Доступність посилання

ТОП новини
23 Квітень 2019, Київ 11:34

Українські політики – від рук до тіла


Прага – Кампанія з виборів Президента України офіційно розпочнеться вже менш, ніж за два тижні. Експерти кажуть, що де-факто вона вже почалась, адже на вулицях вже «змагаються» передвиборчі плакати і гасла. Існує ще один шлях, яким політики несуть свої невербальні послання – мова жестів та інтонацій. Цими днями в Ялті пройшов міжнародний лінгвістичний конгрес «Мова і світ». Для цього форуму професор Київського національного лінгвістичного університету Ірина Серякова підготувала доповідь, яка викликала чималу увагу учасників. Радіо Свобода звернулося до пані Серякової з кількома запитаннями.

– Назва Вашої праці «Невербальний профіль комунікативної поведінки українських політичних лідерів». Що ж це таке – невербальна комунікація?

– Невербальна комунікація включає різні компоненти, пов’язані з мовою тіла. Але головними серед них є паралінгвістичні компоненти (це голосова поведінка людини), та кінесичні компоненти (жести, вираз обличчя, погляд, посмішка тощо). І в процесі мовлення ці компоненти поєднуються й вибудовують те, що я називаю «невербальний профіль дискурсу», а він може мати різну кількість, інтенсивність, конфігурацію невербальних складників.

– А про що це свідчить?

– Це свідчить, по-перше, про те, що індивідуальний стиль мовця ми можемо зрозуміти і, по-друге, це свідчить про зміст його невербального послання.

– Щоб було відразу зрозуміло, що Ви маєте на увазі, візьмімо для прикладу чотирьох українських відомих політиків, які всі заявили, що братимуть участь у президентських перегонах – це діючий Президент Віктор Ющенко, Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко, лідер Партії регіонів Віктор Янукович і лідер громадської ініціативи «Фронт змін» Арсеній Яценюк.

– Ми можемо порівняти невербальний профіль цих відомих політиків, але я хочу наголосити, що це буде аналіз «невербаліста», а не політолога. Почнімо з Віктора Андрійовича Ющенка. Хочу сказати, що, на жаль, голосова поведінка не належить до його сильних інструментів самовираження і впливу. Така природна невнятність, тембральна неяскравість призводять до того, що він говорить, ніби «у щоку». Він ковтає склади і нечітко завершує речення. Але він знаходить вихід із цього становища і свою голосову невиразність компенсує такими довгими паузами і жестами – такими фірмовими жестами, до яких належать три: перший – це жест підготовки рук до роботи, коли він підправляє манжети; другий жест – це щіпочка солі, коли він хоче передати основну інформацію (це метафора передачі для нього); третій жест – відкриті долоні. Цей жест позначає таку природну відвертість Президента, а в деяких ситуаціях він позначає безпорадність.

– А з приводу Юлії Тимошенко – які Ваші спостереження?

– Тут все навпаки. Жестовий компонент її невербальної поведінки простий, він не виразний і факультативний, але він активується в емоційно-насичених, полярних ситуаціях. Наприклад, в ситуації роздратованості, або ситуації радості. Юлія Володимирівна – досвідчений оратор, і вона контролює свою міміку. В багатьох випадках їй це вдається. Вона дуже добре використовує зорову поведінку, вміє встановити контакт очима, а щодо голосу – це її найбільш сильний інструмент впливу, я повинна сказати. Тому що через голосові модуляції вона вміє висловити всю палітру значень – від переконання до пояснення. Але деколи її підводить такий командний тон та жест правим плечем, що свідчить про те, що деколи бажане видається за реальне. Юлія Володимирівна має такий спеціальний «фірмовий» синтаксис речення: складно-сурядне речення вона поділяє на дві частини, і підрядну частину речення вона починає словами: «і тому...». І це свідчить про те, що зараз буде йти нова інформація, яка в лінгвістиці називається «рематичною». Це дуже такий собі ефективний прийом в риториці, і я можу сказати, що зараз в українській політиці він уже тиражується.

– Що ж з приводу Віктора Януковича Ви можете сказати?

– Віктор Федорович користується простими голосовими та жестовими компонентами. Без ораторського лоску. Але вони адекватні й емоційно рівні. Останнім часом спостерігаються такі позитивні зміни в його інтонації мовлення, але ще є над чим працювати і, наприклад, зоровий контакт він тримає невпевнено, а жести не позначають такої наполегливості.

– І у нашому імпровізованому переліку залишився наймолодший зі згаданих учасників президентських перегонів – Арсеній Яценюк.

– Хочу сказати, що Арсеній Петрович дуже швидко думає, а говорить ще швидше. Це свідчить про його емоційність та енергійність, але ці риси і призводять до того, що в його дискурсі, мовленні виникають такі небажані голосові педалювання, якщо можна так сказати. І деколи такий критикуючий тон. Щодо жестового компоненту – то він гармонійний і добре вписується у стиль політичного дискурсу цього молодого політика.

– А чи могли б Ви змалювати портрет ідеального політичного лідера, який в нинішніх умовах і в даний час міг би розраховувати на успіх?


– Це людина, яка говорить чітко і ясно, яка не дозволяє собі агресії в голосі чи якихось повчальних ноток. Котра у системі жестів використовує тільки жести-ілюстратори, які допомагають передати суть того вербального повідомлення, що його він говорить словами. Стримана людина, яка контролює свої емоції. Образ має бути приємним.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Людмила Ваннек

    На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможець міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редактор і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні», «Свобода за тиждень», випусків новин. Багато працює над рекламою передач.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG