Доступність посилання

ТОП новини

Джо Байден вірить, що українці подолають «політичний параліч»... (європейська преса)


Прага – Низка впливових європейських газет продовжують висвітлювати підсумки візиту до Києва віце-президента США Джозефа Байдена. Оглядачі сходяться на тому, що друга особа в адміністрації Вашингтона не лише висловила стратегічну підтримку українській демократії та суверенній Україні, але й прямо вказала на недоречність «політичного позерства» українських політиків, що, на думку Байдена, «шкодить прогресу». Преса також виділяє слова Байдена про те, що демократія в Україні залежить насамперед від правильної енергетичної політики і від «радикальної переоцінки» цього напрямку діяльності уряду Тимошенко.

Європейське видання «Волл Стріт Джорнал» вважає, що під час свого виступу в Українському домі у вівторок віце-президент США Джо Байден розкритикував українське керівництво за «владну боротьбу, через що Київ ризикує втратити завоювання Помаранчевої революції, завести у безвихідь так необхідні економічні реформи, включно з лібералізацією українського газового ринку, що повинно було б призвести до вивільнення України з-під залежності від іноземного тиску постачальників блакитного палива». «Волл Стріт Джорнал» повторює характеристики американських експертів про «тривалий політичний параліч в Україні», який був викликаний багатьма місяцями незгод між колишніми політичними союзниками в Помаранчевій революції, Президентом і Прем’єр-міністром, котрі обвинувачували одне одного у перешкоджанні ключовим економічним реформам. Газета цитує Байдена, який заявив в Українському домі місцевим політикам, що «час інерції і нехтування тривав довго... Лідери країни об’єдналися у 2004 році, бо розуміли, що вільна і процвітаюча Україна важливіша, аніж будь-який політик чи будь-яка політична партія. Я не сумніваюся, що українці об’єднаються знову». Віце-президент США, за словами «Волл Стріт Джорнал», «піддав суворій критиці енергетичну політику уряду, коли той діяв по шляху значно більших субсидій на імпортований газ, аніж це продавалося всередині країни. Аналітики стверджують, що така невідповідність ринкової ціни і дешевизни газу на внутрішньому ринку призвела до тіньового ринку, де корупція є безмежною». Це, за словами експертів, дозволяє «Москві безпосередньо впливати на внутрішню економіку України». Як зазначає «Волл Стріт Джорнал», Джозеф Байден в Українському домі у Києві наголосив: «Ваша економічна незалежність залежить більше, як я підозрюю, від енергетичного суверенітету, аніж від будь-якого іншого фактору». Віце-президент США закликав владу у Києві ні в якому разі не відходити від реформування енергетичної галузі, від чого залежить «незалежність і національна безпека України».

Впливова лондонська «Файненшел Таймз» також наголошує на нищівній критиці Джозефом Байденом українських владних верхів і цитує його слова, сказані в Українському домі у столиці України, про те, що «спілкування між лідерами зруйновано до такої межі, що політичне зазнайство, як виглядає, шкодить розвиткові. Дружба неможлива без щирості». Газета також виділяє вислів віце-президента США про важливість економічних реформ: «Ви можете назвати мені місце, де б демократія процвітала при занепадові економічної системи?» «Файненшел Таймз» звертає увагу й на те, що незважаючи на нищівну критику місцевої влади, Джозеф Байден охарактеризував Україну, як «одну з найбільш вільних і демократичних націй у регіоні». Газета також відзначає, що політична місія візиту Джозефа Байдена щодо стратегічної підтримки України у цілому вдалася.

Німецька «Таґесшпіґель» вважає, що візит Байдена до Києва і Тбілісі є прямою підтримкою західних, атлантичних намагань правлячих тут урядів. Газета також відзначила, що віце-президент США після зустрічі з Віктором Ющенком намагався добирати обережніші слова щодо членства України в НАТО. Можливо, тому, як припускає «Таґесшпіґель», що «Ющенко, як рішучий прихильник вступу до альянсу, має рахуватися з можливою поразкою на наступних виборах». Це німецьке видання не виключає, що київські слова Джо Байдена про невизнання Америкою будь-яких «сфер впливу», про що заявляє Росія, були направлені на заспокоєння авторів відкритого листа до американської адміністрації від колишніх президентів і політиків Східної Європи, які застерігають Барака Обаму від надмірного зближення з Кремлем за рахунок інтересів країн Східної Європи.

І лише московський «Комерсант» побачив у виступі Джозефа Байдена в Українському домі у Києві те, що «Америка подала голос проти Юлії Тимошенко». Газета також зауважує, що «на тлі різкої критики кабінету Юлії Тимошенко віце-президент Байден утримався від натяків щодо необачностей Президента Ющенка і перерахував лише досягнення». «Комерсант також не сумнівається, що Віктору Януковичу «не вдалося викликати прихильність у високого американського гостя», незважаючи на те, що лідер «регіоналів» намагався у вівторок увечері переконати Байдена «у придушенні в Україні свободи слова». Щоправда, «Комерсанту» не вдалося нічого конкретного «виловити» стосовно ставлення Джозефа Байдена до Арсенія Яценюка.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG