Доступність посилання

ТОП новини
14 Грудень 2018, Київ 12:01

Золоту галузь України знищують борги та рейдери


Так виглядає нині Мужіївський золотопоміметалевий рудник: гори переробленої руди, занедбані будівлі та поіржавіле обладнання (фото: червень, 2009 р.)

Київ – Берегово – Україна може втратити єдине золотовидобувне підприємство, яке наповнювало державний золотий запас. Підприємство «Закарпатполіметали» проходить процедуру банкрутства, його майно стало об’єктом судових позовів. Колишній директор вважає причиною цих проблем відсутність чіткої урядової політики, а нинішній очільник – змову кредиторів.

За 11 років ТОВ «Закарпатполіметали» виробило і передало до державної скарбниці майже тонну банківського золота найвищої проби. У 2007 році була розроблена державна програма розвитку золотовидобувної галузі, яка передбачала інвестиції та розширення виробництва, говорить екс-директор золоторудника Михайло Желязо. Натомість виробництво зупинилося, працівники не отримують зарплати, а загальні кредитні зобов’язання перевищили 30 мільйонів гривень.

Арбітражний керуючий майном Володимир Гуртовий пов’язує занепад підприємства з діями інвесторів, яким держава передала частину його акцій. «Незважаючи на те, що закон передбачає прозору процедуру банкрутства: або вивести підприємство з кризи, або ліквідувати його і дати людям роботу – це невигідно певним особам, які хочуть заволодіти виробництвом, – зазначає він. – Йдеться про фірми «ЗК Ресурсез», «Сауляк», «Береговополіметали», які перепродували одна одній пакет розміром 6% акцій».

Керують акціонери з пакетом... 6 відсотків!

Володимир Гуртовий оприлюднив документи, згідно з якими 22 вересня відбудуться торги з продажу майна ТОВ «Закарпатполіметали». За словами пана Гуртового, раніше Берегівський районний суд визнав, що це майно належить фірмі «Береговополіметали», яка володіє лише 6 відсотків акцій золоторудника. Із 2007 року цей пакет перекуповувався шість разів, з жодним із його власників Радіо Свобода зв’язатися не вдалося.

Попередні власники цих акцій через суди домоглися обмеження прав держави в управлінні її пакетом акцій, хоча державна частка у пфдприємстві складає 94 відсотки. Тим часом нинішній директор, за словами Володимира Гуртового, не робить нічого для збереження майнового комплексу золоторудника. За словами екс-директора Михайла Желязо, метою рейдерів є запаси руди, а саме обладнання можуть просто здати на метал.

Золоторудник не може бути банкрутом – директор

Нинішній директор ТОВ «Закарпатполіметали» Василь Василинець погоджується з тим, що підприємство навмисне довели до скрутного становища, щоб потім привласнити. Однак, на його думку, допомагає рейдерам... арбітражний керуючий майном підприємства!

«Процедура банкрутства розпочата незаконно: її не можна застосовувати до підприємства, яке має державний пакет більш ніж 25 відсотків і належить до гірничої галузі. Володимир Гуртовий представляє інтереси кредиторів, які скупили боргові зобов’язання підприємства, щоб рейдерським шляхом ним заволодіти», – каже Василь Василинець.

До «золотої» булави треба голови – експерт


Натомість начальник управління економіки Закарпатської облдержадміністрації Віктор Погорєлов бачить зовсім іншу причину банкрутства «Закарпатполіметали».

«До останнього часу, – каже він, – я не бачив ознак рейдерського захоплення виробництва. Вся техніка і сировина досі перебувають на його території. На мою думку, першоджерело всіх проблем – неправильне управління галуззю з боку Мінпромполітики».

На початку травня Мінпромполітики заявляло у ЗМІ, що «золота» галузь України найближчим часом може бути відроджена. А тепер міністерство не дає на цю тему ніяких коментарів.

Україна має всі шанси стати лідером із видобутку золота у Європі, але для цього потрібні довгострокові інвестиції й виважене управління галуззю, вважає старший науковий співробітник Інституту геології НАН України Мирон Ковальчук.

«Запаси золотих руд в Україні значні. У відсотках сказати важко. Де не пробий свердловину – так чи інакше є золото. Питання лише в рентабельності того чи іншого родовища і в можливості залучити інвестиції. Третє – послідовна державна політика щодо галузі», – наголошує науковець.

За словами Мирона Ковальчука, в найближчі роки відродити видобуток золота в Україні практично не реально. Передовсім через законодавство, в якому немає прозорих схем для залучення до розробки надр іноземного капіталу.

(Київ – Берегово – Прага)
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG