Доступність посилання

ТОП новини

«Чорний, білий, гарячий... ». 11 липня – Всесвітній день шоколаду


247 тисяч тонн виробів, у тому числі шоколаду, випустили за січень-травень нинішнього року підприємства кондитерської галузі України. Це на 11% менше, ніж за той же період торік. Таку статистику наводить асоціація «Укркондитер». Загалом вітчизняний ринок шоколаду становить щороку в середньому близько 60 000 тонн. Якої якості шоколад можна купити зараз в українських супермаркетах і цукернях?

Чоколядовий Львів

Шоколад займає у житті львів’ян особливе місце здавна. Уже наприкінці 18 століття львівські кондитери давали фору європейським майстрам. Нині у Львові не лише їдять шоколад, п’ють його гарячим, вживають каву з шоколадом, тістечка і торти, але й організовують у березні свято шоколаду. Про традиції львівського шоколаду розповіла кореспондентка Радіо «Свобода» в цьому місті Галина Терещук. «Передусім у Львові говорять не шоколад, а чоколяда. Історія львівської чоколяди починається з середньовіччя. У середині XV століття Львів був торгівельним центром, звідки чоколяда відправлялась з Заходу на Схід і навпаки. Так у місті з’явились солодощі зі Сходу і десерти з Франції. Цікаво, що виготовленням і продажем смаколиків займалися не лише пекарі, а й львівські аптекарі.

Уже у 1803 році на площі Ринок швейцарський кондитер Домінік Андреоллі відкрив цукерню. Господарями наступних таких закладів були переважно німці. А наприкінці XIX століття народився кондитерський цех.

«Стада рожевих свинок з чоколядовими очками, різноманітні цукеркові овочі та фрукти, гриби, рослини, якісь скелі та урвища», - описав довоєнну цукерню Залеського видатний польський письменник Станіслав Лем. Краса марципанових різеб, аквафорити білої чоколяди, везувії тортів захоплювали не лише Станіслава Лема. Дітлахи не дозволяли батькам проходити повз цукерню, не завітавши по смачні марципани.

Нині цієї цукерні немає, але традицію гарячої чоколяди, марципанових смаколиків відроджують у чоколядовій кав’ярні «Золотий дукат». Тут можна випити гіркої гарячої чоколяди чи скоштувати марципанового лева, виготовленого вручну за рецептом 200-річної давнини на основі мигдалю. Для цього у Львів приїжджають туристи з Києва та Москви, розповідає знавець кави та шоколаду Руслан Чабан. «Львів’яни та гості зараз дуже полюбили гірку правдиву королівську чоколяду. Ми єдині, хто самі виробляємо такий напій з привезених какао бобів, ми їх чистимо, обробляємо і варимо. Ми робимо червону гарячу чоколяду, помаранчеву, чорно-білу, золоту з 24-ма каратами, яка омолоджує шкіру і є антибактеріальна».

Львів завжди був містом кав’ярень і цукерень з королівськими чоколядовими напоями, струделем з часів «Франца Цісаря», яблучком «у шляфроку» (халатику), маковою руллядою і сирником з чоколядовою поливкою. Що –що, а на цьому правдиві львів’яни розуміються».
Що занадто, то не здраво

Що стосується користі чи шкоди шоколаду для людини - все залежить від того, скільки і як його вживаєте, каже дієтолог Марія Гуліч. «Усе в цьому життя має бути в міру і зі смислом. Шоколад має бути делікатесом, ласощами, задоволенням. Він не має поїдатися кожен день зранку до вечора. У шоколаді сконцентровані біофлаваноїди, біологічно активні речовини, які позитивно впливають на організм».

Актриса Ольга Сумська не проти покуштувати шоколад, але не зловживає ним. Крім професійної необхідності тримати форму, причиною цьому і негативний особистий досвід. «Раніше дуже любила гарячий шоколад зі збитими вершками, чорносливом і горішками. Пили в студентські роки його ледь не кожен день. Згодом підшлункова дала про себе знати. Насправді чашка зеленого чаю так само бадьорить, як кава або шоколад. Тож з’їсти коробку шоколадних цукерок або цілу шоколадку - це не про мене».

Купуйте українське!

Голова Держспоживстандарту України Лариса Лосюк претензій до якості вітчизняного шоколаду не має. Більшість виробників такої
продукції марку тримають, їжте - не пошкодуєте, переконує вона. «Український шоколад нормальний. Українські цукерки мені подобаються більше, ніж імпортні. Безумовно, всі виробники мають дотримуватися технологій, усіх технологічних процесів виробництва, для того, щоб продукт був якісним і безпечним, відповідав усім вимогам, які прописані в нормативних документах».

Всупереч економічній скруті та перешкодам іноземних партнерів, Україна активно експортує свій шоколад, зазначає економічний експерт Олександр Жолудь. «Україна експортує шоколад і значну кількість різних цукерок, навіть не зважаючи на те, що в Росії є певні обмеження щодо наших цукерок». Експортні успіхи досягаються часто завдяки імпортній сировині, зауважує водночас експерт. «Адже, наприклад, какао в нас не вирощується, різні горіхи, родзинки також дуже часто імпортуються. Відповідно ми не можемо знижувати ціни, не можемо використовувати дешевші місцеві матеріали, бо купуємо різні добавки до шоколаду за світовими цінами».

У США під час економічної кризи попит падає на чимало видів продукції, тільки не на шоколад, зазначають тамтешні експерти. Зокрема, один із найпотужнішим виробників таких ласощів у Америці збільшив прибутки цього року на 20%. Адже чим же ще знімати стрес під час скрути?


Чи любите Ви шоколад? Що Вам більше до вподоби: чорний, білий, у плитках, цукерках…
Ганна, студентка: Шоколад люблю. Найбільше молочний з горіхами. Їм його кожен день.
Ігор, абітурієнт: Люблю і їм! Чорний найкращий, бо там найбільший процент вмісту шоколаду. Десь раз у 2-3 дні його купую.
Оксана, безробітна: Люблю все із шоколадом, часто їм. Дитина в мене часто просить, а їй багато не можна, бо в неї алергія.
Віктор, студент: Люблю чисто молочний.
Галина Миколаївна пенсіонерка: В мене діабет, тому я їм шоколад із фруктозою. На жаль, він не такий смачний, як справжній. Але їм його кожен день із чаєм. А в молодості дуже полюбляла шоколадні цукерки.
XS
SM
MD
LG