Доступність посилання

ТОП новини
14 Грудень 2018, Київ 23:12

Чи з’явиться нова мечеть у центрі Європи?


Прага – Мусульмани в Чеській Республіці мають намір збудувати нову мечеть, бажано з мінаретом. Про це щойно заявили представники мусульманських громадських об’єднань у Чехії, чим відразу привернули до себе увагу. Зокрема в місті Брно, де мала б з’явитися нова мечеть, розгорілись суперечки між чеською більшістю і мусульманською громадою. Плани мусульман звести нову мечеть викликали хвилю протестів і серед чеських політичних лідерів.

Після демократичної «оксамитної» революції 89-го року в Чехії, мусульмани, які легально проживали в цій країні, а це були здебільшого студенти, офіційно зареєстрували свої громадські об’єднання, нині їх по всій країні налічується близько 20. Найбільше громад зареєстровано в Празі й двох інших великих містах Чехії – Брно та Остраві. У 1991 році почав виходити «Голос» – часопис мусульман у Чеській Республіці. Станом на сьогодні в Чехії живе від 15 до 20 тисяч мусульман, із них 400 – чеські громадяни. Серед тих, хто сповідує іслам, є також громадяни Росії, Боснії, Туреччини, Пакистану, країн Африки, арабського світу.

Перша мечеть на чеських землях, після тривалого протистояння, була відкрита в місті Брно 11 років тому, 2 липня 1998 року. Чехи тоді все ж пішли назустріч меншині, визнавши головне – потребу мусульман мати власне місце для молитви і зустрічей.

Чим викликані плани мусульман Чехії поставити в Брно ще одну мечеть, бажано з мінаретом? Цю потребу Радіо Свобода пояснив член комітету «Ісламського фонду в Брно» Лукаш Лготян: «Приміщення мечеті «Ісламського фонду в Брно» призначалось приблизно для 50-60 осіб, причому тоді не було враховано, що воно буде використовуватись не лише у п’ятницю для молитви, а й щоденно. Зараз нам уже не вистачає приміщень для інших акцій, для дітей, жінок, для невеликої кухні, для спілкування, для бібліотеки. Тому виникла думка знайти ділянку або будівлю, де можна було б мати більший центр, нова мечеть вирішила б цю проблему».

Мусульманська проблема вплине на вибори парламенту Чехії?

За словами мусульманського активіста, мусульмани хотіли б мати нову мечеть, однак підтримки своїм планам у середовищі чеської більшості не знаходять. Чехи аргументують тим, що сповідники ісламу мали б поважати традиції країни, яка їм дала дах над головою. А голова партії християнських демократів Чехії Ціріл Свобода наголосив, що і в Туреччині, котра прагне стати членом Європейського Союзу, християни мають великі проблеми відкрити костел чи церкву.

Поки що тяжко відповісти, чи прикрасить панораму костельних веж у Брно мусульманський мінарет. Зате вже нині очевидно, що мусульманська карта може загострити протистояння між чеською більшістю і національними меншинами в Чехії, зокрема, чеськими ромами, які скаржаться на нетолерантність і прояви расизму з боку окремих чехів. У цьому контексті мусульманська проблема може вплинути на результати парламентських виборів у Чехії, що мають відбутися в жовтні цього року.

(Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG