Доступність посилання

ТОП новини

Латвія: життя в кредит


Рига – Латвія, з огляду на складну економічну ситуацію, звернулася за допомогою до міжнародних кредиторів, які протягом трьох років мають намір виділити країні 7,5 мільярда євро. Живуть «в кредит» і пересічні латвійці, зокрема кожний десятий мешканець країни має кредитні зобов’язання. Однак усе частіше латвійці стали задумуватися над тим, як далі віддаватимуть власні та державні кредити, і чи «кредитне ярмо» не ляже на плечі їхніх дітей.

Із десяти опитаних Радіо Свобода латвійців, семеро зізналися, що свого часу взяли кредит на придбання житла чи автомобіля. Поки що їм вдається розраховуватися зі своїми кредитним зобов’язаннями, однак позичальники не впевнені, чи зможуть і надалі сплачувати кошти кредиторам.

Дані статистики свідчать, що у Латвії зростає кількість так званих «проблемних кредитів». Зокрема майже 40% латвійців, які мають кредитні зобов’язання, не сплачують свої позики.

Експерти прогнозують, що з огляду на зростання рівня безробіття в Латвії, кількість сімей, які не зможуть розплатитися з кредитними боргами, зростатиме.

Не можуть платити батьки, нехай платять діти


В окремих випадках за невдалі кредитні зобов’язання батьків доводиться розплачуватись дітям, як це сталося у випадку з родиною Берзиньшів.

Декілька років назад Арнольдс та Брігіта придбали у кредит земельну ділянку, щоб побудувати будинок. Однак після того, як спочатку роботу втратив глава сім’ї, а потім і дружина, сплачувати кошти за кредит стало все важче.

Ділянка була продана на банківському аукціоні у п’ять разів дешевше, ніж основна сума кредиту. Згідно з латвійським банківським законодавством, різницю має погасити власник кредиту.

Судові виконавці вирішили, якщо дорослі позичальники не мають прибутків, то кредитні зобов’язання повинні гасити їхні неповнолітні діти. Родина вже рік не має доступу до рахунків, на які надходять кошти державної дитячої допомоги, незважаючи на те, що це заборонено законом.

Держава хоче допомогти, але де знайти кошти?

Латвійська держава має намір допомогти власникам кредитів, які опинилися у складному становищі, ухваливши відповідну програму.

«Одразу хочу попередити, що ця програма не буде панацеєю, – зазначив міністр фінансів Латвії Ейнарс Репше. – Вона стосуватиметься тільки тих людей, які взяли кредит для житла, в котрому проживають. Допомогу надаватимуть особам, які взяли кредит на визначену суму, в котрих немає інших боргів, і які чесно повідомили про свої прибутки».

Експерти кажкть, що поки не відомо, де держава візьме декілька десятків мільйонів латів, щоб платити банкам за борги позичальників.

Міжнародний кредит – це борг до «сьомого коліна» латвійців?

Натомість латвійський політик, мер Вентспілсу Айварс Лембергс вважає, що слід дивитися на проблему більш глобально. На його думку, мешканці Латвії потерпають не тільки від власних, але й від державних кредитів.

Політик вважає, що кредит, який Латвія сподівається отримати від міжнародних кредиторів у розмірі 7,5 мільярда євро – це борг до «сьомого коліна» латвійців. Тільки проценти, які Латвія має виплатити за вже отриману частину міжнародної позики в розмірі 1,6 мільярда євро, становлять понад 200 мільйонів євро.

«У грудні 2008 року Латвія, можна сказати, втратила свою незалежність, уклавши угоду між латвійським урядом та Міжнародним валютним фондом, – говорить Айваргс Лемберс. – Надалі МВФ диктуватиме, як нам жити, що робити, що ми можемо, а що ні. Які законі ухвалювати, які ні, який уряд має бути, а який ні».

Щоб отримати міжнародну позику, Латвія пішла на ухвалення непопулярних рішень щодо скорочення соціальних бюджетних витрат. Зокрема, були зменшені пенсії, витрати на освіту та здоров’я. Відповідно до нових домовленостей з міжнародними кредиторами, Латвії в наступному році доведеться скоротити бюджетні витрати ще на 840 мільйонів доларів.

(Рига – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG