Доступність посилання

ТОП новини

Британія: триває скандал навколо звільнення лівійського терориста


Лівія – Абдельбасет аль-Меґрахі під час прибуття до Тріполі, 20 серпня 2009 р.

Лондон – Міжнародний скандал, пов’язаний зі звільненням із шотландської в’язниці і поверненням на батьківщину до Лівії Абдельбасета аль-Меґрахі, загострюється. 8 років тому суд визнав Меґрахі винним і засудив до довічного ув’язнення за скоєння найкривавішого терористичного акту в історії Британії – вибуху пасажирського літака американської компанії Pan Am над шотландським містом Локербі, внаслідок якого загинуло 270 осіб. Та два тижні тому шотландський міністр юстиції звільнив смертельно хворого на рак Меґрахі на засадах співчуття, відповідно до традицій місцевої юриспруденції. Проте звільнення викликало низку звинувачень на адресу британського й шотландського урядів, як у самій Британії, так і з боку американців.

У Британії висловлюють припущення, що уряд вирішив звільнити Абдельбасета аль-Меґрахі, щоб мати добрі стосунки з керівником Лівії, полковником Каддафі і, завдяки цьому одержувати там вигідні нафтові контракти.

Прем'єр-міністр Великобританії Ґордон Браун відповідає на запитання, пов'язані зі звільненням Абдельбасета аль-Меґрахі. Бірмінгем, 2 вересня 2009 р.
Проте прем’єр-міністр Ґордон Браун заявив, що ніякої змови з лівійцями, що призвела до звільнення Меґрахі, не було, як не було і спроб приховати подробиці контактів між британським та лівійським урядами, ані подвійної гри, ані угоди про звільнення в обмін на нафту. Однак Браун не пояснив, що означало його послання лівійській владі. Йдеться про те, що у вівторок шотландські урядовці оприлюднили звіт, у якому є посилання на слова лівійської офіційної особи про те, що державний секретар у міністерстві закордонних справ Великої Британії Білл Раммел передав лівійській владі, що Ґордон Браун не хотів би, щоб Меґрахі помер у в’язниці. Пізніше сам Раммел, а також міністр закордонних справ Дейвід Мілібанд підтвердили достовірність цієї інформації.

У США обурені

Ця справа обурила американську владу. Більшість жертв вибуху над Локербі були американськими громадянами, і кілька американських сенаторів перед звільненням лівійця просили шотландську владу не допустити цього.

Меморіал жертвам теракту над шотландським містечком Локербі
Колишній високопосадовець в американському департаменті юстиції Дейвід Ривкін зазначає: «Британія давала обіцянки своєму найдавнішому і найкращому дипломатичному партнерові – Сполученим Штатам, що вона шануватиме принцип спільної відповідальності перед жертвами і забезпечить виконання вироку довічного ув’язнення. Адже, якщо чесно, якби його судили в Америці, він одержав би смертну кару. А потім на найвищому щаблі вони кажуть Лівії, що не хочуть, щоб він помер у в’язниці. Ці дві заяви абсолютно не узгоджуються між собою. Друга заява створила атмосферу, за якої його звільнення стало неминучим. Можу сказати, що це зіпсує стосунки США з Великою Британією на багато років».

Шотландський уряд зазнав поразки у дебатах у шотландському автономному парламенті щодо рішення звільнити Меґрахі. 73 депутати проголосували проти, 50 – за. Адвокат, що представляє інтереси родин жертв Локербі у США планує вжити заходи, щоб змусити американський уряд оприлюднити кореспонденцію з Лондоном та Единбурґом, що передувала звільненню лівійця. За повідомленнями, Меґрахі нині проходить курс хіміотерапії у лікарні в Тріполі.

(Лондон – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG