Доступність посилання

ТОП новини
17 Жовтень 2018, Київ 21:28

Росіяни виїжджають з України – чи українці з Росії?


Київ – У Посольстві Російської Федерації в Україні в п’ятницю відбулося урочисте вручення документів учасникам програми добровільного повернення на батьківщину росіян, які проживають за кордоном. За два роки існування програми нею скористалися понад 1800 осіб. Чим викликане бажання українців російського походження виїхати до Росії, і наскільки впливає ця тенденція на загальну картину міграції з України?

Бажання багатьох громадян України їхати жити до Росії є цілком природнім, вважає Тимчасовий повірений у справах Російської Федерації в Україні Всеволод Лоскутов.

«Це гуманітарна акція, і вона покликана допомогти людям, які з тої чи іншої причини хочуть переселитися до Російської Федерації, – каже він. – По-перше, вони там потрібні: навіть у кризовий час знаходять у Росії роботу. Причому фахівці українського походження мають високу кваліфікацію і тому високо цінуються російським роботодавцем. А крім того, суспільне середовище є подібним, мова – зрозумілою, а менталітет – близьким».

За даними Посольства Російської Федерації, 70% від тих, хто скористалися програмою переселення, росіяни, 25% – українці за національністю. Головні їхні мотиви – перебратися до російських родичів або ж отримати краще оплачувану роботу та вищу пенсію.

«Ïду з України, бо тут відроджують мову, а не націю»

Людмила Химишинець, економіст із Кривого Рогу вважає себе українкою. Проте політичною та економічною ситуацією на батьківщині не задоволена. Тому, коли дізналася про Програму добровільного повернення співвітчизників до Російської Федерації, вирішила переїхати до Калуги, де має далеких родичів та нагоду отримати кращу роботу.

«Вирішила, бо не бачу перспектив в Україні, – говорить вона. – Для добробуту людей нічого не робиться через безкінечні політичні ігри. Відроджується мова, але не відроджується нація. Я розумію, що перший час у Росії буде не солодко. Але мені здається, там більше перспектив для моїх дітей».

Мігрантам платять, бо вони вигідні Росії економічно й політично

Учасники програми повернення до Російської Федерації отримують компенсацію всіх витрат, пов’язаних із переїздом, право безмитного перевезення всього майна та підйомні на суму до 60 тисяч рублів на особу. А також варіанти працевлаштування. За півроку такий іммігрант отримує російське громадянство.

Така турбота російської держави пояснюється просто. Імміграція громадян України дуже вигідна Росії, яка потерпає від зменшення чисельності працездатного населення і збільшення кількості некваліфікованих мігрантів із країн Азії, такої думки дотримується директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова.

Натомість експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика Наталія Беліцер вважає кількість переселенців за цією Програмою незначною. Хоча не виключає наявності в ній політичного підтексту.

«Масштаб – за 2 роки 1800 чоловік – це незначна тенденція, і депопуляції України вона не загрожує. І навіть сказати про те, що росіянам тут погано живеться, що вони терплять утиски і дискримінацію, ми не можемо. Використовувати це як агітаційно-пропагандистський привід немає ніяких підстав», – наголошує Наталія Беліцер.

Офіційна статистика: з Росії до України їде більше людей, ніж навпаки

Громадяни України справді частіше переїжджають жити до Росії, ніж до інших держав світу, зазначає директор департаменту з питань біженців та притулку Державного комітету у справах національностей та релігії Микола Єрох. Але за статистикою, яку він наводить, іще більше людей, навпаки, переселяються з Росії до України, незважаючи на відсутність щедрих підйомних.

«Дозволів на виїзд до Росії отримало 14 тисяч 379 осіб за рік. Для порівняння, до США поїхали 2100 осіб, до Німеччини – півтори тисячі. Вертаються з Росії – 18 тисяч осіб на рік. Тобто, маємо позитивну динаміку: можна говорити, що в Україні покращення ситуації порівняно з Росією, і люди їдуть сюди», – зазначає урядовий фахівець з питань міграції.

За даними останнього перепису населення, від 2001 року в Україні проживає понад 8 мільйонів росіян. І більшість із них на історичну батьківщину не збирається переїжджати, незважаючи на заохочення до цього з боку Російської Федерації.

(Київ – Прага)
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG