Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2018, Київ 16:22

Білий дім розслідує допити підозрюваних у тероризмі за часи Буша


Прага – Адміністрація президента Барака Обами цього тижня взялася за розв’язання болючих проблем, пов’язаних із допитами підозрюваних у тероризмі. Йдеться не лише про створення нового підрозділу для ведення таких допитів у безпосередньому підпорядкуванні Ради національної безпеки при президентові США, але й про рекомендацію Мін'юсту відновити розслідування фактів «жорстоких» допитів, які ЦРУ застосовувало за вісім років правління Джорджа Буша.

Генеральний прокурор США Ерік Голдер оголосив про призначення федерального прокурора для розслідування імовірних зловживань під час допитів підозрюваних у тероризмі чиновниками і працівниками спецслужб у часи правління Джорджа Буша. Тоді президент і представники його адміністрації часто захищали використання жорстоких методів допитів на кшталт занурювання у воду, як важливих способів отримання вирішальної інформації від підозрюваних у тероризмі.

Новини про ймовірні злочинні дії спецслужб пов’язані з публікацією днями раніше секретної інформації служби головного інспектора з методів допитів у ЦРУ. Ця доповідь була підготовлена ще у 2004 році, але залишалася секретною до судового позову правозахисників із американської Спілки громадянських свобод. Її представник Александр Абдо каже Радіо Свобода: «Наша мета – пролити якомога більше світла щодо зловживань останніх восьми років. Ми також сподіваємося, що за цим настане й правова відповідальність за порушення законів. Оскільки президент Обама заявив через кілька днів після прибуття у Білий дім, що «прозорість–більша частина відповідальності, а відповідальність важлива для функціонування демократії».

Чиновники ЦРУ погрожували підозрюваним у тероризмі смертю

На основі розсекречених даних інспектора ЦРУ від 2004 року стало відомо, що службовці розвідки та їхні підлеглі погрожували підозрюваним, зокрема електросвердлом і зброєю. Ще одного підозрюваного лякали смертю його рідних і скоєнням сексуального насильства. Такі методи є порушенням федерального статуту проведення допитів.

Адміністрація Обами заявляє, що надалі всі американські слідчі мають дотримуватися армійського польового статуту, де чітко відзначено, що дозволено під час допитів, а що заборонено. Експерти вважають, що нинішнє розслідування покликане відновити міжнародний імідж США, як держави, що бореться з усіма злочинами проти людяності та за дотримання всіх прав людини.

Раніше цього року Барак Обама трохи підняв завісу секретності над методами допитів ЦРУ і відзначив, що службовці у часи Буша користувалися «посиленими методами допитів». Обама також висловив переконання, що службовці ЦРУ, які виконували розпорядження міністерства юстиції, не повинні переслідуватися.

Як очікують спостерігачі, нове розслідування зловживань під час допитів не призведе до покарання винних. Речник Білого дому Білл Бартон заявив з цього приводу: «Президент неодноразово заявляв з цього приводу, що ми маємо дивитися у майбутнє, а не в минуле. Він дійсно погодився з генеральним прокурором, що той, хто діяв згідно з санкціями, не може постати перед судом. Але, врешті-решт, рішення щодо того, хто має постати перед судом, за Генеральним прокурором».

Представник Білого дому також заявив, що адміністрація Обами буде продовжувати практику адміністрації Буша, коли підозрюваних у справі тероризму затримують на теренах третіх держав. Але офіційний Вашингтон обіцяє запевнитися, що ці люди не опиняться у державах, де поширені тортури. У відповідь правозахисники називають такі обіцянки гуманного ставлення «дипломатичними запевненнями», але не гарантією проти зловживань.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG