Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2018, Київ 06:26

Тимошенко хоче витрачати бюджетні кошти на найкращу сільгосптехніку


Київ – У дев'ять разів збільшується фінансування державної закупівлі техніки для українських сільгоспвиробників. Про це на сьогоднішній урядовій нараді заявила прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко. Причому уряд має намір витрачати ці кошти лише на купівлю сучасної техніки, і таким чином реформувати аграрне виробництво за світовими стандартами. Відповідна програма почне діяти вже у серпні. Як вплине вона на український аграрний сектор? І чи виграють від неї місцеві фермери та виробники сільгосптехніки?

Від початку року державне підприємство «Украгролізинг» закупило та надало аграріям на пільгових умовах 154 одиниці тракторів, комбайнів та іншої техніки на суму понад 47 мільйонів гривень.

У другому півріччі Кабінет Міністрів збирається виділити для цього 390 мільйонів гривень зі стабілізаційного фонду державного бюджету. Ще близько 500 мільйонів бюджетних коштів уряд планує витратити на пільгове кредитування фермерів. Це є першим етапом державної цільової програми реформування сільськогосподарського виробництва та машинобудування, яка має на меті вихід цих галузей із кризи, заявляє прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко.

«Ми можемо правильно формувати стратегію створення відповідного парку техніки в Україні. Зокрема, ми плануємо виділити з державного бюджету 390 мільйонів гривень на закупівлю вітчизняної сільськогосподарської техніки і віддати її аграріям майже без відсотків, на досить тривалий час, щоб вони могли переоснащувати свої виробництва», – сказала голова уряду.

Фермери «реформуються» й самі?

Втім, таке переоснащення вже відбувається, навіть без державної підтримки. Для прикладу, агропідприємство «Саторі плюс» на Кіровоградщині вже шостий рік вирощує пшеницю, соняшник та інші культури без оранки: сучасні сівалки встромляють зернини просто у стерню. Витрати пального утричі менші, врожаї – удвічі більші. Ця технологія добре знана у Європі та США під назвою «ноу-тіл». Проте масово обладнання «ноу-тіл» в Україні виготовляє лише підприємство «Агро-Союз», що у Дніпропетровській області. І саме таке обладнання пропонує закуповувати за державні кошти Юлія Тимошенко.

«Державні закупівлі сільськогосподарської техніки потрібні саме для того, щоб стимулювати виробництво і реалізацію сільськогосподарської техніки, яка забезпечує втілення сучасної технології, зокрема, технології «ноу-тіл», на якомога більшій кількості підприємств. Я не хочу щоб бюджетні ресурси були використані для закупівлі застарілої техніки», – заявила Тимошенко.

Кожному регіону – свої сівалки!

Прем’єр-міністр пропонує виробникам найближчим часом переходити на виробництво нових зразків агропромислового обладнання. Проте міністр промислової політики України Володимир Новицький висловлюється за використання в Україні кількох технологій, відповідно до регіону та потреб виробника.

«Ми повинні розуміти, наскільки ця (технологія) може бути поширена для різних регіонів, які потрібні для цього технологічні комплекси, із урахуванням і кліматичних особливостей, і найсучасніших світових технологій», – каже міністр.

Вирощування агрокультур без оранки – дійсно ефективна методика, але не варто штучно поширювати її через лізингові схеми, вважає народний депутат України Сергій Терещук.

«Ми зараз їздимо в машині по Черкащині та дивимося на застосування цієї технології, яка дає змогу суттєво зекономити кошти і пальне. Без таких інновацій в Україні скоро нічого не буде. Проте цей крок уряду дещо неправильний. Треба надавати гроші сільгоспвиробнику, і хай він сам вирішує, в кого що купувати», – стверджує Терещук.

За його словами, державні закупівлі техніки стимулюватимуть не стільки аграріїв, скільки окремо взяті машинобудівні підприємства.

Програма хороша, але її можуть скасувати – експерт

Натомість керівник групи експертів Українського клубу аграрного бізнесу Віталій Лапа вважає лізингову схему, заявлену Кабміном, дуже доречною та ефективною в умовах кризи. Проте на його думку, нестабільність у державі може звести це все нанівець.

«Інвестувати кошти в будь-яке виробництво можна лише за умови послідовної державної політики. Зараз ні одна гаряча голова не дасть гарантії, що Програма (реформування сільськогосподарського виробництва та машинобудування) буде збережена на наступний рік. Тут потрібна спадковість та послідовність економічної політики, яка тягне за собою спадковість та послідовність інвестиційної політики, а не навпаки».

390 мільйонів гривень на програму реформування сільгоспвиробництва вже надійшли до бюджету, для їхнього використання вже є всі необхідні рішення. Перші трактори та сівалки на ці кошти буде закуплено наприкінці серпня цього року.

(Київ – Прага)
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG