Доступність посилання

ТОП новини
15 Жовтень 2018, Київ 22:15

Сербські лідери в Боснії i Герцеґовинi погрожують вийти з органів влади


Прем’єр-міністр Республіки Сербської в Боснії Милорад Додик, 9 вересня 2009 року

Белград – Милорад Додик, прем’єр-міністр Республіки Сербської в складі Боснії і Герцеґовини, останнім часом кiлька разiв заявив, що сербські представники покинути центральні боснійські владні інституції та призначити референдум про статус території, на якій боснійські серби становлять більшість населення. За словами Додика, серби зроблять це на вияв протесту проти рішень міжнародного представника в країні Валентина Iнцка.

Йдеться про постійний козир у руках боснійськосербського прем’єра, а так само в руках представників інших народів. Усі центральні інституції в Боснії і Герцеґовині складені на паритетній основі з представників трьох народів – босняцького, сербського та хорватського. Згідно з Конституцією, представники кожного народу мають право накласти вето на будь-яке рішення.

У минулому не раз траплялося, що представники одного з трьох народів блокували політичні інституції доти, доки не змусили інших піти на певні поступки. Й тому оглядачі впевнені, що й тепер йдеться про політичну торгівлю. Прем’єр Додик рішучими заявами прагне закріпити свою позицію між сербами. Керівники Республіки Сербської в Боснії, зокрема, обурені деякими постановами представника міжнародного співтовариства в країні Валентина Інцка. Вони вимагають, між іншим, скасувати саму посаду міжнародного представника, тому що він, на їхню думку, обмежує права державних органів.

Свого часу посаду міжнародного представника в Сараєві займав нинішній міністр закордонних справ Словаччини Мирослав Лайчак. Під час візиту до Белграда упродовж вихідних він зазначив: «Боснія йде не вперед, а назад. Необхідні рішучі заходи міжнародного співтовариства, бо ця країна встановлена за допомогою міжнародного співтовариства й вона досі залежить від його дій».

Брюссель стурбований суперечками боснійських лідерів


До Сараєва цього тижня прибуде Карл Бiльдт, міністр закордонних справ Швеції, яка головує в Євросоюзі. Він у зв’язку з цим заявив: «Я приїду в п’ятницю, 9 жовтня. Ми зустрінемося з партійними лідерами. Ми стурбовані фактом, що, поки прискорюється євроінтеграція регіону, Боснія ризикує розвалитися. А це не добре. Побачимо, чи можемо допомогти їм подолати деякі труднощі, які блокують поступ Боснії до Європи».

Отож, країни Євросоюзу уникають безпосередньої полеміки з головою уряду боснійських сербів. Певна річ, що за зачиненими дверима вони розмовляють не так дипломатично. Адже Боснія і Герцеґовина є свого роду протекторатом. Поки Брюссель несе відповідальність за цей протекторат, то він не може допускати, щоби національні лідери надуживали своїми правами.

(Белград – Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор шести поетичних книжок, трьох книг, політичних есе, про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ надрукував чимало матеріалів про Україну.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG