Доступність посилання

ТОП новини
15 Листопад 2018, Київ 16:19

Найщасливіші у світі мешканці Коста-Ріки. Українці менш щасливі. Абсолютно нещасливі – африканці


Прага – У чому полягає щастя? Якщо вірити словам пісні барда Андрія Панчишина, яка була популярною в 1990-х роках, щастя – це «купа грошей, біла вілла і кобіта білотіла». Але виявляється, що це не зовсім так: багатство і добробут щастя не гарантують.

2006 року Нова економічна фундація започаткувала новий спосіб вимірювання добробуту і щастя. Цьогорічний індекс зафіксував Україну на 95-му місці із 148 країн. Але це не так страшно, як видається на перший погляд. Менш щасливими за українців виявилися мешканці таких багатих і розвинутих країн, як Австралія, Сполучені Штати та Люксембург.

Можна бути світовим лідером багато в чому, але це не гарантує добробуту і ефективного використовування ресурсів, іншими словами, щастя. Світові лідери – країни Групи восьми – не сягають високих рівнів в «індексі щастя» Великобританія перебуває на 74-му місці, Німеччина – 81-му, Японія – 75-му, Франція – 71-му, а Сполучені Штати на 114-му.

21-ше століття потребує нову модель розвитку

Науковці Нової економічної фундації вибрали три показники, які фіксують рівень життя та задоволення жителів нашої планети. Саме ці показники повинні бути тим дороговказом, яким ми усі мали б керуватися у 21-му столітті. Науковці використовують дані ООН, а також проводять власні соціологічні опитування для підготовки свого «індексу щасливої планети».

Йдеться тут про екологію, економіку, добробут і якість життя. Спершу вчені дивляться на смертність у різних країнах. Сьогодні найдовше живуть в Італії, Швейцарії, Японії – до 70–83 років у середньому. В Україні цей показник сягає лише 67 років.

Другий показник – це задоволення життям. Опитування на цю тему провели провідні соціологічні компанії в різних країнах світу. Це задоволення міряється шкалою від одного до 10 балів. Тут українці виявилися досить бідними – поставили собі загальний рівень задоволення на рівні 5,3 бала.

І, нарешті, екологічний слід, який кожна людина і кожна країна лишає за собою – тобто, скільки природних ресурсів ми витрачаємо, щоб досягнути нашого рівня життя. І тут показник українців знову ж таки не дуже добрий – вони перебувають в категорії, котра витрачає дуже багато ресурсів і неефективно.

За підходом Нової економічної фундації, така країна, як Узбекистан випереджає Україну щодо загального добробуту і щастя тому, що Узбекистан використовує менше природних ресурсів, ніж Україна, для того, щоб досягнути свого нинішнього рівня життя.

Багатство щастя не гарантує

Головний автор цьогорічного дослідження Самах Абдалла каже, що, згідно з даними його організації, люди, які споживають більше, не є ані здоровішими, ані щасливішими, ніж ті, хто споживає менше.

Сполучні Штати вважаються розвинутою країною з високим рівнем життя і добробуту. Але це не гарантує щастя. Американці менш щасливі за українців, вони на 114-му місці. А це тому, що викидають ресурси на вітер, зазначає Абдалла. «Якби всі у світі жили так, як живуть у США, – каже він, – ми потребували б 4 планети для того, щоб задовольнити всі наші потреби, забезпечити себе харчами, енергоносіями тощо. CША мають високу якість життя, але дуже дорогою ціною, вони марнотратять ресурсами».

Найкращою в цьому списку вийшла маленька латиноамериканська Коста-Ріка. Саме країни Центральної Америки посідають найкращі позиції в усіх показниках світового «індексу щастя». Середня тривалість життя в цьому регіоні 70 років, більшість людей висловлює задоволення своїм життям, а ресурси, котрі вони використовують, не є надто великими. Отож добре життя, яке дає нам добробут і щастя, не мусить дорого обходитися нашій планеті. І Коста-Ріка є прикладом цього.

На самому кінці списку Зімбабве. Взагалі, крім Естонії, яка опинилася на 131-му місці, останні 20 місць в «індексі щасливої планети» посідають лише африканські країни.

Пошуки щастя є одним із головних джерел нещастя, сказав американський філософ Ерік Гофер. Може, якби більше людей шукали цього щастя не у високих ВВП і дедалі вищих рівнях виробництва, а в тому, щоб не брати більше, ніж кожному з нас насправді потрібно, то мети Нової економічної фундації, а мета – це справді щаслива планета, яка шанує екологію, дає людям добробут і задоволення від життя, ми б із вами досягнули значно швидше, ніж в 2050 році. Саме цю дату вибрали спеціалісти фундації для досягнення планетарного щастя. Але чи доживемо? Чи доживе планета?

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001-2007 роках заступник директора Української редакції. 2007-2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG