Доступність посилання

ТОП новини
19 Грудень 2018, Київ 05:37

«Модернізація ЖЕКів»: Як можна поліпшити ситуацію в ЖКГ? Реформування ЖЕКів – яка існує їм альтернатива?


Лише кожен четвертий українець задоволений якістю житлово-комунальних послуг, а третина вважає її кепською. Нарікання викликають поганий стан під’їздів та дворів, перебої з гарячою водою та занадто високі тарифи, такі результати показало дослідження Центру соціальних технологій «Соціополіс», проведеного на замовлення Агентства моделювання ситуацій. Як можна поліпшити ситуацію в ЖКГ? А також яка є альтернатива ЖЕКам у Чехії?

Застаріла система ЖКХ буде реформована!

За даними соціологічного дослідження, близько 34 % українців хочуть відмовитися від централізованого опалення і встановити автономне, зазначає заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. Проте нинішня застаріла система житлово-комунального господарства стоїть цьому на заваді. «Найголовніше, що монополіст, який надає ці послуги, не зацікавлений у тому, щоб у громадянина була якась альтернатива. І зрозуміло, що при нашій системі (зараз намагаються на цю реформу виділити близько 30 мільярдів гривень) переконатися, що гроші були використані за призначенням – неможливо. ЖКХ – це завжди був елемент дуже корумпованої системи».

На реформування житлово-комунального господарства в Україні виділятимуть у середньому по 4,5 мільярди гривень на рік, повідомив заступник директора департаменту стратегічного розвитку профільного міністерства Ігор Долинець. «11 червня 2009 року ВРУ прийняла нову програму на 2010-2014 рр., на здійснення якої передбачено 23 мільярди гривень. Розділ фінансування набуває чинності з 1 січня 2010 року».

Особливо слід звернути увагу на нормальне забезпечення мешканців міст теплом, наголошує Олена Малєжик, фахівець управління регіональної політики. «Перспективною є схема теплопостачання. І по воді має бути така ж схема. Ця робота вже розпочалась. Вже минуло 4 роки після прийняття закону «Про теплопостачання» і нині вже є дуже багато населених пунктів, які затвердили такі схеми. Але є ще міста, які не вважають це за необхідне».

У Рівному звільнені начальники половини ЖЕКів

«Кадрова чистка» – лише один із заходів, за допомогою яких новообраний міський голова прагне навести порядок у місті та повернути йому колишню славу найчистішого обласного центру України, розповідає місцева кореспондентка радіо Свобода Валентина Одарченко. Однак чи допоможе така «кадрова чистка» змінити систему?

Першими ластівками стали об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Оксана Киричук - одна з ентузіастів цієї справи каже, що найважче зробити перший крок, однак результат – очевидний. «Усі повинні розуміти, що коли ЖЕК має 140 будинків – він не може розпорошуватися…Потрібно, щоб кожна людина була відповідальна за свій будинок».

І все ж цивілізувати комунальну сферу шляхом заміни начальників ЖЕКів неможливо – це добре розуміє і міський голова Рівного Володимир Хомко. «Від того, що я поміняю начальників ЖЕКів – трохи зміниться ситуація, але не кардинально. Економічної мотивації в нього немає. Ми створили приватний ЖЕК. Зараз у процесі створення, так званий, оператор управління будинком. На мою точку зору, це як перехідний варіант між об’єднанням співвласників (ОСББ) і ЖЕКом – найкраще. Він кожну копійку витрачає під вашим контролем. Організаційні витрати - мінімальні».

Дати роботу ініціативним рівнянам, зареєструвавши їх як приватних підприємців і надавши статус оператора одного або кількох багатоквартирних будинків – саме цю ідею виношує нині міський голова.

Ліквідувати ЖЕКи збираються у Дніпропетровську

У Дніпропетровську з нового опалювального сезону збираються ліквідувати комунальні ЖЕКи. За рішенням міської ради, на окремих територіях їх функції виконуватимуть приватні підприємства, розповідає дніпропетровська кореспондентка Радіо Свобода Юлія Рацибарська.

Відомо, що анулювання ЖЕКів та передачу їх функцій приватникам проведуть на конкурсній основі. Ідея дніпропетровських депутатів випробувана в деяких українських містах. Поганих результатів, запевняють депутати міськради, менше, ніж добрих.

А втім, не виключають, що погнавшись за двома зайцями місто може лишитись без жодного: інвестор, який займатиметься наданням послуг із утримання будинків і споруд, може будь-якої миті відмовитись від виконання своїх обов’язків, а ЖЕКи на той момент вже будуть ліквідовані. Як підстрахуватись у такому випадку, ще вирішують.

Досвід та альтернатива ініціативних чехів

Прибирання і ремонт житлового фонду у Чехії залежить від того, кому належить той чи інший будинок. За утримання державного, або як чехи кажуть, соціального житла відповідають районні адміністрації, вони укладають договори з приватними фірмами, які й займаються прибиранням будинків.

Проте, як зазначає празька журналістка Радіо Свобода Оксана Пеленська, серед ініціативних чехів популярні «домові комітети», яких у Чехії на добровільній основі працюють тисячі. «Наприклад, я живу в будинку, який належить кооперативу. Його комітет збирається регулярно (приблизно двічі на місяць), на дошці оголошень вивішений звіт про роботу комітету. Наприклад, зараз ми вже точно знаємо, що наприкінці липня протягом 3 днів через профілактичні роботи не буде гарячої води».

Серед українців також стає популярною ідея формування товариства з утримання будинків. Найактивніші з таких «домкомів», за інформацією директора Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна, працюють на Житомирщині, у Миколаївській, Рівненській і Запорізькій областях.

Як Ви оцінюєте роботу вашого ЖЕКу?
Галина, медсестра: Доводиться в ЖЕК звертатись, бо каналізація і труби вже старі. Обслуговують нормально. У нас в Дніпровському районі гарний керівник ЖЕКу, добре ставиться до людей.
Євген Артемович, пенсіонер: Навіщо взагалі цей ЖЕК потрібен? Я туди вже й не звертаюся. Якщо потрібен слюсар чи сантехнік – викликаю знайомого, адже однаково за усі ці послуги я плачу додатково, окрім комунальних послуг.
Альона, журналіст: У нас ЖЕК – військовий, можливо тому й обслуговує гарно. Я дуже рідко туди звертаюсь. Біля будинку прибирають. Начальник – гарна людина.
Олег Іванович, водій: Я вчора був у ЖЕКу. Мене, як представника президента, керівництво приймають нормально, бо добре вже знають. Але асфальт не прокладають, ліфт не працює. Зверталися багато разів – «вилами по воді».
Світлана, студентка: Я живу з батьками, тому не знаю як квартирні питання вирішують вони. Але знаю, що ми не звертаємося до ЖЕКів, навіть зараз, коли часто немає води.
  • 16x9 Image

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

     

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG