Доступність посилання

ТОП новини
14 Грудень 2018, Київ 21:03

«Паперова професія». Нові повноваження приватних нотаріусів


З 1 червня (згідно зі змінами до Закону «Про нотаріат») українці можуть оформлювати спадщину у приватних нотаріусів. Наскільки сумлінно, на думку юристів, працюють українські нотаріуси?

Нотаріальна специфіка

Зміни до закону «Про нотаріат», які набули чинності 1 червня, зрівняють у правах державних і приватних нотаріусів. Відтепер вони можуть здійснювати однакові нотаріальні дії, а це - посвідчення договорів купівлі-продажу, позики, видача довіреностей. Клієнти нотаріусів уникнуть необхідності стояти у довгих чергах, зазначає речниця міністра юстиції Лія Ільченко. «Не можна очікувати, що ці черги в державних нотаріальних конторах дуже швидко розсмокчуться. Оскільки Законом не прирівняні тарифи, то приватні нотаріуси продовжуватимуть брати гроші за тими тарифами, які вони самі встановлювали. Державні - за державними розцінками. Але згодом клієнти перерозподіляться, оскільки тепер у громадян є альтернатива. Багато людей можуть собі дозволити приватного нотаріуса, це не мільйон коштів. Головне, що утворювало черги в державних конторах, це - оформлення спадщини, оскільки її неможливо оформити автоматом, кожен випадок індивідуальний, а на вивчення документів доводилося витрачати дуже багато часу».

За словами міністра юстиції Миколи Оніщука, нині в Україні працюють більше чотирьох з половиною тисяч приватних нотаріусів. Кореспондентка Радіо «Свобода» Наталія Коваленко побувала в одній з приватних нотаріальних контор і спостерігала за роботою нотаріуса. «Ольга Оніщук щодня приходить із бажанням поспілкуватися з людьми та допомогти їм вирішити проблеми. 8-годинний робочий день нотаріуса - це не лише паперова тяганина, говорить приватний нотаріус. «Робота цікава, з людьми. Після закінчення робочого дня залишаємося, але вже менше ніж раніше».

Гарно оформлений кабінет, квіти, необхідне приладдя. У державній нотаріальній конторі умови праці набагато гірші. До того ж і зарплата приблизно в 10 разів менша, зазначає Ольга Оніщук. «Громадяни платять невеликі, символічні суми за нотаріальні послуги. За цей рахунок державна контора намагається вижити. Тобто, ні техніки, ні меблів нормальних, ні канцелярських приладь. Люди отримують мізерну зарплату і дуже важко працюють».

Приватним нотаріусом Ольга Оніщук працює з 2002 року. Однак кар’єру розпочала в державній нотаріальній конторі. Саме там перші півроку нотаріальної практики вона займалася питаннями спадщини. Тому без проблем буде братися за оформлення спадкових прав громадян. Переваги приватного нотаріуса в тому, що він більше приділяє часу та уваги своєму клієнту, зазначає приватний нотаріус Ольга Оніщук. Однак, це й коштує дорожче».

Щоб стати нотаріусом, необхідно здобути вищу юридичну освіту і пропрацювати за фахом не менше трьох років. Крім цього, впродовж року пройти стажування в державній чи приватній нотаріальній конторі і, найголовніше, скласти кваліфікаційний іспит, говорить київський приватний нотаріус Ігор Масюк. «Нотаріусом має бути людина, яка має високий рівень освіти, бо виконувати доводиться дуже широке коло нотаріальних дій. Крім цього, треба вміти оцінити документи, чи справжні вони, чи може, там фото власноруч клієнтом вклеєне. Нотаріус має бути ще й психологом, і навіть мати знання з психіатрії. Він має бачити, чи не страждає особа на психічні розлади, чи дієздатна вона. До того ж потрібна пам’ять, практичний досвід: які форми, документи чинні, а які вже приймати до розгляду не можна».

Нотаріуси іноді «одягають окуляри»


Люди, жадібні до грошей, - таку думку склав про нотаріусів шістдесятирічний Анатолій. Він кілька разів звертався до них для оформлення спадщини і кожен раз переконувався, що йому нахабно заглядають у кишеню. «Спочатку вези того нотаріуса за 40-50 кілометрів на машині, щоб він оформив спадок. Приїхав, а там садок - 100 гривень не коштує. Оцінює: 10 000! Для чого таку суму називати? Щоб узяти проценти для себе!»

Юрист Катерина чотири роки тому працювала помічником одного з київських нотаріусів. Як визначила для себе, специфіка професії полягає у володінні тонкощами людських стосунків. А до того ж у нотаріуса, як особи, наділеної владними повноваженнями, є спокуса скористатися цією владою. «Я сиджу в своєму офісі, в мене є печатка, якою можна вирішити дуже серйозні справи: перехід права власності, продаж квартир, земельних ділянок, з учорашнього дня ще й оформлення спадщини. Дуже часто саме з такими справами пов’язані корупційні та шахрайські махінації».

Всупереч тому, що більшість нотаріусів працюють сумлінно, є серед них такі, що «одягають окуляри». Так серед юристів називають нечистих на руку нотаріусів, яких використовують у своїх оборудках шахраї. Про це розповів правозахисник Дмитро Гройсман. Він навів приклади, як нотаріуси освячують різноманітні афери. «Може не помітити відсутність особи під час вчинення від її імені певних дій. Може спотворити волю людини, наприклад, при записі заповіту, в тому випадку, коли особа не може цей заповіт самостійно записати».

Аби нотаріуси не «одягали окуляри», потрібен ретельний контроль їхньої діяльності з боку держави, а також активна і неупереджена робота спеціально створених нотаріальних комісій. Завдяки цьому легше було б відсіювати нечистоплотних нотаріусів та ставити на їх місце чесніших працівників. Такими є поради правозахисника Дмитра Гройсмана щодо поліпшення роботи нотаріату.


Як часто ви зверталися до послуг нотаріусів і чи були задоволені результатом їхньої роботи?

Юрій Петрович, пенсіонер: Я звертався до нотаріусів. Мене дуже погано обслуговували.
Валентина, педагог: Зверталися до державного нотаріуса з питання спадщини. Все було дуже чемно, досить швидко.
Анатолій, викладач: Я звертався до 4 різних нотаріусів. Всі мене намагалися надурити. Дуже грубі, неприємні люди.
Галина, фінансист: Невідомо, чи будуть приватні нотаріуси вести справи про спадщину чесно. Їм можна дати хабар і вирішити все, як тобі треба.
Володимир, радіоінженер: Я звертався, щоб оформити генеральну довіреність на машину. Здав документи о 10 ранку, оформили все о четвертій.
  • 16x9 Image

    Марічка Набока

     У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ ім. Тараса Шевченка. У 2010 отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Має публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі Ера. На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

XS
SM
MD
LG