Доступність посилання

ТОП новини

Інцидент у Криму: продовження «маякової війни»


Київ – Командування Чорноморського флоту Російської Федерації попередило Україну про можливі «трагічні наслідки» будь-яких спроб проникнення на об’єкти флоту – у відповідь на спроби судових виконавців Головного управління юстиції у Севастополі виконати рішення суду щодо передачі створного знака у районі Херсонеського маяка у власність України.

Суперечки довкола маяків та інших гідрографічних об’єктів між Росією та Україною розпочалися ще у дев’яностих. У 1997 році поділили тільки кораблі. Вся наземна інфраструктура, згідно з угодами, належить державі, на території якої розміщена, тобто Україні. Проте обслуговування маяків виявилося справою прибутковою, і саме через так звані «маякові збори», вважають експерти, тривають суперечки між Росією та Україною.

Перший гучний інцидент стався у січні 2006 року. Тоді охорона не пропустила на територію маяка представників гідрографічної служби Чорноморського флоту. І в Росії заговорили про «захоплення українцями російського майна». Українське МЗС у відповідь заявило, що всі об'єкти навігаційно-гідрографічного забезпечення на морському узбережжі Криму є власністю України.

Винна угода?

26 серпня цього року українським судовим виконавцям не дали виконати рішення суду щодо передачі створного знака у власність України. За повідомленнями, створний знак знаходиться неподалік Державного океанаріуму Міністерства оборони України, «тож, на в’їзді на його територію з морських піхотинців ЧФ Росії був виставлений блок-пост».

На думку директора військових програм Центру Разумкова Миколи Сунгуровського, інциденти провокуються недосконалістю самої міждержавної угоди про розподіл флоту.

«Такі інциденти закладені у самій основі тієї угоди про поділ Чорноморського флоту, яку підписали у 1997 році. Через нечітке визначення механізмів, поділу об’єктів і маємо тепер подібні правові нюанси», – каже він.

Експерт: Росія ігнорує правила гри

Директор українського філіалу Інститут країн СНД Володимир Корнілов переконує: представники російського флоту діяли згідно з міжнародними угодами, а подібні інциденти потрібно вирішувати за столом переговорів.

«Такі питання вирішуються міждержавними угодами, статус яких вищий за статус внутрішнього законодавства будь-якої країни. Умови перебування Чорноморського флоту, об’єкти, закріплені за Чорноморським флотом, також перераховуються у цих угодах. Суперечки повинні вирішуватися за столом переговорів», – зазначає Володимир Корнілов.

Водночас деякі експерти впевнені: суперечки щодо поділу майна триватимуть доти, доки Чорноморський флот Російської Федерації перебуватиме на території України. «І останній випадок – також провокація, на яку ми, на жаль, вкотре «ведемося», – каже директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

На думку експерта, Росія не дотримується норм угоди. «Ми не є рівноправними партнерами з Росією для того, щоб вирішити це питання. По-перше, Росія не дотримується правил гри, вона діє виключно у своїх інтересах. По-друге, у нас немає консолідації внутрішньої влади», – наголошує Бала.

Термін дії угоди про перебування Чорноморського флоту Росії на території України закінчується у 2017 році.

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):
XS
SM
MD
LG