Доступність посилання

ТОП новини
25 Вересень 2018, Київ 01:53

Рівень корупції в судах знизився, втім довіра до суду падає


Київ – Досвід корупції серед українців знизився. Про це свідчать результати дослідження, яке провели учасники проекту «Гідна Україна». Експерти запитували громадян, великі компанії, адвокатів та прокурорів, чи зустрічались вони з корупцією в суді та як це було. Порівнявши результати дослідження з даними минулого року, зробили висновок: хоч давати хабарі стали рідше, довіра до суду стрімко падає.

Найбільш поширений вид корупції у судах – це використання особистих зв’язків, втім у порівнянні з минули роком, вирішити питання через кума, брата, свата стало значно важче, аналізує результати опитування експерт з досліджень та моніторингу проекту «Гідна Україна» Світлана Горна: «Здирництво, добровільне хабарництво, використання особистих зв’язків – ці види корупційних практик ми виділяємо під час наших досліджень. Громадяни засвідчили, що досвід корупції впав з 19% до 18%, особливе падіння ми спостерігаємо щодо використання особистих зв’язків».

Найбільш корумпованими у судовій системі респонденти називають суддів, найбільшу небезпеку корупційного втручання вбачають під час досудового розгляду. А саме – за допомогою особистих зв’язків, пояснює Світлана Горна: «З 2008 року майже не змінились проблеми судової системи України. Громадян і компанії найбільше турбують затягування судової процедури. На друге місце громадяни та компанії поставили безкарність суддів у разі порушення законодавства».

Як зменшити рівень корупції

Показове покарання судді-хабарника значно вплинуло б корупціонерів, – впевнені експерти. За результатами опитування, оприлюднення у ЗМІ справи про суддю Зварича примусило задуматись чимало громадян. А от антикорупційних дій уряду не помітили ні громадяни, ні компанії, ні самі правоохоронці, – засвідчує дослідження. Громадяни – за впровадження жорсткіших заходів у боротьбі з корупцією. Зокрема, вони закликають посилити санкції проти служителів Феміди, які вчинили злочин.

Адвокати вимагають судової реформи і скаржаться на затягування судових процесів. В той час, як суддя відкладає справу, як то кажуть, на невизначений термін, люди роками сидять у слідчих ізоляторах, розповідає адвокат Олег Веремієнко: «Проблема в тому, що дуже багато суддів перебувають «на гачку» у міліції та прокуратури. Я вам гарантую, що у кожного начальника райвідділу, у кожного районного прокурора є багато своїх суддів. Друге – це затягування справи. У нас на сьогодні немає розгляду кримінальних справ, люди сидять в СІЗО роками, це людині зламали життя. Нам необхідна терміново судова реформа».

Днями голова парламентського Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Віктор Швець заявив, що суспільство України не готове до судової реформи. Водночас з вересня депутати ініціюють громадське обговорення проблем у судових та правоохоронних органах.

(Київ – Прага)
  • 16x9 Image

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG