Доступність посилання

ТОП новини

Захід закликає Путіна і Тимошенко бути більш прозорими і чесними у газових справах (європейська преса)


Прага – Європейська преса коментує вплив політичної напруги в Україні на наростання проявів нової газової кризи, яка може набрати загальноєвропейського масштабу. Газети наводять слова президента Ющенка про необхідність перегляду січневих газових угод України з Росією, особливо, у справі транзитних тарифів. Чимало оглядачів вважають, що Росія свідомо нагнітає новий газовий конфлікт щоб змусити Європу змиритися з будівництвом нових газогонів в обхід України та Білорусі. Деякі видання друкують матеріали про особу вірогідного нового посла Росії в Україні – нинішнього радника президента Росії Михайла Зурабова.

Низка європейських видань оприлюднили попереджувальні статті, де прогнозується неминучість нової газової кризи, викликаної новим обертом російсько-українських газових суперечностей. Так, німецька «Франкфуртер Альґемайне Цайтунґ» наводить слова президента України Віктора Ющенка про те, що вірогідність нової газової кризи викликана, зокрема, й «неготовністю Європи дійти до чесних висновків» у тому, що січневі газові угоди між Росією та Україною призвели до великої політичної помилки – розгляду питання постачання газу лише у руслі російсько-українських стосунків. Ющенко наголошує також на необхідності перегляду ставок на транзит російського газу через Україну «у загальноєвропейському руслі». Президент України також вважає, що загострення політичної кризи і намагання певних сил в Україні «кулуарно переглянути Конституцію» також негативно впливають на стосунки Києва з Європою. Віктор Ющенко переконаний, про що він сказав у розмові з «Франфуртер Альґемайне Цайтунґ», що ідея обрання президента України у парламенті народилася у Москві і такі політики, як Тимошенко та Янукович «дуже залежні» від позиції Кремля.

Впливова «Файненшел Таймс» інформує про намагання ЄС запобігти «кризи постачання газу до Європи», що викликано платіжною неспроможністю Києва перед Москвою. Газета наголошує при цьому, що ЄС «бідкається» з приводу відсутності у нього вільних фінансових коштів для допомоги Україні у газових розрахунках з «Газпромом» і просить МВФ допомогти уряду Тимошенко із кредитом у сумі 4 мільярди доларів для закачування російського газу в українські газосховища, який так необхідний для безперервного транзиту до Європи. Німецька «Ді Вельт» інформує при цьому про заклики міністрів закордонних справ Німеччини і Польщі до керівників російського та українського урядів до більшої прозорості у «газових питаннях та більш «чесних» методів співпраці. Газета прямо натякає на те, що і Штайнмайєр, і Сікорський попередили Путіна та Тимошенко про недопустимість спекуляцій на газовому ринку. Напередодні низка експертів попереджали, що в українських газосховищах уже є біля 18 мільярдів кубічних метрів газу, чого цілком достатньо для майбутньої зими, а бажання Путіна і Тимошенко закачати в українські газосховища ще понад 10 мільярдів блакитного палива пояснюється лише одним – намірам путінського «Газпрому» продати як можна більше газу за високими цінами, бо очікується значне зниження цін на російський газ для Європи.

Російська «Нєзавісімая Ґазєта» пише у понеділок не лише про заклики Ющенка до фактичного перегляду січневих газових угод але й про «свідоме провокування Росією нового газового конфлікту» щоб отримати від Європи згоду на будівництво нових газогонів «Південного» та Північного потоків» – в обхід Білорусі та України. Газета наводить слова експертів про намагання Кремля досягти таким шляхом не лише політичного підкорення Мінська та Києва але й так необхідних «Газпрому» західних інвестицій у нові газові розробки в Росії.

Ще одна московська газета – «Комерсант», наводить слова експертів про те, що вибір Кремля послом Росії до Києва саме Михайла Зурабова, колишнього міністра охорони здоров’я і нинішнього радника президента Росії, пояснюється другорядністю цієї політичної постаті у стосунках між Москвою та Києвом. Газета наводить слова людей з російського МЗС про те, що посада посла Росії в Україні нині є другорядною і «трансляційною». «Комерсант» також цитує слова представників Держдуми і таких антиукраїнських яструбів, як Костянтин Затулін, які вважають призначення Зурабова, щонайменше – «помилкою» особливо – напередодні виборів в Україні.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG