Доступність посилання

ТОП новини

Консолідація лівих: соціалісти не порозумілися з комуністами


Київ – Лівим політичним силам не вдалося сформувати єдиний блок на президентські вибори. Три ліві партії підтримали лідера комуністів Петра Симоненка, натомість Соцпартія Олександра Мороза вирішила розпочати переговори про підтримку іншого кандидата в президенти – Сергія Тігіпка. А прогресивні соціалісти Наталії Вітренко відмовилися від участі в Лівому блоці через його недостатню проросійськість. Тим часом, політичні експерти відзначають, що об’єднання лівих не забезпечує їм посилення електоральних позицій.

Голова КПУ Петро Симоненко (фото 2007 р)
Лідери чотирьох лівих партій: КПУ, СДПУ(о), «Справедливості» і «Союзу лівих сил» підписали декларацію про створення лівого блоку для участі в президентських виборах. Єдиним кандидатом від лівих має стати голова Компартії Петро Симоненко.

До останнього дня вступати до лівого блоку відмовлялася лише Прогресивна соціалістична партія Наталії Вітренко. Попри те, що Лівий блок декларує ідею проведення референдуму щодо членства в НАТО і державний статус російської мови, – за словами Наталії Вітренко, він виявився недостатньо проросійським і надмірно прозахідним.

«Сказати просто ліві – це мало сказати. Так, ми за трудящих... Але як забезпечити, якими механізмами, ріст добробуту і справедливість – у нас абсолютно різні підходи. Ми захищаємо інтеграцію з Росією – звідси і російська друга державна мова, і присутність чорноморського флоту російської федерації в Криму... Під час обговорення комуністи стали на позицію прозахідну і Союз лівих сил, і есдеки, і «Справедливість». Наша партія сповідує абсолютно іншу ідеологію, ніж вони всі», – заявила лідер «прогресивних соціалістів» Наталія Вітренко.

Соціалістичний вибір

Сергій Тігіпко (фото 2009 р.)
Готовність вступити до Лівого блоку декларували і соціалісти на чолі з Олександром Морозом. Проте днем раніше вони передумали і вирішили розпочати переговори про підтримку іншого кандидата – наразі позапартійного Сергія Тігіпка. Свого кандидата, яким донедавна була колишній керівник Фонду держмайна Валентина Семенюк-Самсоненко, соціалісти вирішили не висувати.

Наразі сам Сергій Тігіпко і його виборчий штаб наразі утримуються від коментарів щодо альянсу з соціалістами. За словами політичного експерта Володимира Цибулька, перспективи союзу соціалістів із Сергієм Тігіпком є доволі невизначеними. «Тігіпко насправді пройшов велике коло в пошуку союзників – від «Єдиного центру» до «Нової України», – каже він. – Союз Тігіпка і соціалістів може бути успішним, але існує проблема лівого лідера. Мільйонер не може бути лівим, а успішна людина в Україні не може не бути мільйонером».

Кількість, що не переростає в якість

Політологи називають цілу низку причин, через які двом найбільшим лівим партіям комуністам і соціалістам не вдалося об’єднатися. Тут і особисті порахунки, і відсутність порозуміння щодо порядку формування спільного списку на парламентські та місцеві вибори.

Зараз єднання маловпливових лівих партій довкола лідера комуністів не збільшує його шанси на перемогу. «Відсоток їх підтримки виборцями в цілому по Україні перебуває в межах одного відсотка, – каже колишній депутат-соціаліст, а нині керівник Центру соціального аналізу «Лівий погляд» Євген Філіндаш про Союз лівих сил, СДПУ(о) і «Справедливість». – Відповідно, і додача голосів може бути в таких же межах».

Політичні оглядачі кажуть, що нині ліві політичні сили переживають серйозну кризу. І саме це змушує одних шукати шляхів до об’єднання, а інших – намагатися приєднатися до нового перспективного лідера.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG