Доступність посилання

ТОП новини
19 Грудень 2018, Київ 14:10

Німецьких професорів запідозрили в хабарництві


Кельн, Німеччина.

Берлін – Цього літа кельнська прокуратура зіпсувала відпочинок багатьом професорам у Німеччині. Як стало днями відомо, правоохоронці завели справи на приблизно сто викладачів вищих навчальних закладів. Їм закидають хабарництво.

Нині в Німеччині можна почути чимало застережень про загрозу втрати іміджу, яка нависла над вищою школою, про втрату довіри до отриманих у Німеччині наукових звань. Критики вимагають суворих санкцій проти «чорних овечок» серед університетських викладачів. Таку бурхливу реакцію спричинило повідомлення про слідство, яке веде кельнська прокуратура в справі близько ста професорів. Їх підозрюють у корупції.

Допомога для некваліфікованих кандидатів

«Йдеться про те, що ці приблизно сто професорів опікували аспірантів через посередницьку фірму в місті Берґіш-Ґладбах. Професорам за це заплатили гроші», – сказав представник кельнської прокуратури Ґюнтер Фельд. Фірма в Берґіш-Ґладбаху, яка називала себе Інститутом із наукових консультацій, шукала клієнтів за допомогою оголошень у газетах.

Згідно з правилами, які діють у Німеччині, для написання дисертації необхідно мати відповідну кваліфікацію. Одного диплому про вищу освіту недостатньо. Важливу роль відіграють також оцінки, отримані під час навчання. Посередницька фірма якраз і порушила це правило, підшуковуючи для некваліфікованих кандидатів наукових кураторів.

Клієнти платили від 4000 до 20000 євро

Професори ж, у свою чергу, не мали права брати жодного цента за кураторство. Як повідомляють, клієнти сплачували фірмі внесок від чотирьох тисяч до двадцяти тисяч євро. Частину цих грошей отримали також наукові керівники. Аспіранти ж потім абсолютно нормально написали й захистили свої кандидатські дисертації. Вони навіть не здогадувалися, що стали частиною злочинної схеми. «Більшість виходила з того, що заплатили за послугу, яка полягала в пошуку наукового керівника», – наголосив Фельд.

Тепер у німецькому академічному світі лунають вимоги суворо покарати хабарників. У федеральній землі Північний Рейн-Вестфалія міністр з питань запровадження інновацій Андреас Пінкварт нагадав, що той із професорів, хто за гроші допомагає або полегшує здобуття докторського звання, може внаслідок судового процесу втратити статус держслужбовця і професорську посаду. «Приват-доценту загрожує втрата права на викладання», – застеріг Пінкварт. Міністр висловив застереження й на адресу аспірантів: той, хто нечесним шляхом отримав академічне звання, здійснив злочинні дії; такій людині загрожує втрата наукового титулу й штраф обсягом до півмільйона євро.

Прокуратура повинна діяти негайно

За словами президента Конференції ректорів вищих шкіл Марґрет Вінтермантель, університети в Німеччині мають механізми, які дозволяють запобігати подібним зловживанням. Зокрема, вимагаються клятви-запевнення того, що справді йдеться про власні наукові дослідження; крім того, кожна дисертація повинна бути опублікована. «У разі порушення цих норм прокуратура повинна негайно братися за розслідування справи», – заявила Вінтермантель.

До речі, менеджер фірми в Берґіш-Ґладбаху, яка спеціалізувалася на такому сумнівному посередництві, вже сидить за ґратами. Ще торік його засудили за хабарництво до трьох з половиною років тюрми й грошового штрафу. Він за гроші направляв аспірантів одному з професорів Ганноверського університету. Професора також спровадили до в’язниці. Під час обшуку приміщень фірми правоохоронці тоді й натрапили на список подальших підозрюваних, проти яких зараз ведеться слідство.

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG