Доступність посилання

ТОП новини
17 Жовтень 2018, Київ 02:04

Справа Івана Дем’янюка – провокація Росії? (європейська преса)


Прага – У європейських газетах сумніваються в підтримці в США закликів Президента Віктора Ющенка щодо якнайскорішого прийняття України до НАТО для гарантування її незалежності. Оглядачів також цікавить, чи вистоїть перед вимогами інвесторів український енергетичний гігант «Нафтогаз». Деякі газети в Європі сумніваються у нинішній спроможності влади у Києві сприяти розвиткові українського літакобудування. У європейській пресі також інформують про наміри мерії Києва збудувати готельний комплекс до Євро-2012 у Бабиному Яру і про спротив цьому київської та міжнародної громадськості. А в деяких європейських виданнях набула розголосу версія львівських депутатів про нібито причетність до нової справи Івана (Джона) Дем’янюка в німецькій прокуратурі російської ФСБ.

Польська «Ґазета Виборча» інформує про візит Президента України Віктора Ющенка до США і його виступи в Раді зовнішніх відносин та на сесії ООН в Нью-Йорку. Видання наголошує, що Ющенко намагався донести до світу і американського керівництва необхідність прийняття України до НАТО, що стало б гарантією її незалежності і знизило б ризики повторення «грузинського варіанту» на українських теренах. Хоча «Ґазета Виборча» ще не знала, на момент друку матеріалу, що Президент Віктор Ющенко так і не зустрівся з президентом США Бараком Обамою під час сесії ООН в Нью-Йорку, все ж вона відзначила неправдоподібність сподівань українського глави на підтримку Білого дому, який уже взяв курс на зближення з Москвою, котра категорично проти розширення НАТО на Схід. Польське видання також відзначає, що проти закликів Ющенка до Заходу прийняти Україну до НАТО «гола статистика» – до 60 відсотків українців проти вступу їхньої держави до альянсу і лише 20 відсотків підтримують такий крок.

Лондонська «Файненшел Таймз», російська «Нєзавісімая ґазета» інформують про перебіг фінансових дискусій довкола боргів української енергетичної компанії «Нафтогаз». З одного боку, в пресі відзначають, що низка інвесторів компанії занепокоєні можливим її дефолтом, і дехто з них навіть проти реструктуризації боргів «Нафтогазу» на наступний 5-річний період та вимагає негайного повернення коштів, з іншого – уряд Юлії Тимошенко гарантує державне покриття всіх боргів компанії і заспокоює, що з реструктуризацією цих боргів «Нафтогазу», незважаючи на закінчення терміну їхнього першочергового погашення до 30 вересня, все буде гаразд. Як інформує «Нєзавісімая ґазєта» варіантів розвитку ситуації з «Нафтогазом» щонайменше три: або через кілька днів оголошується технічний дефолт і це тягне за собою проблему з розрахунками за газ із Росією; або ж проходить складна реструктуризація цих боргів «Нафтогазу» і уряд обіцяє реформування компанії в найближчих рік-півтора, що рятує Юлію Тимошенко перед складними виборами; або ж дефолт відбудеться пізніше, після виборів, бо насправді компанія, як свідчать деякі експерти, заборгувала не якихось там два мільярди доларів, а цілих 12 мільярдів. Про обережність уряду щодо боргів «Нафтогазу» свідчить заява виконувача обов’язків міністра фінансів Ігоря Уманського, який сказав, що «відповідальність за переговори і за оголошення умов реструктуризації несе сам «Нафтогаз», оскільки боргові зобов’язання, які реструктуризуються, стосуються «Нафтогазу», а не держави Україна». Московська газета також відзначає, що уряд Тимошенко дозволив компанії продовжити переговори про реструктуризацію до 20 жовтня, хоча термін оплати 500 мільйонів доларів по євробондах закінчується 30 вересня. Також наголошується на заяві міністра палива та енергетики Юрія Продана у середу, що «дефолту не буде, буде реструктуризація».

Швейцарська «Ноє Цюрхер Цайтунг» сумнівається у «Мріях Антонова», тобто у спроможності української влади самотужки підтримати розвиток власного літакобудування. Газета відзначає жалюгідний стан колись могутнього київського авіабудівного заводу-гіганту «Антонова» і намагання залишків колективу зберегти хоча б якісь життєздатні елементи колись потужного літакобудування. Чи вдасться це навіть при злитті «Антонова» з харківським «Авіантом» у єдиний концерн і за підтримки уряду – також питання, вважає «Ноє Цюрхер Цайтунґ». Швейцарське видання наголошує, що на заваді українському літакобудуванню стоять сильні конкуренти, і на Заході, і в Росії, та відсутність серйозних інвесторів. Чи зможе українська влада самотужки врятувати престижну для держави галузь, чи це лише передвиборний піар, покаже вже найближчий час, вважає швейцарське видання.

Польська «Ґазета Виборча» інформує, що депутати Львівської обласної ради назвали у своїй ухвалі «справу Івана (Джона) Дем’янюка міжнародною оборудкою, мета якої – дискредитація України у світі». Газета нагадує, що 89-річний Дем’янюк чекає у Мюнхені на новий судовий процес, де німецька прокуратура обвинувачуватиме його у причетності до нацистських злочинів. «Газета Виборча» також звертає увагу на ту частину ухвали Львівської облради, де народні обранці стверджують, що справа ця фабрикована раніше КГБ, а нині продовжена російською Федеральною службою безпеки Росії, з однією метою – «дискредитувати українців і Україну перед усім світом».

Інше польське видання – «Жечпосполита» – інформує про наміри мерії Києва збудувати до Євро-2012 в Україні 28 нових готелів у Бабиному Яру, де під час Другої світової нацисти замордували, зокрема, десятки тисяч євреїв . Газета наголошує, що проти таких планів мера Києва Леоніда Черновецького виступили єврейські організації в Києві та Ізраїлі. Представники громадськості вважають, що на місці масових вбивств євреїв взагалі не повинно нічого будуватися.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG