Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2018, Київ 07:30

Литва відзначає своє тисячоліття


Національні танці на фолькльорном фестивалі у Вільносі з нагоди Тисячоліття Литви, 4 липня 2009 р.

Рига – 6 липня Литва відзначає тисячоліття згадки своєї назви в історичних документах. На урочистості з нагоди цієї дати до литовської столиці прибули три королі і шість президентів. Серед гостей і Президент України Віктор Ющенко, який нагородив нинішнього президента Литви Валдаса Адамкуса «Орденом свободи».

До Вільнюса з поздоровленнями з нагоди Тисячоліття Литви прибули королева Данії, королі Норвегії та Швеції, президенти Польщі, Латвії, Ісландії, України, Фінляндії та Грузії. Серед гостей легат Папи Римського Бенедикта XVI, прем’єр-міністр Естонії, міністр оборони Німеччини, а також міністри культури Білорусі та Росії.

Поряд із нинішнім керівником литовської держави Валдасом Адамкусом високих гостей приймала і новообраний президент Литви Даля Ґрібаускайте, інавгурація якої відбудеться 12 липня.

Перша згадка про Литву у Кведлінбурських літописах

Радіо Свобода поцікавилося у аташе з питань культури посольства Литви в Україні Ґабріеле Жайдіте, чому саме цього року Литва святкує своє тисячоліття.

«Тисячу років тому Литва була вперше згадана в Кведлінбурських літописах, – зазначила дипломат. – Тоді ще ця земля була поганською, а один із монархів прийшов сюди, щоб хрестити литовців. Цього зробити не вдалося, його військо було розбите. Але згадка про це є в історичних літописах. Тому ми знаємо, що у 1009 році ця земля називалася Литва».

Ґабріеле Жайдіте також зауважила, що дата святкування 6 липня вибрана не випадково, оскільки саме цього дня 1253 року був коронований на королівський престол славетний литовський князь Міндауґас, який об’єднав литовські землі. Тому 6 липня литовці відзначають День Держави, який цього року збігся із святом Тисячоліття Литви.

Гімн Литви одночасно виконували у Литві, Україні, Гватемалі...


Литовці вирішили відзначити свято масштабно. Серед святкових заходів – відкриття Палацу правителів, скульптури «Древа єдності» та пам’ятника автору литовського гімну Вінцасу Кудирці. Про історію, культурні і народні традиції литовців можна довідатися, відвідавши різноманітні виставки і концерти, а також Свято пісні.

Напередодні свята, 5 липня о дев’ятій вечора за литовським часом, Гімн Литви – «Національну пісню» – одночасно виконували не тільки мешканці Литви, але й литовці, які живуть за межами Батьківщини. Литовський гімн співали навіть у Шрі-Ланці та джунглях Гватемали. Приєдналися до цієї акції і українські литовці, які на Замковій горі у Києві також виконали «Національну пісню».

Святкування Тисячоліття Литви подвоїлося з огляду на те, що цього року Вільнюс обраний культурною столицею Європи.

Ґабрієле Жайдіте зазначила: «Ці програми дуже добре доповнюють одна одну. Програма Тисячоліття, можливо, більш офіційна, зокрема, це відкриття Палацу правителів – Нижнього замку. Натомість програма «Вільнюс – культурна столиця Європи» більш різноманітна. Від мистецтва, яке можна зустріти у досить неочікуваних місцях до фестивалю вулиць, коли усі співають чи грають, що хочуть чи що вміють».

Заходи з нагоди Тисячоліття Литви ще триватимуть, в окремих із них братимуть участь і українці.

«8 липня ми відкриваємо у Вільнюсі міжнародний арт-ярмарок «АРТ Вільнюс». Це такий ярмарок галерей, в якому візьмуть участь і п’ять арт-галерей з України. З огляду на це, культурний зв’язок із Україною в цьому році ми відчуваємо усе більше і більше», – каже аташе з питань культури посольства Литви в Україні Ґабріеле Жайдіте.

(Рига – Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG