Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі створюють новий центр діалогу європейських народів


Варшава – У північному регіоні Польщі створюється новий центр порозуміння та діалогу між європейськими народами. Чим відрізняється новоутворений центр від інших центрів, що працюють зараз у країнах Євросоюзу, та в чому полягатиме специфіка його роботи?

Невдовзі розпочне роботу новий центр порозуміння, діалогу та доброго сусідства поляків та німців. Це станеться завдяки сприянню місцевої влади міста Венґожево, яка нещодавно за символічну ціну віддала у власність Польсько-німецькому фонду з питань збереження архітектурних пам’яток палац колишнього німецького графа, який до Другої світової війни був власником цієї нерухомості.

До такого незвичайного на перший погляд рішення місцева влада дійшла завдяки успішній роботі фонду, який 20 років тому ініціював створення подібного центру у південно-західній Польщі, неподалік Вроцлава. Почесними гостями першого центру польсько-німецького діалогу та порозуміння були канцлер Німеччини Гельмут Коль та перший некомуністичний прем’єр Польщі Тадеуш Мазовецький. Отож, успіх першого центру, створеного на польсько-німецькому прикордонні, коли поляки та німці, не чекаючи ніякої підтримки, ще у 1989 році започаткували єднання двох народів, розділених до того залізною завісою, став запорукою поширення роботи фонду на нові регіони Польщі, зокрема на Вармінсько-Мазурське воєводство.

Про завдання нового центру Радіо Свобода розповів президент польсько-німецького фонду з питань збереження архітектурних пам’яток професор Анджей Томашевський.

«Хочемо створити там центр для прoведення конференцій, зустрічей, культурних заходів. Втім, центр працюватиме не лише в контексті польсько-німецьких стосунків, але також відчинятиме двері Україні, Білорусі, Росії та Балтійським країнам. Вважаємо, що у нашому регіоні є добрі умови для зустрічей у колі представників багатьох національностей», – зазначає пан Томашевський.

На відновлення палацу потрібні великі кошти

За сприяння місцевої влади міста Венґожева нещодавно підписано угоду, згідно з якою Польсько-німецький фонд став власником нерухомості – палацу, розташованого на околиці міста. У кошторисі відновлення будівлі вказано суму, що сягає 30 мільйонів євро. Його ініціаторів ця сума не лякає. Колись у селі неподалік Bроцлава вони починали свою роботу практично на голій землі, єдину підтримку маючи завдяки добрим двостороннім стосункам між Польщею та Німеччиною.

Керівники фонду переконані, що вони роздобудуть кошти для завершення ремонту свого нового осідку. Треба, як і раніше, роботою центру зацікавити Євросоюз.

Анджей Томашевський зауважив: «У Євросоюзі польсько-німецькі стосунки ніколи не були ані пріоритетом, ні болючою точкою, оскільки вони у двосторонньому порядку були добрі уже від 1989 року, тобто, ще до часу, коли Польща стала членом ЄС. Однак, на мою думку, зараз збільшується інтерес Євросоюзу до України, зокрема до польсько-українських відносин. Це тому, що до України ставляться як до майбутнього члена ЄС».

Професор Томашевський вважає, що реконструкція палацу, що його отримав фонд, має бути проведена за гроші приватних спонсорів та польського і німецького урядів. Німеччина і Польща не відмовлять нащадкам колишніх власників нерухомості у фінансуванні нового проекту, вважають керівники фонду, адже колишніми власниками нерухомості були Гельмут фон Мольтке та Гайнріх Лендорфф. Це були одні з тих, хто боровся проти німецького тоталітаризму. У 1944 році вони були ініціаторами замаху на Адольфа Гітлера, за що їх привселюдно стратили в Берліні. Ці постаті є для уряду Німеччини яскравими символами опору проти диктатури Гітлера, наголошують представники Польсько-німецького фонду з питань збереження архітектурних пам’яток.

(Варшава – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG