Доступність посилання

ТОП новини

Роз’єднані європейські міста стають «під єдиний герб і прапор»


Варшава – Повоєнні кордони, здавалося б, навіки розділили такі міста, як Слубіце – Франкфурт на Одері, Зґожелєц – Ґерліц, а також Цєшин – Чески Тешін. Колись вони були як єдине ціле, але потім, подібно до Західного та Східного Берліна, опинилися по різні боки кордонів. На відміну від нинішньої німецької столиці, перераховані міста залишилися у різних країнах. Але кордонів в об’єднаній Європі вже практично не існує, тож завдяки новій європейській програмі ці міста мають змогу знову поєднатися. Радіо Свобода вирішило з’ясувати, як ця злука відбувається на польсько-німецькому кордоні – у Слубіце і Франкфурті на Одері.

Наприкінці минулого тижня мешканці Слубіц та Франкфурту на Одері вирішили взяти в свої руки справу майбутнього своїх розділених міст. Близько двох сотень мешканців обох міст, серед яких були підприємці, представники неурядових товариств та освітяни стали учасниками своєрідного народного віче про майбутнє об’єднання.

Представник слубіцкої мерії Павел Кісєлевський оптиміст стосовно проекту об’єднання. Він зазначає: «Попри те, що обидві країни є членами Євросоюзу, тут польська влада, там – німецька, у кожного свої закони. Євросоюз нині заохочує нас до того, щоби єднатись понад поділами, ефективно долати адміністративні бар’єри. Це не дається легко, але процес іде. Із кожним роком ситуація покрашується».

Почати довгостроковий проект, що триватиме до 2020 року вирішили з прокладання трамвайного маршруту через колишній прикордонний міст на річці Одер. Мерії обох міст мають спільно розвивати комунальну інфраструктуру та пропагувати місто для туристів, вважають учасники конференції.

Представник мерії Франкфурту на Одері Клаус Бальдауф вважає, що інтеграцію можна почати з малого. «Чому мешканці Слубіц не могли б вільно переселятись до наших спорожнілих багатоповерхових будинків?!», – каже він.

Для туристів нове місто отримає назву Слуб-Фурт

Задоволений результатами наради і головний ініціатор проведення заходу – Кжиштоф Войцєховський, керівник слубіцкої Польської колегії, яку створили німецькі та польські університети.

«Ми свідомі того, що не треба закладати руки за спину і чекати, що Бундестаґ у Берліні та Сейм у Варшаві нарешті ухвалять закон, що дозволить об’єднатись містам-двійникам. Спершу ідея об’єднання має поселитися у наших головах, далі проведемо спільні проекти, усі одностайно станемо під єдиний герб та прапор», – зазначає Кжиштоф Войцєховський.

Щоб нікого не ображати, об’єднаному місту вирішили дати нову назву, що походить від двох старих. Для туристичних потреб новоутворене місто називатиметься Слуб-Фурт.

Міста-близнюки – не нове явище у Європі. Досвід співпраці міст німецько-французького прикордоння доводить їхню життєздатність. Взяти хоча б Страсбург-Кель, де проходив останній саміт НАТО. Під патронатом Євросоюзу працює мережа європейських міст-близнюків City Twins Association, до якої тепер прагне долучитися і Слуб-Фурт.

(Варшава – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG