Доступність посилання

ТОП новини
17 Листопад 2018, Київ 03:07

У Литві за допомогою навчальних матеріалів боротимуться з антисемітизмом


Рига – У Литві боротимуться з проявами антисемітизму виховними та навчальними засобами. Нещодавно у Міністерстві освіти цієї країни були презентовані навчальні матеріали, розроблені Бюро демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ спільно з Домом Анни Франк в Амстердамі. Матеріали, призначені для використання у середніх школах, адаптовані для литовських учнів фахівцями з Інституту їдиш Вільнюського університету.

Литовська навчальна програма – це частина міжнародного проекту щодо боротьби з антисемітизмом, учасницями якого є 12 країн-членів ОБСЄ, зокрема, і Україна.

Поки що тільки три країни – Литва, Німеччина та Польща – затвердили та адаптували для використання у середніх учбових закладах навчальні матеріали, спрямовані на боротьбу з антисемітизмом.

Згадані матеріали складаються з трьох буклетів. У першому вміщені матеріали про історію євреїв та проблеми антисемітизму в Європі до 1945 року. Другий розповідає про антисемітизм сьогодні. А третій присвячений не тільки проблемі антисемітизму, а й іншим формам дискримінації. Буклети пропонуються для використання на факультативних заняттях у школах.

У буклети вміщені розповіді молоді про випадки дискримінації

Литовську версію матеріалів розробляла група експертів під керівництвом заступника директора Інституту їдиш Вільнюського університету Рути Пуйшіте.

В інтерв’ю Радіо Свобода Пуйшіте зазначила, що робота була дуже цікавою. «Я брала приклади з історії Литви і дуже рада, що, працюючи над цими матеріалами, змогла зустрічатися з людьми, які пережили Голокост, – каже вона. – Вони мені дуже допомогли. Я брала у них інтерв’ю, вони надали для буклетів різні фотографії, що робить матеріали дуже цікавими для наших учнів».

Рута Пуйшіте вважає, що особливо цікавим для литовських учнів буде третій буклет, у якому вміщені інтерв’ю з молоддю. Про прояви антисемітизму та випадки дискримінації, які вони пережили, розповідають не тільки молоді євреї, але й роми та особи африканського походження.

Литовські експерти проводитимуть семінари для вчителів, у перебігу яких розповідатимуть про методику застосування навчальних матеріалів, спрямованих на боротьбу з антисемітизмом.

«Це дуже складна і болюча проблема, – наголошує Рута Пуйшіте. – Іноді люди навіть не усвідомлюють, як багато у них стереотипів, які їм передаються від пращурів. Так жили наші батьки та діти, так живемо і ми. І вчителі також частина цієї генерації. Інколи я бачу, що вони навіть не усвідомлюють, що у цьому є щось погане».

Прояви антисемітизму у нинішній Литві

Із різними формами антисемітизму, які історично зустрічалися в Європі, сьогодні можна зіткнутися і в Литві.

Рута Пуйшіте зауважила: «Міністр освіти Литви під час презентації литовської версії навчальних матеріалів сказав дуже гарну промову, але він особливо був сконцентрований на Голокості. Я думаю, що антисемітизм – це не тільки Голокост. У нас є проблеми, і ми бачили минулого року, як неонацистська молодь йшла головною вулицею Вільнюса і сканувала «Juden aus» та «Рускіє вон». Це означає, що у нас є ця проблема, і це не тільки історична проблема, отже, є що робити».

Пуйшіте каже, що вирішити проблему антисемітизму тільки за допомогою навчальних матеріалів важко, але визнати існування цієї проблеми – це вже крок вперед. До того ж експерти з країн-учасниць проекту постійно зустрічаються з метою удосконалення освітніх матеріалів щодо боротьби з антисемітизмом.

«Зовсім недавно була зустріч у Берліні, де ми говорили про те, як зробити ці матеріали кращими і яке майбутнє у цього проекту. Думаю, що на наступному семінарі, який відбудеться восени, експерт із України буде нашим партнером. Я працюю над цим дуже тісно з українськими експертами», – зазначила заступник директора Інституту їдиш Вільнюського університету Рута Пуйшіте.

(Рига – Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG