Доступність посилання

ТОП новини

Коаліційні війська залишають Ірак


Американські солдати на офіційній церемонії складають прапор і відходять з міста Самарра до заміських баз. З початку липня понад 750 тисяч іракських солдатів перебрали патрулювання в іракських містах. 1 липня 2009 р.

Нью-Йорк – Добігає часу існування коаліції багатонаціональних збройних сил в Іраку. Останній контингент, австралійський, повернеться додому цими днями.

Коли шість років тому, у березні 2003-го, збройні сили Сполучених Штатів Америки повалили диктаторський режим Саддама Гусейна в Іраку, союзники й друзі відгукнулися на заклик Білого дому і створили так звану «коаліцію охочих», як висловився Колін Пауел, тодішній державний секретар США. 38 країн надіслали до складу коаліції в Іраку свої військові контингенти. Серед них Велика Британія, Італія, Іспанія, Болгарія, Румунія, Монголія, Нікарагуа, Польща, Філіппіни, Грузія, Казахстан, Литва, Латвія, інші країни.
Архівна фотографія. Зустріч Президента Віктора Ющенка з українськими військовослужбовцями в Іраку. Багдад, 27 грудня 2005 р.


Україна надіслала контингент у 1650 вояків. Загін повернувся додому наприкінці 2005-го року, відповідно до передвиборної іще обіцянки Віктора Ющенка.

Грузинський загін налічував 2000 вояків, але всіх їх відкликали у серпні минулого року, коли треба було захищати Грузію від російської агресії.

Японія надіслала свій загін, але за умови, що він не братиме участі у воєнних діях. Данці домовилися, що їхні вояки нестимуть виключно охоронну службу. Найменший за чисельністю контингент відрядила до Іраку Ісландія, причому згодом кількість вояків зменшили наполовину, залишивши в Іраку... одного-єдиного. 100 британських військових і досі залишаються в Іраку, але у п’ятницю 31-го липня їх буде передислоковано до Кувейту.

Багато країн-членів багатонаціональної коаліції зазнали людських втрат в Іраку, здебільшого внаслідок терористичних актів. Найбільше загинуло американців – понад 4 тисячі 300. На другому місці – британці: 179 жертв. Україна втратила в Іраку 18 військовослужбовців.

Залишається тільки американський контингент

Американські війська має бути виведено з Іраку наприкінці 2011-го року. Упродовж наступних двох років 130-тисячний американський контингент буде поступово скорочуватись.

Вже тепер американські війська виведені з іракських міст до заміських баз. Тепер вони займаються тренуванням іракської армії й поліцейських сил.

Інша справа – безпека іракського повітряного простору. Як заявив репортерам генерал Рей Одієрно, командувач американських збройних сил в Іраку, самі іракці не зможуть забезпечити повітряний захист, і цю функцію, можливо, доведеться брати на себе американцям.

Ірак уже звернувся до Вашингтона з проханням про закупівлю винищувачів F-16, але, на думку генерала Одієрно, ці літаки не встигнуть виготовити до кінця 2011-го року. Іракці поки що мають у розпорядженні лише гелікоптери й транспортні літаки. Отож патрульні польоти в іракському небі, ймовірно, доведеться далі здійснювати американським літакам.

(Нью-Йорк – Київ – Прага)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG