Доступність посилання

ТОП новини

У Севастополі відзначили День флоту України разом із Президентом Віктором Ющенком


Президент Віктор Ющенко виступає на Графській пристані, День флоту України, Севастополь, 5 липня 2009

Сімферополь – Традиційно в першу неділю липня в Україні відзначався День Військово-Морських Сил. Але цього року святкування особливі. Бо, насамперед, основні урочисті заходи пройшли у Севастополі за участі Верховного головнокомандувача Збройних Сил України, Президента Віктора Ющенка. А крім того, і військові, і цивільні моряки разом уперше відзначають День флоту України, як відтепер називається їхнє свято.

Перший командувач ВМС України віце-адмірал запасу Борис Кожин

Згідно з президентським указом, відтепер День Флоту України – свято військових моряків, морських прикордонників і цивільних моряків торгового, пасажирського, вантажного морського та річкового флотів. Перший командувач ВМС України віце-адмірал запасу Борис Кожин в інтерв’ю Радіо Свобода сказав, що в такому форматі це святкування консолідує моряків і севастопольську громаду, об’єднує Севастополь і всю Україну, яка, нагадує екс-командувач, є потужною морською державою.

Святкування Дня флоту України розпочалося з урочистого підйому прапорів Військово-Морських Сил і прапорів розцвічування на кораблях і суднах. Верховний головнокомандувач на катері командувача ВМС обійшов стрій кораблів, які вишикувалися у Севастопольській бухті, і прийняв від адмірала Ігоря Тенюха рапорт. У своєму виступі голова держави висловив віру, що «в досяжному майбутньому ми переведемо військовий флот на виключно професійну основу і повною мірою відродимо торговельний, пасажирський і риболовний флоти України».

Президент Віктор Ющенко приймає рапорт командувача ВМС України адмірала Ігоря Тенюха

За словами Президента, Україна за своїм географічним розташуванням, за своїм політичним, економічним потенціалом «є і зобов’язана бути великою морською державою». Це, як він вважає, «справа нашої національної честі, це завдання – один із пріоритетів державної політики, навіть у сьогоднішній час економічної кризи». Віктор Ющенко заявив, що український флот – «це наша велика впевненість і наша гордість, це непохитна опора свободи, миру і доброго майбутнього всієї України».

Президент пообіцяв підтримку, йому подарували вишиванку

Разом із шефськими делегаціями регіонів України, посадовцями Міністерства оборони, командуванням ВМС України, керівництвом і громадськістю міста Президент поклав вінок до Вічного вогню на Меморіалі героїчним захисникам Севастополя, а потім – квіти до пам’ятника адміралові Павлу Нахімову, день народження якого саме випав на День флоту України. Потім голова держави взяв участь у церемонії вручення морських кортиків і дипломів лейтенантам-випускникам Севастопольського військово-морського інституту імені Нахімова.

Президент Віктор Ющенко вручає кортики лейтенантам-випускникам

Хоча заходи безпеки були посилені, у центрі міста зібралося багато севастопольців, які вітали Президента, а голова Союзу українок Севастополя Богдана Процак від імені севастопольських жінок подарувала Вікторові Ющенку вишиту нею сорочку. Великий інтерес до свята моряків виявляли і численні туристи, які фотографувалися на тлі військових кораблів, а експозиція військової техніки на морському вокзалі викликала справжній ажіотаж.

Спілкуючись із журналістами, Віктор Ющенко пообіцяв, що бойова техніка і кораблі на флоті обов’язково оновлюватимуться. Президент заявив, що домагатиметься від уряду збільшення фінансування Збройних Сил і, зокрема, ВМС України. Нинішній стан їхнього фінансового забезпечення він назвав «принизливим».

За його словами, Прем’єр-міністр пообіцяла йому внести відповідні зміни до бюджету. Віктор Ющенко заявив, що не підпише жодних змін, якщо там не буде збільшення фінансування армії і флоту.

Президент також висловив переконання, що програма будівництва корветів для українських Військово-Морських Сил буде реалізована успішно і вчасно. За його словами, перспектива для українського флоту у Севастополі і Чорному морі – «тільки розвиток, тільки посилення».

Із Росією треба дружити, але Чорноморський флот після 2017 року має піти

Зовсім інше бачення у Президента України майбутнього Чорноморського флоту Росії в Севастополі. Він знову закликав поважати рішення України про те, що в 2017 році має завершитися термін перебування російського флоту на українській території.

Президент Віктор Ющенко і командувач ВМС України адмірал Ігор Тенюх, День флоту України, Севастополь, 5 липня 2009

За його словами, «український народ пішов назустріч і на 20 років після прийняття Конституції, яка забороняє розміщення будь-яких іноземних військових баз, прийняв коректне і справедливе рішення, дозволивши пролонгувати присутність російського Чорноморського флоту в Севастополі». Віктор Ющенко переконаний, що 20 років є «достатнім терміном, щоб без політики, толерантно, в дусі взаєморозуміння вирішити цю проблему».

«Україна гарантує, що жодного ризику в рамках політики безпеки України не формується для російської сторони. Україна гарантує, що на її території ніколи не буде іноземного солдата якого-небудь блоку, якої-небудь країни», – запевнив український Президент і пообіцяв, що український простір – повітряний, морський і сухопутний – «ніколи не використовуватиметься проти Росії».

Голова Союзу українок Севастополя Богдана Процак

Водночас він зазначив, що проти України реалізуються «десятки проектів, щоб вона не відбулась». Саме тому Президент сказав у Севастополі, що має намір доручити правоохоронним органам перевірити проекти і програми, які реалізує російська сторона в Україні: «Якщо вони межують із законом, я просив би, щоб відповідні правоохоронні органи зайнялись аналізом відповідності діяльності цих програм, цих ініціатив законам України. Якщо вони суперечать законам України, такі проекти не повинні існувати».

За словами Віктора Ющенка, до «недружніх проектів» треба ставитися як до «провокацій проти України», а з іншого боку – «консолідуватись, демонструвати власну, національну солідарність, бути свідомими того, що це проекти, які налаштовані не тільки проти держави в цілому – проти вас, проти вашої родини, проти ваших дітей».

(Севастополь – Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG