Доступність посилання

ТОП новини
18 Лютий 2019, Київ 16:45

Гаррі Каспарова вразила українська свобода


Гаррі Каспаров у Криму.

Сімферополь – Приїзд до Криму, зокрема до Севастополя, 13-го чемпіона світу з шахів Гаррі Каспарова був ідеєю російських ветеранів афганської війни. Вони ініціювали шахові змагання між українськими і російськими військовими моряками під назвою «Севастопольська тура». Однак, втрутилася політика: жоден російський військовик на гру не прийшов.

За даними самого Гаррі Каспарова, спершу командування Чорноморського флоту Росії погодилося на пропозицію щодо участі в таких «миротворчих» змаганнях, але в останню мить з Москви надійшов наказ протилежного змісту. У штабі російського флоту Радіо Свобода відмовилися це підтвердити чи спростувати.

Гаррі Каспаров, який є лідером Загальноросійського громадського руху на захист демократичних свобод «Об’єднаний громадянський фронт», висловив жаль із приводу відмови росіян, сказавши, що розуміє, під яким тиском перебувають військові.

Російській опозиції слід вижити

Хоча і в Севастополі, і в Сімферополі шаховий чемпіон зустрічався переважно з шахістами, він багато говорив на політичні теми. За його словами, він реалістично оцінює нинішню ситуацію в Росії, коли більшість росіян не задоволена владою, але боїться виступати проти неї ще й тому, що пам’ятає руйнівний 1991-ий рік.

Реально він оцінює і свої можливості, і вплив російської опозиції.

«Мої шанси на перемогу близько нуля. Але це питання морального характеру. Я це роблю, бо мушу це робити, а не тому, що збираюся виграти. І зараз найкраща стратегія, яка у нас є, це тактика виживання. Ми маємо залишатися, хоча кажуть, що опозиція в Росії слабка, марґінальна, несистемна, але вона й далі існує! І влада робить жорсткішими репресії», – каже Каспаров.

Втім, Гаррі Каспаров вірить, що в Росії зміни наступлять. Й опозиція має бути готовою до цього. За його образним порівняння, зараз російський політикум біжить марафон, але опозиція мусить зберегти сили і бути готовою у певний момент прискоритися та зробити спринтерський ривок.

В Україні вільно дихається, але шахові школи вмерли

Гаррі Каспаров в Україні вперше за останні 20 років, а в Криму раніше не бував. І каже, що почувається тут дуже комфортно. За його словами, довкола він чує російську мову, спілкується з людьми, близькими йому за культурою, водночас відчуває, що це інша, вільна країна. Його вразило, що він не бачив у Бориспольському аеропорту, на вулицях кримських міст такої великої кількості правоохоронців та представників інших силових структур, як це спостерігає постійно в Росії.

Чемпіон-опозиціонер відзначив, що українські журналісти не бояться питати ні про Путіна, ні про своїх керівників. За його словами, в Росії це просто неможливо. Він також залишився задоволеним інтересом до нього як до політичного та громадського діяча. У Севастополі й Сімферополі на зустріч із ним прийшло багато журналістів місцевих і центральних українських мас-медій, проте російських – жодного.

Водночас, чемпіон світу, який пішов із великих шахів майже 5 років тому, зазначив, що Україна втрачає свої відомі у світі шахові школи – львівську, краматорську, одеську... Саме тому відомий кримський шахіст, наймолодший у світі міжнародний гросмейстер Сергій Карякін нещодавно змінив українське громадянство на російське: «Риба шукає, де глибше, шахіст – де краща школа».

Російсько-української війни не буде, але...


Ставлення Гаррі Каспарова до російського президента Дмитра Медведєва дуже критичне, його він вважає ледь не маріонеткою. Відповідаючи на запитання журналістів про лист Медведєва Ющенку, Гаррі Каспаров зазначив, що російський президент пише такі листи лише тим, кому він може написати: «Звичайно, він хотів би написати Саркозі. Але він не може написати французькому президенту, бо йому за статусом заборонено. Напевно, він хотів би зняти чеченського президента Кадирова, але хто такий Медведєв, щоб знімати Кадирова?! Тому він знімає якогось міліцейського начальника десь в Інгушетії. Чи пише Ющенкові. Це все, на що він сьогодні здатний. Але лист, звичайно, ганебний. Враховуючи, що все ж таки це президент Росії пише, то для країни це ганьба!», – вважає лідер «Об’єднаного громадянського фронту».

Російсько-українські відносини Гаррі Каспаров назвав «непередбачуваними», оскільки непередбачувана, на його думку нинішня російська влада: «Я дуже сумніваюся, що щось страшне може трапитися між Росією та Україною, особливо в Криму. Але враховуючи абсолютну неврастенію російських правителів, боюся, що їхні дії можуть бути зовсім непередбачуваними. Адже рік тому уявити собі війну з Грузією було неможливо. Тож для України щонайменше холодна зима, така холодна газова війна просто триватиме».

На думку російського опозиціонера, примудритися за кілька років посваритися з усіма своїми сусідами, навіть з Білоруссю, як це зробило нинішнє російське керівництво, це треба «дуже постаратися».

Гаррі Каспаров пообіцяв повернутися до Криму найближчим часом. Він прийняв запрошення керівників Меджлісу кримськотатарського народу, які сказали, що хочуть показати йому «справжній Крим із його древньою історією і прекрасним народом».

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG