Доступність посилання

15 Жовтень 2018, Київ 21:01

Затемнення змушує згадати про здоров’я


Туристи спостерігають часткове сонячне затемнення на пляжі в південному індійському місті Ченнаі

Київ – 22 липня о четвертій годині ранку за українським часом відбулося найдовше від початку століття повне сонячне затемнення, яке спостерігали мешканці країн Азії. В Україні його видно не було, проте воно відчутно вплинуло на здоров’я та самопочуття людей, переконані медики.

На частині території Китаю, Індії та Тихого океану сонця не було видно майже сім хвилин, запали сутінки, а на небі з’явилися зірки. Часткове затемнення сонця побачили мешканці Казахстану, Монголії та інших країн Азії. А в Україні його не було видно, бо о четвертій ранку сонце ще ховалося за обрієм.

Сонячне затемнення відбувається тоді, коли Місяць опиняється точно між Сонцем і Землею, й кидає тінь на нашу планету, пояснює старший науковий співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України Роман Костик.

«Тінь рухатиметься з Китаю в Індію і далі у Тихий океан. Там, де вона пройде, люди бачитимуть затемнення. Тінь пройде неширокою смугою, лише 100 кілометрів завширшки, зате довжина її сягне 15 тисяч кілометрів», – розповів астроном.

Астрономи і медики: думки розділилися

Повне затемнення – явище дуже цікаве для астрономів, тим паче, що наступне відбудеться аж 30 березня 2033 року. Але на здоров’я та самопочуття людей це природне явище ніяк не впливає, переконаний Роман Костик.

«Чи вплине затемнення на здоров’я жителів землі? Ні! Магнітні коливання не збільшуються, як дехто вважає, а навіть дещо зменшуються, – каже він. – Гравітаційні ж збурення від того, що Земля, Місяць і Сонце перебувають на одній лінії – незначні, їх фіксують лише найточніші прилади».

Однак те, чого не фіксують прилади, відчувають люди. На думку терапевта Інституту клінічних досліджень України Веніаміна Гавриша, затемнення спричинило магнітні бурі, які виразно відчули хворі на серце, а в багатьох почали нити старі переломи та інші травми.

Співробітники служби швидкої допомоги міста Києва кажуть, що сонячні затемнення не завжди супроводжуються збільшенням викликів.

Однак у дослідників не викликає сумніву той факт, що сонячне затемнення змінює нормальні електромагнітні коливання у людському мозку, і тому є фактором стресу для тих, чий організм ослаблений, зазначає кандидат медичних наук, кардіолог відділу системної гіпертензії Інституту кардіології Академії медичних наук України Володимир Граніч.

«Електромагнітні коливання в атмосфері, які викликають і затемнення, і припливи, і зміни фаз місяця, впливають на автономну роботу мозку та інших систем організму, особливо в людей літнього віку і тих, хто перебуває у хворобливому стані», – пояснює фахівець.

Володимир Граніч радить під час та після затемнень не перевантажуватися, стежити за своїм тиском, і в разі його підвищення вживати заспокійливе. Фахівець зазначає, що саме по собі сонячне затемнення не містить прямої загрози для здоров’я, набагато більшою є психологічна шкода, коли люди очікують від затемнення всіляких проблем.

(Київ – Прага)
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG