Доступність посилання

ТОП новини

Президентські вибори в Киргизстані: нинішня система влади майже гарантує перемогу чинного глави держави


Прихильники Партії зелених протестують. 17 червня 2009 р.

Прага – У Киргизстані кандидати на президента розпочали передвиборну кампанію. Дострокові вибори відбудуться 23 липня. На думку оглядачів, діяльність усієї нинішньої киргизької системи влади буде спрямована на переобрання нинішнього глави держави Курманбека Бакієва. Втім, шанси має і головний опозиціонер Алмаз Атамбаєв, лідер соціал-демократичної партії. Та чи зможе він реалізувати свої можливості?

Дострокові вибори президента, які проводяться за рішенням Конституційно суду Киргизстану, відбудуться наприкінці липня невипадково. На думку депутатів парламенту (тих самих, що голосували, зокрема, й за негайне виведення американської бази), це робилося для того, щоб завершити всі післявиборні процедури до 25 жовтня – останнього дня перебування на посаді президента Курманбека Бакієва.

Відомий представник опозиції, керівник Соціалістичної партії «Ата-Мекен» Омурбек Текебаєв свого часу заявив, що вибори продиктовані погіршенням соціально-економічної та політичної ситуації в країні. За його словами, влада сподівалася, що дочасні вибори допоможуть їй перемогти.

У хід піде адміністративний ресурс

Усього в списку кандидатів на президента – 6 осіб. Претендувало ж 18 осіб. Однак Центральна виборча комісія країни провела спеціальний тест на знання державної (киргизької) мови і залишила тільки третину кандидатів.

Політичний аналітик Марат Казарбаєв сказав Радіо Свобода, що вся система влади в Киргизстані буде працювати на переобрання нинішнього президента Бакієва. Серйозні шанси, каже оглядач, має лідер соціал-демократичної партії Алмаз Атамбаєв, який 2007 року був прем’єр-міністром.

Ще один політичний аналітик, Марс Сарієв, налаштований не так оптимістично щодо можливої перемоги Атамбаєва: «Сьогодні ситуація дуже сприятлива для Бакієва, тому що все працює на нього. Соціал-демократи матимуть більшість голосів, особливо на півночі країни, але ви знаєте, як відбувається підрахунок голосів. Це той самий процес підрахунку, який використовувався під час президентсва колишнього глави держави Аскара Акаєва».

Оглядачі кажуть, що виграти вибори нинішньому президентові Курманбеку Бакієву допоможе серйозна фінансова допомога Росії. В такій допомозі вже ніхто не сумнівається.

У Киргизстані багато прихильників президента, які виступали за найскоріше виведення американської авіабази.

Політолог Марс Саріев прогнозує рішучу битву опозиції за місце під сонцем, оскільки для них це – «останній шанс залишитися на політичному олімпі».

ЄС закликає скасувати обмеження

Ще одразу після рішення Конституційного суду Киргизстану кілька місяців тому провести дострокові вибори президента, бажання спостерігати за ними висловили 27 спостерігачів із СНД.

Водночас Євросоюз приблизно тоді ж закликав киргизьку владу скасувати обмеження на кількість спостерігачів від ОБСЄ на майбутніх виборах.

ЄС висловив сподівання, що «спостерігачі будуть мати необмежений доступ до всіх виборчих процедур з метою забезпечення повного успіху виборів».

Втім, міжнародні спостерігачі скептично оцінюють можливість провести в цій країні справді вільні, чесні, прозорі вибори. Від часу так званої тюльпанової революції влада Киргизстану зробила суттєвий крок назад щодо демократизації країни. Зокрема, здійснюється брутальний тиск на вільну пресу, проведення реформ загальмувалося.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Зиновій Фрис

    На Радіо Свобода з 1994 року. У різні роки очолював кілька газет, у тому числі «Заповіт» і «Пан плюс пані», був власним кореспондентом «Киевских ведомостей» у країнах Балтії та Скандинавії, а потім заступником головного редактора цього видання.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG