Доступність посилання

ТОП новини
17 Жовтень 2018, Київ 02:04

Хто зупинить сомалійських піратів?


Київ – Сомалійські пірати отримали викуп і покинули нідерландське судно «Маратон», захоплене 7 травня в Аденській затоці Індійського океану. Корабель у супроводі військових рухається до найближчого безпечного порту, куди має дістатися орієнтовно 26 червня. Члени екіпажу, українські моряки виснажені полоном. На борту – один убитий та один поранений.

1 мільйон 300 тисяч доларів – таку суму викупу отримали пірати, які 7 травня захопили коло узбережжя Сомалі вантажний корабель «Маратон» та його екіпаж – вісьмох українців. Переговори судновласника, представників України та Нідерландів із піратами тривали до 22 червня, розповідає голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.

«Враховуючи наш досвід звільнення заручників із піратського полону, ми долучилися до переговорів. Вони кілька разів заходили у глухий кут. Але нарешті ми узгодили суму викупу, яку мав надати судновласник. Гроші передали за схемою, використаною під час звільнення судна «Фаїна», – розповідає Микола Маломуж.

Гроші було скинуто літаком у море неподалік від корабля о четвертій дня. Перед цим пірати змусили заручників лягти на палубу, щоб переконати учасників переговорів, що вини живі. До півночі вони рахували гроші, а о першій годині залишили корабель.

Пірати зберігали вбитого моряка в холодильнику

Однак уже зранку з неофіційних джерел стало відомо, що один із заручників, корабельний зварювальник Сергій Вартенков був убитий іще 7 травня, і піратам вдалося приховати цей факт. Труп убитого вони зберігали в холодильнику, а перед отриманням грошей винесли і поклали на палубу, неначе хворого.

Микола Маломуж підтвердив цю інформацію. Голова Служби зовнішньої розвідки України заявив також, що звільняти захоплені піратами кораблі силою, як цього вимагають деякі політики, неможливо.

«Не потрібно провадити різких дій в умовах, коли на кораблі є заручники. Ми бачимо, що пірати дедалі частіше йдуть на вбивство членів екіпажу. Гадаю, це має стати потужним стимулом для організації міжнародного захисту від піратів», – зазначає Микола Маломуж.

Звільнити світ від піратів здатна Україна – експерт

Втім, для організації такого захисту нічого не робиться, вважає російський експерт, автор проекту «Морський бюлетень», моряк із 16-літнім стажем Михайло Войтенко. На його думку, коло берегів Сомалі діє 4–5 постійних угруповань піратів, і їх можна дуже швидко виявити і знешкодити, не піддаючи ризикові життя заручників.

«У цьому напрямку можна багато зробити, але ніхто нічого не робить! Потрібно наводити лад у Сомалі, але коли це буде зроблено – одному Богові відомо. Тому в першу чергу треба унеможливити таке знущання над моряками. І для цього не достатньо військової сили чи дипломатії. Треба, щоб якась одна держава взялася за знищення піратства у сомалійській акваторії. На мою думку, найкраще, щоб цією державою була Україна», – переконаний експерт.

Конвенція ООН із морського права від 1982 року надала право будь-якій державі захоплювати у нейтральних водах піратські кораблі, конфісковувати їх і судити піратів відповідно до власних законів. А нещодавно Рада безпеки ООН своєю резолюцією зі згоди офіційної влади Сомалі надала таке право і в територіальних водах цієї країни. Проте міжнародна спільнота до твердих дій досі не вдалася.

А в Україні речник командувача ВМС України Володимир Бова в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що підготовка ВМС України до участі в антипіратській операції повністю зірвана через те, що Верховна Рада не надала дозволу на проведення цьогорічних міжнародних навчань «Сі бриз». Бова каже, що тепер сомалійські пірати «можуть спати спокійно» і далі захоплювати українські торгові судна – щонайменше українські військові тепер їм не загрожуватимуть.

(Київ – Прага)

  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG