Доступність посилання

ТОП новини
25 Вересень 2018, Київ 08:35

Кухонні дебати: американська виставка вразила СРСР під час «холодної війни»


Лондон – 50 років тому США зробили у Радянському Союзі прорив. 24 липня 1959 року відкрилася Американська національна виставка в Москві, що стала місцем так званих дебатів Ніксон-Хрущов. Це був знаменитий імідж розрядки.

«Віце-президент Ричард Ніксон супроводжує радянського прем'єра Микиту Хрущова на огляді виставки США у московському Парку Сокольники. Це – офіційне відкриття американської виставки».

У парку американські інженери спорудили низку футуристичного вигляду павільйонів, у яких відбувався показ творів мистецтва і моди. Також показувалися найновіші американські побутові товари. Незважаючи на липневу спеку, понад 2 мільйони людей прийшли до парку, аби послухати, як американські гіди розповідають про пральні машини полароїдні фотоапарати і зразок будинку на одну сім’ю.

Головний дизайнер виставки Джек Мейзі зазначає, що метою не було переконати радянських людей, що капіталізм кращий за комунізм, а просто показати їм, хто такі американці. «На жаль, як це може бути типовим для американської виставки, в нас було недостатньо коштів, – каже він. – Ми одержали лише 3 мільйони 600 тисяч доларів, аби все влаштувати у Москві, тоді як за рік до цього американський павільйон у Брюсселі, що мав лише третину розміру павільйону у Сокольниках, отримав 14 мільйонів доларів».

Незважаючи на це виставка мала шалений успіх. Відвідувачі стояли у черзі годинами. Багато хто вперше скуштував тоді пепсі-коли. Лише кілька років після смерті Сталіна, радянським людям надзвичайно хотілося побачити краєчок західного життя.

Москвичці Тетяні Степановій тоді було 16 років. Вона пригадує: «Це було надзвичайно захопливо і цікаво. Думаю, я відвідала кожен павільйон, навіть той, де були трактори. Хотілося побачити все».

Сперечатися почали навпроти виставкової кухні

Коли Ніксон і Хрущов йшли виставкою у день відкриття, вони здивували своїх помічників тим, що зупинилися навпроти виставкової кухні і почали обговорювати технологічні досягнення своїх країн. Цю суперечку вони продовжили у телестудії RCA. Ніксон сказав, що США були попереду у виробництві кольорової відеоплівки, на яку знімали їхню зустріч. А Хрущов наполягав, що СРСР був попереду практично в кожній ділянці. Він також додав, що американці, можливо, використають це відео вдома з пропагандистською метою: «Те, що я кажу, перекладають лише вам у вухо, а американський народ ніколи цього не почує».

Американці тоді сприйняли Ніксона як переможця дебатів. Проте багато з присутніх також мали думку, що самий факт таких дебатів є важливішим, ніж перемога у них.

Цього місяця дехто з учасників виставки зібрався в московській резиденції американського посла, аби обмінятися спогадами. Зокрема фахівець із міжнародних взаємин Едуард Іванян сказав, що під час дебатів Хрущова й Ніксона ніхто з присутніх не знав, що компанія Ampex, яка виготовила відео-устаткування, була заснована емігрантом із Росії Олександром Понятовим. Іванян вважає, що Хрущов виграв би дебати, якби знав про це.

Стосунки між США та СРСР тоді були напруженими. Через «холодну війну» багато американських фірм відмовилися взяти участь у виставці. Коли Coca Cola відмовилася, свій шанс побачила Pepsi Cola. Її представник розповів нещодавно, як Ніксон допоміг вручити цей продукт Хрущову, підвівши його до відповідного стенду. Відтак фірмі вдалося забезпечити собі дуже прибутковий контракт у Радянському Союзі.

(Лондон – Прага – Київ)


Кадри кінохроніки з липня 1959 року на яких віце-президент США Річард Ніксон і радянський прем'єра Микита Хрущов на американській виставці у Москві під час знаменитих «кухонних дебатів»


В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG