Доступність посилання

ТОП новини

Чехія запроваджує новий спосіб, як позбутися іноземців


Прага – У Чеській Республіці готуються до проведення одноразової кампанії – надати можливість усім бажаючим іноземцям, які тут перебувають нелегально, безкарно виїхати на батьківщину. Амністія, тобто звільнення від кримінальної відповідальності за порушення чинного законодавства, за даними чеського громадського об’єднання «Людина в біді», може стосуватись близько 300 тисяч іноземців-нелегалів. Новий проект, за інформацією чеського Міністерства внутрішніх справ, має стати чинним у середині вересня цього року.

До ще одного способу, як позбавитись зайвої робочої сили в час глобальної економічної кризи, вдалися у Чехії. Міністерство внутрішніх справ цієї країни вирішило не карати тюрмою чи штрафами іноземців за нелегальне перебування чи працю в Чехії, а надати їм можливість безкарно виїхати додому.

Спосіб не новий, ще зовсім недавно чехи намагались подібним шляхом позбутись іноземців, які, перебуваючи в Чехії легально, втратили роботу. Пасткою на них мали стати надані їм 500 євро і квиток в один бік, якщо вони добровільно погодяться покинути країну. Однак ефект цього заходу, як свідчить статистика, був мінімальним: протягом трьох місяців лише близько 400 в’єтнамців і понад 100 українських громадян скористались такою можливістю.

Ймовірно, і українці, і в’єтнамці, і словаки – саме їх працює в Чехії найбільше – порівнюючи економічну скруту вдома з можливостями заробітку, навіть із ризиком і в підневільних умовах, все ж вибрали Чехію.

Від 40 до 60 тисяч нелегалів із України


Що чекати іноземцям-нелегалам від нового закону ? З цього приводу представник прес-служби Міністерства внутрішніх справ Чехії Владімір Ржепка зазначив: «Мова йде про «Проект добровільних повернень» – так називається документ, який уже схвалив наш уряд. Згідно з цим документом ми пропонуємо іноземцям-нелегалам заплатити їм квиток додому і надати консультативну допомогу. Іноземець, який перебуває в нашій країні нелегально, порушує закон. Але якщо він звернеться до нас і висловить бажання долучитись до проекту, ми йому заплатимо квиток і повідомимо точний термін, на який йому забороняється в’їзд до країни».

Міністерство внутрішніх справ Чехії повідомило Радіо Свободи, що новий проект відрізняється від попереднього тим, що він розрахований так званих нелегалів – тих, у кого вже закінчився термін візи. Штрафи чи тюрма за порушення закону не загрожують, навпаки, міністерство видасть кошти на квиток в один бік, а також 300 євро і повідомить, на який термін буде заборонено в’їзд до Чехії. Він може бути від трьох місяців до трьох років, все залежатиме від тривалості нелегального перебування в країні.

За останніми даними, в Чехії легально проживає 130 тисяч громадяни України. А нелегально, за різними даними, від 40 до 60 тисяч українців. Саме до них передусім звернений «Проект добровільних повернень». Програма має набрати чинності в середині вересня і триватиме три місяці.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG