Доступність посилання

ТОП новини
19 Грудень 2018, Київ 04:03

Економічний ріст країн можна визначати з космосу


Східна Європа уночі. Вимірювання економічного зростання.

Прага – У деяких країнах світу економічні дані можуть бути неоднозначними, ненадійними, або просто відсутніми. Нове дослідження американських учених із Національного бюро економічних досліджень пропонує інший спосіб вимірювання економічного зростання – за інтенсивністю електричного освітлення, яке вимірюють із супутників.

Дані про валовий внутрішній продукт країни, її статистика про успіхи у виробництві продуктів та послуг можуть бути доповнені дослідженнями перепадів інтенсивності вечірнього електричного освітлення.

«Чим багатшими стають люди, тим більше світла вдома вони потребують. Таким чином, ми бачимо за інтенсивністю освітлення вночі, як багатіють люди і кількість електричного освітлення, яке вони споживають, є індикатором цього», – вважає один із учасників програми співставлення даних економічної статистики та досліджень інтенсивності електричного освітлення з космосу, професор з університету міста Провіденс (США) Девід Вейль.

Для прикладу Вейль демонструє два супутникових зображення Східної Європи у відтинку в десять років – з 1992 і 2002 років. Їхній порівняльний аналіз дає цікаві результати.

Українців без світла народжується менше

За десять років інтенсивність електричного освітлення впала у таких державах, як Україна й Молдова, а в Польщі, Румунії та Угорщині, навпаки, зросла.

В Молдові й Україні доходи на душу населення впали відповідно за цей час на 30 і 35 відсотків, у той час, як кількість населення скоротилася тут відповідно на 3 і 8 відсотків, а інтенсивність електричного освітлення знизилася відповідно на 68 і 47 відсотків.

Результати своєї праці американські науковці детальніше оприлюднили на сторінках Національного бюро економічних досліджень США.

Ці дані по Молдові й Україні економісти порівнюють з відповідними даними в Угорщині, Польщі та Румунії, де «доходи виросли відповідно на 41, 56 і 23 відсотки, а інтенсивність електричного освітлення, відповідно, на 46, 80 і 112 відсотків». Автори цього економічно-супутниковго дослідження вважають, що такий метод також можна використовувати для оцінки економічних змін в окремих регіонах конкретних країн.

Девід Вейль підкреслює, що новий метод не є досконалим.

«Це лише інструмент. І ніхто не збирається заміняти стандартні методи обрахування ВВП. Але цей спосіб досить швидкий і дешевий, щоб удосконалити існуючі методи оцінки», – вважає Вейль.

Раніше вчені також намагалися вимірювати рівень економіки опосередкованими методами. Так, наприклад, рахували кількість листів, які припадає на жителя Австро-Угорської імперії в різних її куточках.

(Київ - Прага)
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG