Доступність посилання

ТОП новини

Волинь звільняють від отрутохімікатів


Нейтральний Західний Буг

Луцьк – Першою в Україні територією, вільною від отрутохімікатів, обіцяє стати Волинь. Вивченню джерел забруднення та їх ліквідації сприяє міжнародний проект «Покращення навколишнього природного середовища в басейні річки Західний Буг». Щойно у Луцьку а рамках Другого інвестиційного форуму Волині завершилась зустріч партнерів проекту з України та Польщі.

Проект у рамках програми добросусідства «Польща-Білорусь-Україна» має на меті ліквідувати загрозу забруднення ґрунтів і вод басейну Західного Бугу. Криза й подорожчання євро, на диво, не завадили, а сприяли його реалізації – на Волині змогли виконати більше, ніж запланували, – розповів координатор проекту, директор Волинського обласного державного проектно-технологічного центру охорони родючості ґрунтів і якості продукції Микола Зінчук.

Ще два роки тому добрива зберігалися безсистемно у 250 місцях і становили велику небезпеку, нині ж лишається лише 6 складів. З шістдесяти шести складів з непридатними отрутохімікатами за кілька років на Волині залишилося лише шість таких об’єктів. Незабаром останні райони - Іваничівський і Локачинський - теж будуть абсолютно звільнені від цього вантажу: волиняни планують вивезти додатково 40 тонн з Турійського району – за рахунок економії коштів та меншої кількості пестицидів у Локачинському районі.

Проект спільно фінансують Євросоюз та Україна, – розповідає заступник голови Волинської облдержадміністрації Василь Байцим: «У нас є рішення обласної ради – усі проекти, які здійснюють у рамках програми добросусідства, ми фінансуємо з обласного бюджету – не менше 10-и відсотків вартості. Є й більше співфінансування – до 60-и відсотків. Якщо говорити про утилізацію – фінансування з Євросоюзу склало 800 тисяч євро, а з обласного бюджету Волині – 5 мільйонів гривень. Було вивезено більше півтисячі тонн хімікатів, які з кожним дощем потрапляли в ґрунтові води і псували навколишнє середовище. Залишилося 60 тонн. Якщо вони до кінця року будуть вивезені – ми зможемо говорити про розвиток екологічного туризму на Волині».

Спільна відповідальність – загальна користь

У реалізації проекту зацікавлена польська сторона, адже в підсумку вода із Західного Бугу потрапляє до Варшави. Саме тому поряд із організаторами – Волинським обласним державним проектно-технологічним центром родючості ґрунтів та Західно-Бузьким басейновим управлінням водних ресурсів його здійснюють регіональна дирекція Охорони середовища в Любліні та Люблінський завод меліорації і водних ресурсів, а також інститут Ґрунтознавства в Пулавах (Республіка Польща).

Не стоять осторонь екологічних проблем регіону й громадські організації – до проекту підключилися волинська організація «Чисте довкілля» та Європейський центр транскордонних ініціатив у Любліні. Однак його обов’язковою умовою є участь держави і місцевих громад, – розповідає Голова Волинської ОДА Микола Романюк: «Нещодавно облдержадміністрація направила лист до профільного міністерства з проханням виділити ресурси на ці цілі. Якщо область їх отримає, ми цього року звільнимо нашу територію від небезпечних речовин».

У здійсненні своїх екологічних намірів учасники проекту хочуть піти далі – тобто, повністю оздоровити волинські ґрунти. На зустрічі йшлося про необхідність модернізації меліоративних систем і впровадження збалансованого використання земель у басейні Західного Бугу. Адже не секрет, що часті повені є не тільки наслідком негоди, а й результатом запущеності дренажних систем меліоративних каналів. Тож після після завершення утилізації отрутохімікатів волиняни пропонують взятися за меліоративні мережі.

Про те, що дасть реалізація проекту, окрім чистого довкілля, йшлося під час Волинського інвестиційного форуму, учасники якого обговорювали фінансові механізми реалізації інноваційних проектів і відвідали міжнародну виставку–ярмарок «Волинь-Агро 2009». Серед пропозицій, які під час Форуму озвучив начальник обласного управління культури Василь Ворон – туристичний проект «Золота діадема Волині». Для того, щоб екологічні, сільськогосподарські та культурні проекти запрацювали в комплексі, варто активніше працювати з потенційними інвесторами – наголошували учасники зустрічі. Сприяти в залученні інвесторів волинянам взялася компанія «Сisco System International», котра реалізовуватиме в області програму «Електронний регіон».

(Луцьк – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG