Доступність посилання

ТОП новини

Відгуки на промову Обами в Єгипті


Слухачі в актовому залі Каїрського університету 4 червня 2009р.

Нью-Йорк – Виступ президента США Барака Обами в актовому залі Каїрського університету зі зверненням до ісламського світу в Америці сприйняли як заклик до миру на Близькому Сході і до кращого взаєморозуміння між Сполученими Штатами та мусульманами.

Обама промовляв у Каїрі, коли в Америці була шоста ранку у четвер, але провідні телемережі країни показували промову у прямому ефірі. Білий дім на своєму інтернет-вебсайті транслював виступ Обами з одночасним перекладом тринадцятьма мовами, вебсайт держдепартаменту пропонував фрагменти, а комп’ютери в Америці є чи не в кожній хаті, тож аудиторія була найширша.

Оглядачі звертають увагу на те, що Обама у своїй промові посилався на святе письмо трьох великих релігій. Він цитував Біблію, Талмуд і Коран на доказ того, що усі три книги містять заклик до миру і сам закликав до «нового початку між Сполученими Штатами й мусульманами». Як зауважив Вулф Бліцер, ведучий програми «Світ сьогодні» на телеканалі новин CNN, Обама наголошував на необхідності «покінчити з циклом підозрінь і незгоди». «Америка не воює і ніколи не воюватиме з ісламом», – запевнив президент США.
Білий дім у спеціальному повідомленні про виступ Обами визнав, що промова президента не містила нових політичних пропозицій щодо проблем Близького Сходу, але що головна мета – нові взаємини з ісламським світом. Сам Обама в розмові з французьким репортером сказав, що «одна промова не розв’яже усіх проблем на Близькому Сході. Сподівання мусять бути скромними».

Ізраїль і палестинці повинні дотримувати своїх міжнародних зобов’язань

Президент Барак Обама підкреслив, що зв’язок Америки з Ізраїлем залишається непорушним, одначе твердо наголошував на тому, що єврейська держава і палестинці повинні дотримувати своїх міжнародних зобов’язань. Палестинці повинні покінчити з насильством, а Ізраїль має припинити будівництво поселень на Західному березі ріки Йордан, що їх світова спільнота вважає незаконними.

Серед критиків можна згадати Даніела Пайпса, відомого науковця, директора дослідного центру «Близькосхідний Форум». У блозі консервативного журналу National Review Пайпс закидає президентові використання перебільшеної кількості мусульман у США. Обама казав про 7 мільйонів. Пайпс, посилаючись на численні соціологічні дослідження, стверджує, що справжня цифра утричі менша.

Джеймс Зогбі, соціолог, президент Арабо-американського Інституту у Вашингтоні, високо оцінив промову президента Обами в інтерв’ю телемережі новин FoxNews. Він назвав виступ «вельми ефективним», скерованим до мусульманського світу, але особливо – до арабського. «Це була промова-меню з багатьма стравами, – сказав Зогбі, - і кожен слухач знайшов там те, що його цікавило найбільше».

Настрої поміркованих мусульманських кіл висловив Мустафа Церич, головний муфтій Боснії-Герцеговини: «Мені особливо сподобався той факт, що Обама зумів збалансувати американський підхід до Ізраїлю. Він сказав єврейському народові, що Америка зробить усе, щоб не допустити Голокосту і що заперечення Голокосту є злочином не меншим, ніж сам Голокост. Він підкреслив це, щоб усі мусульмани світу могли це чітко усвідомити. Але водночас (Обама) відверто сказав ізраїльтянам, що вони мусять змінити своє ставлення до палестинців і що вони повинні покласти край практиці будівництва нових поселень на окупованих територіях».

Президент Барак Обама торкнув такі теми як демократія, права людини, необхідність структурних реформ, проблема партнерства в економіці, в розвитку інфраструктури, створення атмосфери взаємного довір’я, боротьба з поширенням ядерної зброї.

(Нью-Йорк – Київ – Прага)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG