Доступність посилання

ТОП новини

Урядова криза у Польщі, спричинена корупційним скандалом, досягла апогею


Прес-конференція прем’єр-міністра польщі Дональда Туска, Варшава, 7 жовтня 2009 року.

Варшава – У Польщі тривають подальші відставки урядовців. У середу прем’єр Дональд Туск оголосив про низку наступних змін у вищих ешелонах влади, що на практиці означає докорінну реконструкцію уряду. Дональ Дуск вирішив усунути з державного управління осіб, причетних до так званого «азартного скандалу», що виник навколо лобіювання посадовими особами інтересів грального бізнесу. У понеділок у відставку подав міністр спорту та туризму.

Дональд Туск заявив у середу про те, що, хоча урядовцям прокуратура не пред’явила жодних звинувачень стосовно порушення законодавства, однак він підписав заяви про самоусунення з посад віце-прем’єра і міністра внутрішніх справ Ґжеґожа Схетини, міністра юситції Анджея Чуми та заступника міністра економіки Адама Шейнфельда.

Прем’єр Дональд Туск пояснив свої дії потребою втихомирення в країні політичних пристрастей. «Вважаю, що уряд в умовах протистояння має надалі працювати нормально. При цьому треба зберегти за ним довіру суспільства, – зазначив прем'єр. – Ми готові зробити задля цього абсолютно все, щоби переконати поляків, а також наших опонентів, що зараз єдиною метою є об’єктивне висвітлення скандалу».

Голова уряду також заявив, що будуть започатковані адміністративні процедури стосовно звільнення з посади керівника Центрального управління боротьби з корупцією Маріуша Камінського.

Прем’єр зважає на рейтинг підтримки

Оглядачі наголошують на тому, що зміщення прем’єром у понеділок з посади міністра спорту і туризму та голови парламентської фракції владної партії Мирослава Джевєцького виявилося недостатнім для збереження політичного іміджу Дональда Туска і не призвело до втихомирення політичної бурі.

Тому прем’єр зрозумів, що протидіяти неминучому краху свого політичного угрупування не можна по-іншому, як провести докорінну реконструкцію кабінету міністрів. Адже продовження політичної кризи ставить під знак питання не лише майбутнє уряду та його самого як лідера владної коаліції, але й також як майбутнього кандидата у президентських перегонах.

Виявилося, що після викривальних статей у ЗМІ рейтинг уряду в суспільстві почав різко падати. Опозиція почала вимагати провести парламентські слухання стосовно корупційного скандалу і навіть порушувала питання про відставку прем’єра.

Політичне напруження нагнітали спецслужби?

Політичні події у Польщі набули прискорення внаслідок дій керівника Центрального управління боротьби з корупцією Маріуша Камінського, звільнення якого нині вимагає прем’єр Туск. Саме Камінський повідомив минулого тижня президента, керівників парламенту про корупційний скандал в найвищих ешелонах влади у Польщі.

А зараз керівник Центрального управління боротьби з корупцією звинувачує прем’єра Дональда Туска в тому, що той не поклав край корупції серед своїх співробітників. Представники ж уряду в свою чергу кажуть, що Маріуш Камінський своїми діями здійснює наступ на прем’єра та уряд на замовлення опозиції.

Історія корупційного або «азартного скандалу» доволі складна

Безуспішна робота над ухваленням законопроекту про гральний бізнес триває в парламенті вже близько 10 років. Не секрет, що у цьому задіяна так звана «тіньова економіка».

У незаконному лобіюванні інтересів грального бізнесу брали участь практично всі політичні сили Польщі. Ідеться про заблокування внесення до законопроекту статті щодо додаткового податку на гральний бізнес. Минулого тижня правоохоронці повідомили про те, що без цієї статті бюджет втратить 170 мільйонів доларів на рік.

(Варшава – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG