Доступність посилання

ТОП новини

Україна не впевнена в американських гарантіях, а США – в українській владі (світова преса)


Прага – Низка світових засобів інформації детально аналізують результати візиту до Києва другої особи американської адміністрації –віце-президента США Джозефа Байдена. Оглядачі, насамперед, звертають увагу на чіткі сигнали представника Вашингтона на адресу Москви, що США не потерплять формування будь-яких сфер впливу, навіть поблизу російських кордонів, що відразу ж викликало гостру реакцію у Кремлі. Хоча деякі аналітики скептично оцінюють цю риторику нової американської адміністрації і зауважують, що надійності стратегічних амбіцій США в регіоні заважають «нестабільні і примхливі уряди» на кшталт української влади.

Так, аналітичне американське видання «Стратфор» звертає увагу на те, що Джозеф Байден прибув до країни, яка безпосередньо межує з Росією і заявляє про американську підтримку незалежницького, прозахідного курсу України. Але, на думку видання, це лише слова, бо подібна підтримка Україні й Грузії вже висловлювалася раніше, однак події серпня 2008 року засвідчили, що фактичне силове, воєнне захоплення росіянами Південної Осетії та Абхазії не отримало адекватної воєнної відповіді з боку США. Тобто, як наголошує «Стратфор», тут «Вашингтон насолоджується лише можливістю словесної підтримки». Видання наводить також, як порівняння, історичний приклад хрущовського ракетного демаршу на Кубі, коли все закінчилося нічим для Москви, бо «США чітко прореагували на ракетну кризу» безпосередньо біля своїх кордонів і змусили СРСР забратися геть. «Стратфор» наголошує, що для України й Грузії підтримка США, та ще й поза межами НАТО, «обмежена». Та й самі Україна й Грузія розуміють це, особливо, після «мовчання Вашингтона, у той час коли Москва по суті захопила Південну Осетію та Абхазію у 2008 році». Окрім того, як вважають аналітики зі «Стратфору», навіть ця підтримка США і можливі більші стратегічні амбіції Вашингтона щодо України не мають гарантій через «нестабільності і примхливості влади в Україні.., коли справа, зроблена одним українським урядом, може бути швидко зруйнована новим».

Низка впливових світових видань цитують чіткий сигнал Москві з Києва, що його подав віце-президент США Джозеф Байден. Американський представник, як його цитує «Нью-Йорк Таймз», заявив: «...ми не визнаємо, і я хочу на цьому наголосити, ніяких сфер впливу. Ми не визнаємо права кого б то не було диктувати вам (Україні) чи будь-якій іншій країні, в які альянси вступати і які двосторонні стосунки підтримувати». Газета також звертає увагу на те, що Байден, попри очікування Москви на зміну позицій США через болюче реагування Кремля на його поведінку у «ближньому зарубіжжі», «виклав це по-іншому». Віце-президент США висловив переконання, що чим більш змістовними будуть стосунки з Москвою, тим ефективніше буде усунуте антагоністичне мислення з цього приводу.

Впливова «Файненшел Таймз» звертає увагу на гострі реакції щодо висловлювань Джозефа Байдена у Києві з боку Кремля. Так, як зазначає ця газета, офіційний представник МЗС Росії Андрій Нестеренко не лише знову закликав США брати до уваги історичні й культурні зв’язки Росії з її сусідами, але й зауважив, що Україна має вибирати собі союзників, і «важливо, щоб усе це здійснювалося прозоро, без всяких підкилимних ігор».

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG