Доступність посилання

ТОП новини
16 Грудень 2018, Київ 21:40

Ліґо – свято радості та надії


Рига – 23-24 червня мешканці Латвії відзначають одне зі своїх найулюбленіших свят – Ліґо. Ярмарки, народні пісні та танці, традиційне вогнище, уквітчані вінками дівчата Ліґи та парубки Яніси, а також обов’язковий та смачний атрибут свята сир із кмином – усе це залишилося незмінним із давніх часів. Навіть кризовий період, який переживає сьогодні Латвія, не вплинув на бажання латвійців виїхати на хутір, заспівати традиційні пісні, зарядитися енергією природи та свята літнього сонцестояння – Ліґо.

Ліґо – свято давне і його сенс полягає у вшануванні бога родючості Яніса. Назва Ліґо походить від того, що у ці дні латиші співають пісні з приспівом «Ліґо», який походить від латиського «ligoties», що означає колихатися. Таким чином латвійці звертаються до сонця, щоб воно піднялося над нивами.

Раніше у веселощі та танці на Ліґо вкладали магічний сенс – вони повинні були сприяти родючості полів та розведенні домашніх тварин. Це – свято радості та надії на майбутній добрий врожай.

Криза святу Ліґо не завада

І сьогодні у Латвії це свято не втратило свого веселого змісту. Цими днями особливо вшановують усіх Янісів – їм дарують дубовий вінок, а також усіх жінок, яких звуть Ліґа – їм дарують вінок із польових квітів. Можливо не так розлого, як у минулі роки, але й нині латвійці з радістю святкують Ліґо.

«Для свята криза не завада. Пісні-ліґо завжди з нами, платити за них не треба. Візьмемо з собою сир та квас і підемо святкувати. Усім латвійцям, де б вони не були бажаю провести Ліґо без кризи. Усе буде добре і все повинно бути добре», – бажає гарних свят іменинниця Ліґа Карклиня.

Вважається, що на Ліґо та Янів день уся рослинність має лікувальні якості. Тому в столиці Ризі та усіх куточках Латвії відкриваються «зелені ярмарки», які створюють святковий і веселий настрій. Традиційні вінки-ліґо та букети польових квітів, сир, мед, пиво, народні латиські прикраси – усе це можна придбати на ярмарку.

Майстриня Агнесе Валінієце пропонує дівчатам чудові латиські наплічні хустини. «Це гарні хустинки, якраз для Янового дня. Вони нагадують уквітчане поле. Думаю, що у цих хустинах дівчата знайдуть своїх Янісів», – каже вона.

У святкову ніч із 23 на 24 червня латиші шукають у лісі квітку папороті, а закохані пари, щоб перевірити силу свого кохання, тримаючись за руки, скачуть через вогнище. Якщо закохані знайдуть квітку папороті – то будуть щасливими... Щоправда, за багатовікову історію цього свята ніхто так її і не знайшов, але фахівці стверджують, що цей звичай покращує демографічну ситуацію в Латвії.

Без кминного сиру та пива Ліґо не святкують

Але Ліґо не буде справжнім святом, якщо на столі немає круглого сиру з кмином та латвійського пива. Кмин у сирі слід обов’язково добре розжувати – тоді зникнуть усі негаразди, а пиво – краще, якщо воно домашнє. Традиції домашнього пивоваріння ще залишилися в Латвії.

Своїм рецептом поділився з Радіо Свобода Каспарс Янсонс: «На початку у спеціальний посуд наливаємо воду, щоб вона одну добу настоялася. Потім додаємо солод, трохи цукру та цукрові дріжджі і трохи води, щоб забродило. Потім додаємо чорний сухий хліб. Це ніби піднімає всередині хміль. Від трьох до п’яти днів уся суміш бродить. Коли бачимо, що вже немає піни від бродіння, тоді пиво готове до вживання».

Веселого свята Ліґо!

(Рига – Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG