Доступність посилання

ТОП новини

Керівники держави взялися презентувати реставровані пам’ятки


Палац Розумовського в Батурині, на цьому фото 2008 року ще під час реставрації

Президент Віктор Ющенко в суботу відкрив відбудований за його ініціативою палац гетьмана Кирила Розумовського в Батурині. А Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко презентувала відреставроване за її ініціативою козацьке знамено XVІІІ століття.

Президент відкрив відбудований палац Розумовського в Батурині

У Батурині в Національному історико-культурному заповіднику «Гетьманська столиця» Віктор Ющенко взяв участь у суботу в урочистому відкритті відбудованого за його ініціативою палацу останнього гетьмана українського козацтва Кирила Розумовського.

У цьому палаці також відкрилася виставка «Українське відродження».

У виступі на церемонії відкриття Ющенко висловив переконання, що в Україні вже розпочався масштабний і «життєво важливий» процес відродження української історичної пам’яті та звільнення від нав’язаних імперських міфів.

«Разом із пам’яттю до нас повертається національна гідність, гордість і сила… Ми дедалі більше усвідомлюємо себе великою нацією, власним іменем, національною ідеєю і своїм самостійно обраним шляхом», – сказав він.

«Національне відродження України – наш святий обов’язок перед наступними поколіннями», – наголосив Президент.

Голова держави особливо звернув увагу, що палац відбудували, не витративши на це жодної державної копійки. Він подякував за велику роботу для відбудови палацу всім – і меценатам, і архітекторам, і будівельникам, і реставраторам.

Віктор Ющенко висловив сподівання, що процес відродження українських пам’яток триватиме й далі.

Відновлений нині палац у Батурині збудував для Кирила Розумовського, останнього гетьмана Лівобережної України, шотландський архітектор Чарльз Камерон у класицистичному стилі в 1799–1803 роках. Нині палац є пам’яткою архітектури й частиною Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця».

Батурин, нині місто в Бахмацькому районі Чернігівської області, був резиденцією гетьманів і фактичною столицею гетьманської України з 1669 року до 1708-го, коли місто разом із його населенням знищили російські війська під командою Олександра Меншикова як помста за «зраду» гетьмана Івана Мазепи. Кирило Розумовський, власністю якого Батурин став пізніше, вирішив зробити в ньому й свою резиденцію й наказав збудувати палац.

Прем’єр презентувала відреставроване козацьке знамено

Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко презентувала в суботу в Історичному музеї України відреставроване за її ініціативою козацьке знамено XVІІІ століття з зображенням «Козака з мушкетом», яке було фактичним гербом Запорізької січі й гетьманської України.

«Хочу, щоб ми не припинили боротьбу за повернення наших споконвічних українських реліквій в Україну», – сказала при цьому голова уряду.

«Мені здається, що зараз цю роботу трішки уповільнено. А хотілося б, щоб реліквії поверталися», – додала вона.

«Я хотіла б, щоб меценати і вся команда істориків, музейників, уряду повертали, повертали і повертали наші реліквії в Україну. Тому що вони нам дають натхнення, вони відроджують нашу духовність, вони просто демонструють, як наші батьки та прадіди виборювали незалежність», – заявила Тимошенко.

Прем’єр-міністр додала, що ініціюватиме ухвалення постанови, яка передбачатиме заходи на підтримку реставраторської справи в Україні й забезпечення її коштами.

При цьому Юлія Тимошенко вважає, що такі заходи мають бути розроблені за участі реставраторів. «Ми проведемо консультації, щоб ви мали можливість реставрувати всі наші історичні реліквії, щоб не треба було вивозити на реставрацію до інших держав», – звернулася вона до українських реставраторів, які відновлювали прапор.

Козацький прапор із зображенням «Козак із мушкетом», яке фактично було гербом Запорізької січі й гетьманської України, виготовили в середині XVІІІ сторіччя відповідно до вимог розпорядження гетьмана Кирила Розумовського 1755 року. За його «ордером» це зображення слід було використовувати при виготовленні сотенних прапорів у всіх десяти полках Гетьманщини. Нині цей прапор, який зберігається в Національному музеї історії України, є єдиною пам’яткою цього типу в музейному фонді України.

Прем’єр вказала реставрувати це козацьке знамено майже рік тому, коли презентувала інший відреставрований прапор – гетьманський прапор Івана Мазепи.

Як повідомив на нинішній презентації голова ради Фонду інтелектуальної співпраці «Україна – XXІ століття», народний депутат Богдан Губський, до Дня козацтва в жовтні в Україні представлять іще один гетьманський прапор – Данила Апостола.

Він додав, що робота для представлення цього прапора, який зберігається в Росії і є одним із трьох у світі, ведеться теж за підтримки Юлії Тимошенко.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG