Доступність посилання

ТОП новини

«Мито на іномарки». Чи обмежать ввіз іноземних авто в Україну?


Автоімпортери можуть припинити ввезення машин в Україну. Про це заявляють представники Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів. Причиною цього вони називають 13-відсоткове мито на ввезення автівок. Його запровадили 6-го березня нинішнього року на 6 місяців і можуть продовжити. Якщо це справді станеться, українців можуть залишити без нових імпортних машин. Чи продовжать дію мита і якою є користь від його запровадження?

За і проти

Українська автопромисловість упала на 80% - за 5 місяців нинішнього року в Україні випустили 30 тисяч автомобілів, а за цей же час торік – майже 200 000. Такі дані наводять в асоціації «Укравтопром». Її віце-президент Юхим Хазан у коментарі Радіо Свобода запевнив, що ситуація не є безнадійною. А додаткове, 13-відсоткове мито на ввезення автівок зайвим для поліпшення становища не буде. «Така надбавка до митного збору після вересня буде дуже актуальною. Бо обмежить ввезення в Україну автомобілів, аналогічних тим, які виробляються в країні. Тож наші підприємства зможуть наростити обсяги реалізації власної продукції».

Після запровадження додаткового мита на ввезення автівок імпортери обмежили імпорт в Україну нових машин. І якщо дію митної надбавки продовжать, українці справді можуть залишитися без іномарок, не виключає член Всеукраїнської Асоціації автоімпортерів і дилерів Олександр Тимофєєв. «Неможливо працювати, коли сьогодні одні податки, завтра – інші. Практично це робить цей бізнес неможливим. Адже це бізнес, коли треба замовляти автомобілі за півроку, за 4 місяці. А зараз ми фактично не можемо налагодити роботу. Якщо ми навіть завеземо автомобілі за новою ціною і навіть якщо хтось щось купить, то це буде дуже незначна кількість проданих авто».

Члени комітету Верховної Ради з питань підприємництва зазначають: вони ще не ухвалили остаточного рішення, чи продовжувати 13-відсоткове мито на ввезення автомобілів після того, як у вересні мине піврічний термін його дії. Водночас, голова цього комітету Наталія Королевська зазначає: у багатьох державах діє таке мито, при цьому на постійній основі, а його умови значно суворіші, ніж в Україні. «У європейських країнах також роблять все, щоб підтримати національного виробника. Нашим завданням зараз є продивитися всі можливі важелі захисту. Це і технічні бар’єри, сертифікація, можливі захисні бар’єри митні. В Індії, наприклад, мито більше 100%, В Росії – більше 20%».

А італійський водій, придбавши імпортне авто, має сплатити 10 % ввізного мита від вартості транспортного засобу і ще 20% ПДВ, розповідає кореспондентка Радіо Свобода у Римі Наталка Кудрик. «Найбільшим національним автовиробником в Італії є завод «ФІАТ», який до злиття з американським «Крайслером» посідав 9-ту позицію з виробництва автомобілів у світі. Та на Апеннінах легкові машини вітчизняного виробництва не користуються великим попитом. Італійці надають перевагу імпортним авто. За 6 місяців минулого року в країні було продано 68% іномарок, і лише 32% автомобілів італійського виробництва, включно з дорогими і престижними моделями «Феррарі» та «Ламборґіні».

Місцевий уряд не дуже переймається походженням машин, якими користуються громадяни. До речі, більшість політиків на чолі з прем’єром, будучи власниками іномарок, навіть особистим прикладом не підтримують національного автовиробника».
А уряд проти продовження додаткового мита на ввезення автівок, зауважив Роман Буга, начальник відділу Міністерства економіки. «У планах уряду – завершення цих обмежень», – запевнив він.

Автостратегія

Збільшення ввізного мита і, як наслідок, подорожчання імпортних машин, мало чим допоможе українському автовиробнику, вважає економіст Ігор Бураковський. Для того, щоб упевнено почуватися на ринку, варто модернізувати вітчизняний автопром і виготовляти якісні машини. «Перш за все треба ставити питання про плани, стратегічні наміри тих, хто сьогодні працює в автомобільній промисловості. Світова криза поставила ряд проблем, які потребують переосмислення. Скажімо, в яких масштабах нам потрібне виробництво автомобілів, враховуючи те, що на світовому ринку існує їх перевиробництво. Можливо, треба розвивати бренди, чи, можливо, буде вигідною великовузлова зборка цих автомобілів».

Як би не старалися вітчизняні автовиробники, якість їхньої продукції наразі набагато гірша, ніж в іномарок, якщо йдеться про солідні фірми, констатує автогонщик, телеведучий Олексій Мочанов. І справа тут не лише у комфорті. Головне - іномарки набагато безпечніші. «Найбезпечніші і найкращі машини саме тих країн, де автомобілебудування розвивається вже давно (хоча б уже 50 років). Їх промисловість у цій галузі випереджає нашу на 100 років. Вітчизняні автомобілі, хоч і намагаються будувати за певними параметрами і ніхто з наших конструкторів не хоче, щоб пасажири в таких машинах калічилися, але в нас просто відсутні полігони, бази, дослідні центри, які б дозволили належно перевірити конструкцію та безпечність машини».

Чи хотіли б Ви пересісти за кермо зроблених в Україні машин?
Володимир, водій: Якби конструктори, що придумали мою російську машину, проїздили на ній все життя, то придумали б щось інше. Це машина не для людини, а для того, кому тяжко нести, але викинути шкода. Імпортні кращі, бо якісніші, зручніші. Їздити можна як людина, а не як поклажа.
Тетяна, студентка: Я люблю спортивні маленькі машини. Але у батьків моїх «Лада». Вона нова, тому хороша і зручна.
Андрій, приватний підприємець: Різниця в ремонті. Вітчизняні ламаються частіше. Хоч ремонт і дешевший, але дуже часто доводиться ремонтувати. А на іномарку сів і знаєш, що будеш їхати без проблем.
Лідія, менеджер: По роботі я їжджу на хороших іномарках. Мені дуже подобається. Я не уявляю, щоб українські машини працювали так само добре.
Олександр, інженер: Раніше в мене був «Москвич». Це машина, яка просто знущається з людини. Зараз я пересів на іномарку і прекрасно себе почуваю.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

XS
SM
MD
LG