Доступність посилання

ТОП новини

У Рівному спорудять екомістечко


Ось тут, у селі Радиславка, і з’явиться екологічне містечко.

Рівне – Жити в екологічно сприятливому середовищі прагнуть рівняни, котрі послідовно втілюють плани будівництва екожитла. Учора тут презентували проект першого в Україні енергоефективного екологічного містечка.

Ідея екодому стає все популярнішою серед мешканців планети, каже директор кооперативу, аспірант Національного університету водного господарства і природокористування Юрій Муляр. Дві отриманих спеціальності – міське будівництво й господарство, а також водопостачання й водовідведення – дозволяють фахово оцінити вже існуючі у світі розробки й пропонувати власні вирішення. Юрій Муляр каже, що взятися за проект змусили власна житлова проблема і… небажання шукати житло в дорогих, але не надто комфортних для життя панельках.

На семінарі, проведеному сьогодні для земляків, пан Муляр демонстрував відео з випробувань екоматеріалів на міцність, вогнетривкість і теплопровідність. Проаналізувавши ситуацію на будівельному ринку, новітні розробки з солом’яного будівництва в Білорусі, Росії, Великобританії, колеги з кооперативу дійшли висновку що для нашої місцевості будинки з використанням будматеріалу соломи є оптимальним варіантом: «Робиться дерев’яний каркас, всередину якого вставляються спресовані солом’яні тюки, які потім штукатурять глиною…».

Дешево і комфортно

Екологічний котеджний масив – це не просто спальний мікрорайон, а місце для релаксації і поновлення сил. Адже глина, очерет, солома та інші композиційні матеріали екобудинків забиратимуть негативну енергію і зніматимуть втому, накопичені за день. Окрім того, його мешканці будуть суттєво економити водні та енергоресурси, запевняє Юрій Муляр.

Орієнтовно будівництво, разом з ділянкою за нинішніх цін, обійдеться в середньому у 40-45 тисяч американських доларів на сім’ю (хоча і ця сума для молодих забудовників – солідна). Електрику для початку акумулюватимуть бойлери, які працюватимуть вночі, коли діє дешевий тариф. Згодом багатоконтурні бойлери переведуть на роботу від альтернативних сонячних батарей або вітрових генераторів. Для опалення встановлять теплові насоси, у роботі яких використовують спеціальне наповнення й тепло землі.

Містечко мають спорудити за 12 кілометрів від обласного центру, у селі Радиславка. Від траси сюди планують покласти шлях із геотекстилю – екологічного матеріалу, на кілька порядок міцнішого від асфальту. Юрій Муляр каже: ентузіастам пощастило отримати під будівництво землю на території Новоукраїнської сільради ще до зміни законодавства. Нині виділення землі під будівництво відбувається тільки через аукціон. Що означає: подібного проекту в Україні може більше не з’явитися.

Члени кооперативу прагнуть включити свій проект до загальнодержавної Програми експериментального будівництва і шукають підтримки в міжнародних фондів.

До пошуку і впровадження нових енергоефективних технологій інженер-будівельник Юрій Муляр планує підключати колег з університету та студентів. Вже нині в Національному університеті водного господарства й природокористування існує маса розробок, котрі б із задоволенням взяли на озброєння в інших країнах. В Україні для цього поки що бракувало розуміння, що скупий платить двічі.

Забудовники сподіваються на державну підтримку

Проекту належить пройти чимало випробувань та узгоджень стандартів будівництва. Адже, незважаючи на появу в Україні окремих екобудинків, масового будівництва екожитла в державі ще не було.

Це вже другий проект рівнян із використанням сучасних енергоефективних технологій та випробуваних часом традиційних матеріалів. Першою ластівкою став Волинський фолькцентр, ентузіасти якого почали створювати біля обласного центру комплекс «Хутір Великої Волині». Тут працюватимуть і житимуть народні ремісники і краєзнавці. Нині триває процес узгодження стандартів будівництва з вимогами Держбуду.

(Рівне – Київ)
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG