Доступність посилання

ТОП новини

Їжа на ходу. Інформувати споживачів про наслідки незбалансованого харчування змушені будуть усі фастфуди


«Сімейні сніданки та вечері поступово витісняються відвідуванням закладів швидкого харчування. Агресивна реклама переконує дітей та їхніх батьків, що харчуватись тут модно й корисно». Часте вживання продукції, яку реалізовують фастфуди, викликає низку серйозних захворювань. Через незбалансованість страв, які пропонують у таких закладах, здоров’ю людини завдається непоправна шкода. Відвідувачі фастфудів повинні мати достатньо інформації про вплив такої продукції на організм людини. Про це йдеться у законопроекті, який розглядатиме Верховна Рада України. Наскільки шкідлива чи корисна їжа, яку пропонують у фастфудах? Чим можна пояснити популярність такого явища, як «швидке харчування»?

Мода на фастфуди: доступна ціна та економія часу

У Києві концентрація фастфудів на душу населення неабияка. І охочих перекусити на ходу в них вистачає. Продавці ледь встигають обслужити численних покупців. Однією із відвідувачок була і кореспондентка Радіо Свобода Марічка Набока.


У центрі Києва заклади швидкого харчування на кожному кроці. Майже завжди в них черги, хоч замовлення відпускають дуже швидко, бо зазвичай це напівфабрикати.

Відвідувачі таких закладів говорять, що їсти в фастфудах їх змушує нестача часу, хоча в корисності продуктів вони далеко не впевнені, зазначає Віталій. «Приходжу раз на місяць сюди, а іноді й частіше, коли зовсім немає часу. Хоча це й некорисна, навіть шкідлива для здоров’я їжа, але дуже зручно».

Нещодавно так само вважала і працівниця одного з київських офісів Олена: забігти й швиденько перекусити підчас обіду – що може бути краще. Тепер її думка змінилася. «Я зайшла на обід. З’їла на вигляд свіжу їжу: супчик та м’ясо з гарніром. На наступний день я зрозуміла, що отруїлася і саме цією їжею, бо нічого, окрім неї, я не вживала. Відтоді я зрозуміла, що наші київські фастфуди не завжди нам пропонують свіжу і якісну їжу, тому з того часу я намагаюся уникати обідів у фастфудах. Адже вони розраховані на людей, які поспішають і не мають часу вишукувати інгридієнти».

Продавці закладів швидкого харчування говорять, що їжа в їхніх кафе завжди свіжа й досить корисна, у ній є овочі й вітаміни. «Ми самі їмо і покупцям показуємо, що у нас все свіже, датоване сьогоднішнім числом: капуста, сосиски, огірки, помідори. Щодня нам завозять продукти».

На підтвердження користі від сандвічів, смаженої картоплі чи шматочків курки в одному з найбільших фастфудів на Хрещатику мені дали цілу табличку, в якій розписані вміст білків жирів вуглеводів та енергетична цінність усіх продуктів.

Фастфуди давно вже перетворилися із тривіальних закладів для вгамування голоду в певну сучасну культуру, констатує соціолог Ольга Балакирева. Серед підлітків, основних споживачів «швидкої їжі», панує мода на фастфуди. Хоча починається така мода з доступної ціни та економії часу. «Фастфуди є привабливими, бо весь час залучають різні лотереї та акції. Сьогодні це вже певна субкультура. Дуже добре, що в шкільних програмах є спеціальні розділи, які пояснюють шкідливість цих речей. Третина школярів, за шкільними опитуваннями, погоджуються, що постійне користування закладами швидкого харчування негативно впливає на здоров’я та обмін речовин.

Мотив - дати людям право вибору

Автор законопроекту щодо фастфудів, депутат від БЮТ Олександр Сочка, переконує: держава не може спокійно спостерігати за тим, як, на його думку, підривають здоров’я нації. Якщо законопроект ухвалять, це дозволить відвідувачам закладів швидкого харчування мати повну інформацію про небезпеку від захоплення їжею із багатьма калоріями та мінімумом корисних речовин. Олександр Сочка порівнює ситуацію із фастфудами з тим, що відбувається з курінням. «Якщо людина хоче палити, то вона повинна знати, що, викурюючи цигарку, вона тим самим завдає шкоди здоров’ю. Так само це стосується і фастфудів. Якщо людина замовляє їжу в цьому ресторані, то вона повинна робити усвідомлений вибір. Якщо вона вживає цю їжу, це означає, що вона піддає ризику власне здоров’я. Окрім того, щоб дати людям право вибору, тут немає інших мотивів».

Автор законопроекту щодо фастфудів – депутат від БЮТ Олександр Сочка – уточнив: як саме ці заклади мають надавати повну інформацію для споживачів про наслідки незбалансованого харчування. «У законі написано, що в кожному закладі фастфуду повинна міститися дошка споживача, на якій повинна бути надана ця інформація. Крім того, якщо їжа завертається із собою, то інформація про її склад має або міститися на пакунку, або надаватися на листку разом з бутербродом чи напоєм».

Піар-менеджер однієї з потужних мереж швидкого харчування Анастасія Зражевська категорично не згодна з твердженням, що нібито фастфуди пропонують продукцію зі шкідливими для організму людини речовинами. Вона спростовує думку депутата Олександра Сочки, що «їжа у закладах швидкого харчування є шедевром хімічної, але аж ніяк не харчової промисловості». Також Анастасія Зражевська наголошує, що вже зараз кожен заклад цієї мережі надає всю необхідну інформацію для споживачів. «У кожному ресторані в куточку споживача зазначений повний склад продуктів. Також ця інформація є на нашому офіційному сайті. Ми також додатково можемо надати інформація про постачальника цієї продукції. Від постачальників ми вимагаємо не використовувати генно-модифіковані продукти та інгредієнти. І наші постачальники дають нам відповідні підтвердження цього».

Найлегший спосіб збільшити вагу - харчування у фастфудах

Харчі з фастфудів засмічують організм, визнає дієтолог Ігнат Матасар. Корисною для людини є збалансована їжа із мінеральними речовинами і вітамінами. А про яку користь можна говорити , коли кілька десятків пиріжків смажаться в одній і тій же олії, запитує дієтолог. «Безумовно, потрібно інформувати про інгредієнти, які входять в продукт. Людина повинна знати, що їсть. У фастфудах переважно харчуються ті, хто має обмаль часу і модно це серед молоді. Такий підхід дуже широко використовується в США, але там люди мають надлишкову вагу – це проблема №1. Якщо ми хочемо збільшити масу тіла, то безумовно потрібно переходити на фастфуди».

Майже у половини українських школярів є порушення органів травлення. Один мільйон неповнолітніх страждають на захворювання шлунково-кишкового тракту, а у 70 тисяч щорічно з’являється схильність до ожиріння, за даними санітарно-епідеміологічної служби України.

Ви ходите у фастфуди? Вас цікавлять складові страв, що там продають?
Світлана, студентка: Іноді в фастфудах їмо картоплю та різні бутерброди. З чого вони складаються, ми не знаємо, але цікаво було б послухати, що ми їмо.
Роман, перекладач: Я не харчуюся в фастфудах і взагалі вважаю, що це погана їжа. Звичайно, що пробував ці харчі, в них величезна кількість холестерину. У мене знайомий працює в такому закладі, тому про жахливі складові цих продуктів я знаю багато.
Марія, менеджер: Я пробувала один раз, але більше не заходжу, бо начиталася про шкідливість їжі у фастфудах. Тепер я спочатку почитаю склад продукту, а потім уже його вживатиму.
Максим, геодезист: Я більше люблю домашню кухню, але іноді заходжу в ресторан швидкої їжі, коли зовсім немає часу. Я б хотів отримати інформацію про склад того, що замовляю.
Ольга, Федорівна, пенсіонерка: Коли гуляємо по місту з дідом, хочеться іноді поїсти. Сьогодні картоплю та чізбургер їли. Тут добавки різні, натурального мало. Вдома буде корисніше, звичайно.
 • Зображення 16x9

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

   

 • Зображення 16x9

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG