Доступність посилання

ТОП новини

Каїрський виступ Обами цінують у Німеччині й обмірковують у країнах ісламу


Німеччина -- Президент США Барак Обама покладає квіти до меморіальної дошки у колишньому нацистському концтаборі Бухенвальд, 5 червня 2009 р.

Прага – Президент США по дорозі до Франції з Єгипту на кілька годин зупинився сьогодні в Німеччині. Візит такий короткий, що Барак Обама навіть не дістався до Берліна, і канцлер Анґела Меркель прилетіла до Дрездена, щоб зустрітися з ним. Після вчорашнього звернення Обами з Каїра до мусульманського світу обидва керівники обговорювали становище на Близькому Сході. А в світі ісламу продовжують обговорювати ту промову Обами. Її, зокрема, оцінюють за новий підхід і тепер чекають від США слідом за словами й конкретних дій.

За словами Барака Обами, його візит до Німеччини майже приватний – щоб відвідати колишній концтабір Бухенвальд, один із підрозділів якого звільняв наприкінці Другої світової дядько президента, та зустрітися з пораненими в Іраку й Афганістані американськими військовими, що лікуються в шпиталі неподалік. Президент при цьому категорично відкинув припущення, ніби такий графік візиту може означати похолоднішання відносин США й Німеччини.

Зустрічаючись із Анґелою Меркель, Барак Обама заявив, що зробив життєво важливий крок до поновлення перерваного близькосхідного мирного процесу, надавши йому «простору й атмосфери», і сподівається, що на переговорах буде серйозний поступ.

Канцлер Німеччини висловила повну підтримку зусиллям адміністрації президента США. Пригадала Меркель і про те, що Обама пропонує «унікальні можливості», щоб досягти миру на Близькому Сході.

«Президент Барак Обама виступив учора з важливою промовою в Каїрі, яка може стати вихідною точкою для багатьох політичних дій, зокрема, для мирного процесу на Середньому й Близькому Сході», – сказала вона.

Виступ Обами викликає багато відгуків

Цю вчорашню промову широко обговорюють тим часом засоби інформації мусульманських країн. І схвальні, і критичні відгуки переважно звертають увагу на новий підхід американського керівника.

Загальноарабська газета «Аль-Кудс аль-Арабі», що видається в Лондоні, бачить підсумок того виступу так: «У своїй промові президент США мав численні послання кільком країнам і кільком сторонам, а ще він критикував війну в Іраку».

У Туреччині англомовний щоденник Today’s Zaman, як і багато інших видань у всьому світі, назвав виступ «історичним», а матеріал про нього подав під заголовком: «Обама закликає до нового початку між США й мусульманами». В іншій статті ця ж газета пише, що після візиту Обами до Туреччини в квітні позитивний рейтинг США в цій країні зріс удвічі, до 49 відсотків.

У промові президента США кожен бачить своє

В Ірані державне телебачення виокремило такі моменти: «Президент США в своїй промові визнав роль ісламу в розвитку світової цивілізації і в розвитку американської нації. Барак Обама, вказавши на початок зусиль, щоб прибрати стіну недовіри між світом ісламу і Америкою, сказав, що цього не можна подолати за один день. Президент США визнав право Ірану на доступ до ядерної енергії і додав, що Америка готова без жодних попередніх умов звернутися до Ірану».

У Пакистані ж телеканал ARY News у виступі Обами звернув увагу на інше: «Він сказав, що проблеми Пакистану й Афганістану не можна вирішити тільки воєнною силою. У своїй історичній промові в Каїрському університеті президент США сказав, що іслам не є перешкодою, щоб покласти край насильству. Він сказав, що світ можна поліпшити тільки переговорами, а не протистоянням. Він сказав, що перегони ядерних озброєнь на Сході можуть стати катастрофічними».

Потрібні дії, слова сприймають не всі

А от пакистанська газета The News, як і низка інших засобів інформації в країнах ісламу, хоче, щоб позитивні слова Барака Обами втілилися в реальні дії. Видання пише, що вітає таке безпрецедентне звернення президента США до мусульманського світу оплесками, але оплески ці скромні, а не бурхливі, бо слова Обами – тим часом лише слова. «Ми б хотіли, щоб усі ці слова, чи хоч якісь із них, перетворилися з риторики на дійсність, і тоді оплески прогримлять усім світом, і плескатимуть разом руки всіх релігій», – пише газета.

Тим часом у таких країнах, як Казахстан чи Киргизстан, реакція дещо інша. Тамтешні газети вітають виступ Обами як «відкрите звернення до ісламського світу», але наголошують: антиамериканські настрої в суспільствах цих середньоазійських країн настільки сильні, що їхні мешканці не сприймають слова президента США за звернення до них.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG