Сході треба відвернути.

Барак Обама насамперед закликав до нової ери у відносинах між Сполученими Штатами і півторамільярдним мусульманським світом.

За його словами, він прибув до Каїра, щоб відкрити нову сторінку у стосунках США з мусульманами у всьому світі. Ці відносини мають базуватися на взаємній повазі і на тій істині, що Америка й Іслам не заперечують одне одного і не потребують суперництва. Навпаки, їхні інтереси взаємно перетинаються, у них є загальні принципи – принципи справедливості й прогресу, толерантності й людської гідності.

Треба позбуватися стереотипів

Американський президент сказав, що він боротиметься з негативними стереотипами щодо ісламу. Водночас, за його словами, США також не відповідають тим грубим стереотипам, що змальовують країну імперією, яку цікавлять виключно власні інтереси: «Я переконаний, щоб рухатися вперед, ми мусимо чесно визнати речі, які тримаємо у наших серцях, і які говоримо лише за зачиненими дверима. Ми мусимо намагатися слухати один одного, вчитися один в одного і шукати спільні інтереси».

Серед головних проблем, які потребують найбільшої уваги, сказав президент США, є боротьба з екстремізмом. За його словами, американські сили були змушені увійти до Афганістану, щоб перемогти «Аль-Каїду» і талібів. Війна ж в Іраку, на відміну від Афганістану, була війною за вибором, однак ця кампанія нагадала США про необхідність, якщо це можливо, досягати міжнародного консенсусу.

Слухачі під час промови президента США у Каїрському університеті
Продовження боротьби в Афганістані дорого коштує для США, проте ситуація там наразі не дає змоги вивести американські війська, заявив президент США Барак Обама.

«Безумовно, ми не хочемо тримати свої війська в Афганістані. Ми не прагнемо мати там військові бази. Для Америки це є мукою втрачати своїх людей. Продовження цього конфлікту дуже дорого коштує – і в фінансовому плані, і в політичному. Ми би з радістю вивели звідти всіх вояків до останнього, якби були упевнені, що в Афганістані, а тепер уже і в Пакистані, не залишилося екстремістів, які сповнені рішучості убити якомога більше американців. Але ситуація поки що інша», – заявив Обама, виступаючи зі зверненням до ісламського світу в столиці Єгипту.

Має бути дві держави – ізраїльська й палестинська

Ще одним джерелом напруги, зазначив американський президент, є відносини між Ізраїлем і палестинцями та загалом із арабським світом. Хоча зв’язки США з Ізраїлем є непорушними, водночас американці не можуть ігнорувати законні прагнення палестинців створити свою власну державу, відзначив Обама. За його словами, має бути дві держави – ізраїльська й палестинська. Але насамперед ізраїльтяни мають відмовитися від будівництва нових поселень, а палестинці – від насильницьких дій. «Якщо дивитися на цей конфлікт лише очима однієї сторони, то ми ніколи не побачимо правди. Мрії обох сторін можуть справдитись лише на базі співіснування двох держав, де ізраїльтяни та палестинці будуть жити в мирі і безпеці», – сказав Обама.

Він також висловився щодо питання про ядерну зброю і напруження між США та Іраном. За словами Обами, питання зараз у тому, яке майбутнє хоче будувати Іран. Президент відзначив, що гонку ядерних озброєнь на Близькому Сході треба відвернути. Кожна країна, вважає президент, включно з Іраном, повинна мати право доступу до мирного використання атомної енергії, якщо вона дотримується Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Долати страх і недовіру

Підсумовуючи, президент Обама сказав, що всі ці проблеми буде вирішити нелегко: багато людей – мусульман і немусульман – сумніваються в тому, що взагалі можна розпочати нову сторінку. Причина – великий страх і взаємна недовіра. Але якщо не позбутися кайданів минулого, то ми ніколи не просунемося вперед, сказав американський президент.

Він упевнений, що людство здатне зробити світ таким, яким воно хоче його бачити. Однак це можливе лише у тому випадку, якщо в нього вистачить мужності відкрити цю нову сторінку.

Під час промови зал вибухав аплодисментами 30 разів. Присутні твердять, що аплодували щиро. Особливо їм сподобалось, коли Обама цитував рядки Корану, де лунає заклик до справедливості і гріховності екстремізму.

Багато західних експертів позитивно оцінили виступ Барака Обами в Каїрі. За їхніми словами, Америка справді має серйозний намір вирішити, зокрема, вузол близькосхідних проблем.

Тим часом колишній радник державного департаменту Ерон Міллер вважає, що виступ Обами – це лише промова. І хоча президент дуже добре виглядає як агітатор і педагог, дії мають набагато більше значення, ніж слова. Ця промова надає чудову можливість для майбутньої американської політики в регіоні. За умови, що адміністрація вже має тверду стратегію дій, вважає Міллер.

...Коли літак американського президента здійснив посадку в столиці Саудівської Аравії, арабський телеканал «Аль-Джазіра» передав аудіозапис, на якому лідер «Аль-Каїди» Усама бін Ладен звинуватив Барака Обаму і Джорджа Буша в тому, що вони сіють зерна ще більшої ненависті до США.

А Айман Завагірі, якого вважають другою людиною в ієрархії «Аль-Каїди», закликав напередодні мусульман не звертати уваги на новий тон Вашингтона. В аудіозверненні, розміщеному на одному з інтернет-сайтів, Завагірі заявив, що «гладенькі промови» Барака Обами не приховають реальності в Іраку та Афганістані.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Зиновій Фрис

    На Радіо Свобода з 1994 року. У різні роки очолював кілька газет, у тому числі «Заповіт» і «Пан плюс пані», був власним кореспондентом «Киевских ведомостей» у країнах Балтії та Скандинавії, а потім заступником головного редактора цього видання.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG