Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 08:26

Висновки ЮНЕСКО: Софії та Лаврі загрожують забудовники та бюрократи


Будівництво біля Софіївського собору у Києві

Київ – Софія Київська та Києво-Печерська Лавра зазнають загрози з боку сучасної забудови та української бюрократії – йдеться у висновках місії ЮНЕСКО з вивчення стану цих пам’яток. Зокрема, управління Лаврою та Софією здійснюють три різні структури, а в їхній охоронній зоні триває незаконне будівництво 15-ти об’єктів. На думку українських експертів, якщо рекомендації ЮНЕСКО не буде виконано, за рік-два Софія та Лавра потраплять до списку «об’єкти під загрозою», після чого їх буде виключено з переліку всесвітньої культурної спадщини.

На минулій, 33-й сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО експерти рекомендували Україні реформувати систему управління пам’ятками. До прикладу, сьогодні Печерською Лаврою опікуються і Міністерство культури, і Міністерство будівництва та регіонального розвитку, і столична мерія, і служителі церкви. Тому місія ЮНЕСКО рекомендує передати об’єкт в управління однієї установи, або ж утворити координаційну раду.

Заступник голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Михайло Скуратовський зазначає: «Місія ЮНЕСКО пропонує включити до Генерального плану Києва детальні плани розвитку пам’яток та їхніх буферних зон. Місія пропонує запровадити мораторій на будь-яке будівництво у межах буферних зон, які мають бути розширені до вулиці Хрещатик та валів Мистецького Арсеналу».

За словами Михайла Скуратовського, якщо рекомендації не буде виконано – наступна сесія Комітету всесвітньої спадщини може внести Софію і Лавру до списку об’єктів, які перебувають під загрозою. А крім того, ЮНЕСКО може не включити до своїх охоронних списків номіновані від України Андріївську та Кирилівську церкви, резиденцію Буковинських митрополитів та стару частину Одеси.

ЮНЕСКО дає два роки на роботу над помилками

Втім заступник міністра культури і туризму України Владислав Корнієнко вважає такі побоювання безпідставними.

«Я готовий зараз офіційно заявити, що жоден український об’єкт під охороною ЮНЕСКО, в тому числі Лавра із Софією Київською, навіть не розглядалися як об’єкти, які може бути виключено з переліку Всесвітньої спадщини, – каже пан Корнієнко. – Позитивом нашої роботи на останній сесії Комітету всесвітньої спадщини є те, що ми маємо тайм-аут на 2 роки, аби усунути всі недоліки та виконати рекомендації».

Владислав Корнієнко пообіцяв, що Міністерство культури і туризму не надасть жодного дозволу на будівництво в охоронних зонах, і застосує всіх заходів, аби ліквідувати незаконні будівельні майданчики.

Забудовники нищать панораму Києва і охоронний статус Софії та Лаври!

Софія та Києво-Печерська Лавра були взяті під охорону ЮНЕСКО як єдиний архітектурний ансамбль. Передусім тому, що їхні будівлі утворюють дивовижну панораму на високому березі Дніпра, і подібної більше ніде у Європі немає. Проте сьогодні цей історичний пейзаж порушують багатоповерхові новобудови у центрі Києва. Одна з них – 18-поверхівка на Грушевського 9-А, інша – майже точна її копія, яку будують на вулиці Мазепи 11-Б, в охоронній зоні Лаври.

Громадські активісти блокували це будівництво, створюючи живий ланцюг навпроти в’їзду до будмайданчика. Проте воно триває. Журналістів та представників Національної комісії у справах ЮНЕСКО будівельники зустрічають лайкою, а фотографів поливають водою з-за паркану.

Представники всіх провідних політичних сил України присягали, що зупинять будівництво – але марно, зазначає активіст ініціативи «Збережи Старий Київ» Ігор Луценко.

«Громадські слухання тут було фальсифіковано, будівництво тривало без необхідних документів, – говорить Ігор Луценко. – Можливо, вони вже дали хабара і купили їх. Але навіть в цій ситуації можливий компроміс: будувати не 18, а 6-7 поверхів, тоді будинок впишеться в довколишній ландшафт і не зруйнує історичної панорами Києва».

Громадська ініціатива «Старий Київ» нарахувала в охоронній зоні Лаври і Софії Київської 15 будівельних майданчиків, а Київська міськрада дає дозволи все новим і новим забудовникам.

(Київ – Прага)
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG