Доступність посилання

ТОП новини
12 Грудень 2018, Київ 15:48

Молочні бунти: європейські фермери вимагають справедливих цін


Брюссель – Вже протягом тривалого часу європейські фермери вимагають встановити справедливі ціни на свої продукти – молоко та зернові. Проте, їхня вартість не припиняє падати. «Ми важко працюємо, але маємо тільки збитки», – скаржаться молочарі Німеччини, Бельгії, Франції та інших держав об’єднаної Європи. Аби їх вимоги почули, фермери час від часу йдуть на крайнощі: блокують автошляхи тракторами та комбайнами, поливають перед телекамерами земляні угіддя тонами молока чи просто збираються разом із худобою перед будівлями Єврокомісії, Ради чи Європарламенту. Сьогодні Брюссель знову заполонили трактори та корови, бо в Раді Євросоюзу сільськогосподарські міністри зібралися на чергові збори.

Тільки за останній рік закупівельні ціни на молоко у Євросоюзі на 40-50 відсотків впали. Через це численні фермерські господарства опинилися на межі виживання. Тому аграрії, з одного боку, хочуть, аби переробні підприємства їм платили більше встановлених нині 18-20 центів за літр молока. З іншого боку, вимагають обмежити виробництво молочної продукції та ввести квоти у кожній окремій країні. Тим часом, у брюссельських євроустановах переконані, що ринок повинен бути вільним, а квоти, навіть ті, що існують нині, з часом слід скасувати.

«Я пережив чимало криз, але такої ще не бачив»

З огляду на слабку реакцію чиновників установ Євросоюзу на заклики тваринників, численна колона знову прийшла перекрити
вуличний рух у районі брюссельського так званого «європейського кварталу».

«Багато фермерів вже психологічно виснажені цією кризою, якій ми не бачимо кінця, – каже фермер Норбер Вроман, що прибув із Люксембурга до Брюсселя зі своєю молочною коровою Принцесою. – Чимало людей вже опускають руки, бо складається враження, що єврокомісар Маріанн Фішер Боль нас не чує».

Бельгійський тваринник із 30-річним досвідом Люсьєн Руаєн, щиро шкодує, що замість того, аби працювати у стайні, мусить витрачати такий дорогоцінний час на маніфестації.

«Я пережив чимало криз у сільському господарстві, але подібної до нинішньої ще не бачив. Те, що відбувається у молочному секторі чи у зерновому, – дуже складне та драматичне», – скаржиться фермер.

Яке рішення було б прийнятним і для фермерів, і для споживачів?

«Ми пропонуємо змінити підхід: виробляти таку кількість молока, яку зможемо продати у Європі та за її межами за фіксованою ціною 40 центів за літр, – заявляє Ромуальд Шабер, голова Європейської федерації виробників молока. – Це допомогло б покрити наші витрати та полегшило б життя фермерів».

Пан Шабер додає, що падіння вартості молока поставило нинішні ціни на один рівень із тими, що існували ще півстоліття тому.

Знайти рішення, яке задовольнило б і фермерів, і споживачів, що одразу відчують на своїх гаманцях підвищення закупівельних цін на молоко, міністрам доволі непросто.

Тому за оцінками експертів, чергова зустріч міністрів не внесе особливих змін ні в життя фермерів, ні у сімейні бюджети споживачів. По-перше, це тільки початок тривалого шляху в пошуках рішень, що були б прийнятними для всіх. По-друге, у цьому питанні існують два умовні табори, що пропонують різні підходи. З одного боку – єврокомісар з сільського господарства Маріанн Фішер Боль, що хоче відміни регулювання ринку сільського господарства. З іншого боку – такі впливові країни, як Німеччина та Франція, що виступають за збереження регулювання, хоча із внесенням до нього деяких змін.

З огляду на це, вочевидь, мешканцям Брюсселя та Страсбурга ще доведеться не раз бачити колони тракторів, демонстративне виливання молока у каналізації та корів, привезених із віддалених ферм.

(Брюссель – Прага – Київ)

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG