Доступність посилання

ТОП новини
22 Жовтень 2018, Київ 22:38

В Ірані оголосили перемогу Ахмадінеджада, реформісти протестують


Прихильники Мусаві в зеленому одязі протестують проти офіційних результатів

Прага – В Ірані офіційно оголосили, що на президентських виборах переміг нинішній президент Махмуд Ахмадінеджад – із великим відривом від суперників і вже в першому колі. Обидва кандидати-реформісти ставлять під сумнів офіційні числа перемоги президента-консерватора і заявляють про махінації.

Міністерство внутрішніх справ Ірану, яке в цій країні відповідає за вибори, вже вдень у суботу оголосило остаточні результати п’ятничних виборів: майже 63 відсотки голосів здобув президент Махмуд Ахмадінеджад. Найближчий суперник, реформатор Мір Хосейн Мусаві, має, за цими даними, майже 34 відсотки.

Явка виборців, знову ж за офіційними заявами, перевищила 85 відсотків, чого ще не бувало в Ірані.

Верховний керівник Ірану аятола Алі Хаменеї – а саме він, а не президент, є найвищою владою в країні – високо оцінив переобрання Махмуда Ахмадінеджада. У зачитаній по телевізору його заяві мовиться, що така висока явка і так багато голосів, відданих за нинішнього президента, – це «справжнє свято, яке гарантуватиме поступ країни, національну безпеку і тривалу радість».

Хаменеї оголосив вибори «великим успіхом» і заявив, що всі мають бути вдячні такому «божественному благословенню», як перемога Ахмадінеджада.

Реформатори заявляють про порушення

Мір Хосейн Мусаві тим часом стверджує, що на виборах були очевидні порушення. У відкритому зверненні до всіх іранців він заявив, що оголошені результати «шокують», і закликав урядовців визнати «справжній вибір народу», тобто, як він вважає, його власну перемогу.

Мусаві додав, що не має наміру здаватися, і закликав своїх прихильників постати проти «влади брехні й диктатури».

Так само відкидає офіційні результати і ще один кандидат-реформіст Мегді Каррубі. Він, за цими результатами, не набрав і одного відсотка голосів.

Але державні засоби інформації про ці думки не повідомляють. А прес-конференцію Мусаві, яка мала було відбутися вдень у суботу, скасували.

Поліція ще зранку, коли стали повідомляти про очевидну, за даними МВС, перемогу Ахмадінеджада, взяла під охорону приміщення міністерства. І дійсно, на демонстрації вийшли не тільки прихильники Ахмадінеджада, які святкували його оголошену перемогу, а й прихильники Мусаві, які скандували про «брехню уряду народові» і палили біля будинку МВС автомобільні покришки.

Офіційні числа викликають сумніви

Тим часом не тільки опозиція, а й чимало оглядачів і в Ірані, і поза його межами не вірять офіційним числам. Іранці кажуть, що, знаючи настрої в країні, можна було очікувати якщо не перемоги саме Мусаві вже в першому колі виборів, то принаймні його виходу в друге коло.

Спостерігачі звертають увагу на незвичну швидкість, із якою оголосили спершу попередньо, а потім і остаточно про перемогу Ахмадінеджада, і ще на деякі дивні результати.

Наприклад, кажуть вони, викликає сумнів, щоб Мегді Каррубі, відомий у країні діяч, не зміг набрати одного відсотка голосів. І вже зовсім неймовірно, щоб Каррубі з великим відривом програв Ахмадінеджадові навіть у своєму рідному місті, наголошують оглядачі.

(Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG