Доступність посилання

22 Березень 2019, Київ 10:18

Чи стане Севастополь столицею нової Таврійської губернії?


Сімферополь – Президент Віктор Ющенко під час останніх відвідин Криму заявив, що Севастополь має втратити свій особливий статус та увійти до складу Автономної Республіки Крим. Думки кримчан і севастопольців щодо такої необхідності розділилися. Але всі переконані: ближчим часом цього не станеться.

Виступаючи минулої п’ятниці в прямому ефірі однієї з кримських телекомпаній, Президент Віктор Ющенко презентував свій проект змін до Конституції України. Серед іншого він запропонував віднести місто Севастополь, яке зараз має загальнодержавний статус, до компетенції влади Кримської автономії. І саме ця пропозиція викликала жваве обговорення в політикумі і АРК, і Севастополя.

Голова Севастопольської міської ради, «регіонал» Валерій Саратов, як пише інформагенція «Новий регіон», одразу заявив, що вважає недоцільним включати Севастополь до складу Кримської автономії, як це пропонує Президент України: «Севастополь має особливий статус уже практично 200 років. І за цей час склалася певна спільність людей, які живуть у цьому місті». Аргументуючи свою позицію, керівник міськради заявив, що Севастополь сьогодні не має тих багатьох проблем, які існують у Криму, насамперед, міжетнічної. За словами Валерія Саратова, запропонована адміністративна реформа «працюватиме проти Севастополя», і він готовий «по цій позиції сперечатися» з Президентом.

А от кримський однопартієць Валерія Саратова, голова Верховної Ради Криму Анатолій Гриценко повністю підтримав главу держави. Коментуючи місцевим журналістам його пропозицію, спікер назвав її «дуже хорошою ідеєю». За словами Анатолія Гриценка, географічно Севастополь розташований на Кримському півострові, і ще 1995 року фактично існувала практика адміністративної єдності обох окремих територій – тоді 12 представників Севастополя були депутатами Верховної Ради Криму. Входження Севастополя до складу АРК буде «дуже правильним рішенням», сказав Анатолій Гриценко.

Севастополь – «столиця» чи «губернський центр»?

Голова Севастопольської міської державної адміністрації Сергій Куницин обережно підтримав свого шефа – Президента України – але зазначив у коментарі Радіо Свобода, що Крим і Севастополь можна об’єднати за умови, що останній стане столицею автономії. Мовляв, Севастополь – найбільше місто півострова, найпотужніше в економічному сенсі, найвідоміше і найгарніше, вважає голова міськдержадміністрації.

Його перший заступник Володимир Казарін висунув ще сміливішу ідею. Як пише «Новий регіон», він запропонував у перебігу конституційної та адміністративно-територіальної реформи, яка, за його словами, передбачає скорочення адмінодиниць із 27 до 12–14, включити до Кримської автономії ще й землі північної Тавріки, тобто півдня Миколаївської і практично всієї Запорізької областей, відновивши таким чином адміністративні кордони Криму в межах колишньої Таврійської губернії Російської імперії. Мовляв, ненормально, що Арабатська стрілка поділена навпіл, це не сприяє її активній експлуатації та захистові, як і не можна з екологічного погляду ділити навпіл озеро Сиваш. Володимир Казарін припускає, що за півтора-два роки Україна повернеться до цієї ідеї.

Підтримали ідею Президента Ющенка і в Меджлісі кримськотатарського народу. В його прес-службі повідомили Радіо Свобода, що кримські татари завжди виступали проти виокремлення Севастополя, оскільки, за словами голови Меджлісу Мустафи Джемілєва, до депортації корінного народу це місто входило до складу автономної республіки. Правда, тоді це була кримськотатарська національно-територіальна автономія. До депортації населення передмість Севастополя (сучасні Нахімовський та Балаклавський райони міста) було на 60–80% кримськотатарським. Зараз там мешкає менше 1% кримських татар.

Втім, і Мустафа Джемілєв, і більшість кримських та севастопольських політиків і експертів сумніваються, що ідею «возз’єднання» Севастополя з Кримською автономією ближчим часом вдасться реалізувати. Володимир Казарін, зокрема, заявив, що в період президентських та парламентських виборів це майже не можливо. Насамперед, із політичних мотивів.

(Сімферополь – Прага – Київ)

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG