Доступність посилання

ТОП новини

Швеція може завершити переговори України та ЄС про зону вільної торгівлі


Брюссель – Кожна із 27 країн Євросоюзу має право очолювати спільноту протягом 6 місяців. Наразі підходить до кінця головування Чехії. Вже стало відомо, на чому сконцентрує увагу Європейського Союзу Швеція, яка від 1 липня керуватиме Радою ЄС. Очевидно, що Стокгольму доведеться продовжити боротьбу із наслідками глобальної кризи та наводити лад у євроінституціях. Зокрема, налагодити роботу нового парламенту, переконувати ірландців у вигідності відкинутої раніше ними Лісабонської угоди та визначитися із наступним президентом Єврокомісії. А от східна зовнішньополітична політика Євросоюзу під головуванням Швеції, не виключено, буде позначена новими загрозами, пов’язаними з російським газом.

Через тиждень за кермо Європейської спільноти візьметься Швеція. Економічні та інституційні негаразди, кліматичні виклики, нестабільність у віддалених країнах та державах-сусідах, із якими Європа має спільні кордони... Словом, величезна кількість невирішених проблем до Швеції перейде «у спадок» від Чехії.

Голова шведського зовнішньополітичного відомства Карл Більдт та міністр із європейських питань Сесілія Малмстрьом у понеділок презентували програму головування протягом наступних півроку.

Багатий на події, саміти, двосторонні зустрічі та переговори, «зовнішньополітичний щоденник» Європи періоду шведського головування має важливу частину, присвячену Східній Європі.

Гроші для «Східного партнерства» будуть тільки у 2010-му

«Разом із Єврокомісією протягом наступного півріччя ми продовжимо втілювати ідеї ініціативи «Східного партнерства», – зазначив у понеділок пан Більдт. – Проте, гроші та інші речі, потрібні для впровадження цього проекту, з’являться тільки на початку наступного року».

«Ми також сподіваємося на продовження та помітний прогрес у переговорах із Україною щодо угоди про асоціацію та надіємося, що дискусії стосовно поглибленої зони вільної торгівлі (між ЄС та Україною) триватимуть. Це надзвичайно важливо для майбутнього», – заявив шведський міністр закордонних справ Карл Більдт.

Українські лідери не раз заявляли, що переговори стосовно зони вільної торгівлі та угоди про асоціацію між ЄС та Києвом можуть бути завершені вже до кінця нинішнього року. Карл Більдт зазначає, що такі терміни, хоч і доволі амбіційні та пов’язані із чималими вимогами, проте не є нереалістичними.

«Побачимо, – каже він, – Це справа амбіційна... Що ж стосується нас та Комісії, то ми зробимо все, щоб це стало можливим. Адже це буде дуже важливим сигналом і щодо короткострокової сутності українських негараздів у час фінансових вихорів. А також, запорукою тривалості наших стосунків через зобов’язання України провадити економічні та структурні реформи».

Газопостачання: слід зібрати всі факти

Щодо ситуації на газопостачальному ринку Європи, України та Росії, представник Швеції каже, що наразі у цій справі є багато нез’ясованих деталей. Поки що все перебуває «на рівні усних звинувачень», – зауважив він. Тому Єврокомісія направить до України та Росії ще одну групу газових експертів.

«Насамперед, нам треба зібрати всі існуючі факти, – заявив керівник МЗС Швеції. – Для цього Комісія наступними днями надішле у східному напрямку нову групу своїх людей, аби прояснити ситуацію. Коли ми матимемо всі факти, то будемо знати, яку політику проводити. Але мова йде про двостороннє питання, яке країни мають вирішити між собою. Разом з тим, ми не маємо наміру виділяти гроші на такі речі».

У планах Швеції також досягнення значного поступу в політиці розширення Європейського Союзу. Йдеться насамперед про країни балканського регіону, Туреччину та Ісландію.

Протягом наступних півроку очікуються важливі двосторонні зустрічі представників Євросоюзу та Південної Африки, Бразилії, Індії, Китаю, Росії та України.

(Брюссель – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG